Mustaa verta

Anonyymi

Noniin, mulla on ollut menkat vasta kaksi vuotta. Ne tulevat säännöllisen epäsäännöllisesti (kahden kuukauden välein - 1 viikko, eli lähestyvät sitä "kerran kuussa" kokoajan.) ja viimeksi menkat olivat marraskuun alkupuolella.

Kuukautissovellus epäili niiden alkavan 25.12, mutta sovellus on epäsäännöllisyyden vuoksi heittänyt aina muutaman päivän tai viikon, joten en yllättynyt menkkojen tulevan hiukan aikaisemmin.

Kerroin tämän valmiiksi siksi, että
a) Olen nuori
b) tiedän, että menkat tulevat muutaman vuoden epäsäännöllisesti
c) olen tietoinen siitä, että ne tulevat hieman ennustetta aiemmin, eikä yhtäkään näistä kysymyksistä tarvitse kysellä :)

Ne siis alkoivat torstaina ehkä 12 aikoihin.
Nyt on siis kulunut noin 2 päivää siitä.

Veri on ollut mustaa tai lähes mustaa a sitä tulee todella vähän normaaliin verrattuna. Mulla on tullut yleensä punertavaa ja selvästi enemmän (varsinkin toisena ja kolmantena päivänä). Normaalisti mulla on tullut ekana ja vikana päivänä hiukan mustaa.

Musta veri ei ole välttämättä vakavaa, olen lukenut. Se meinaa sitä, että veri tulee hitaasti ja ehtii hapettua, joka voi johtua esim. jostain tukkeesta vaginassa.

^ Olen neitsyt, ei siis voi olla kondomi tai minkäänlainen seksilelu. Ja ei, en käytä tampooneja.

Onko muilla ollut tällaista? Kertokaa mahdollisia kokemuksia tai mitä tiedätte aiheesta.
Nämä menkat eivät ole kestäneet kuin 2-3 päivää (mistä sen alun haluaakaan laskea), joten en tiedä tuleeko punertavaa verta näiden menkkojen aikana.

Kiitän jo valmiiksi vastauksista

2

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On joka kuukausi vähän omanlaisensa, aikuisenakin. Kesto ja koostumus vaihtelee. Ei siis huolta, kaikki hyvin.

    • Anonyymi

      Ymmärsinkö oikein, että kuukautisesi tulevat periaatteessa parin kuukauden välein? Se viittaisi siihen, että munasolua ei irtoa, eli kyseessä olisi tyhjennysvuoto, eikä tavanomainen ovulaatioon perustuva kuukautisvuoto.

      Normaali hormonikierron säätelyhän perustuu siihen, että munasoluja kypsyy, ja kypsyvät munasolut tuottavat estrogeenia. Yksi munasoluista irtoaa noin kerran kuussa. Irronneen munasolun paikalle munasarjaan kehittyy keltarauhanen, joka tuottaa keltarauhashormonia. Munasarjojen tuottamien naishormonien lisäksi naisen hormonikiertoon liittyy aivolisäkkeen hormonit (follikkelia stimuloiva hormoni ja lutenisoiva hormoni). Nämä kaikki hormonit ovat vuorovaikutuksessa keskenään, jolloin syntyy hormonikierto, jossa koko ajan tapahtuu erilaisia asioita tavallaan ketjureaktiona, jonka seurauksena naisella on kuukautiset.

      Jos munasolua ei irtoa, ei hormonikiertokaan toimi siten kuin pitää. Periaatteessa jos kuukautiset eivät ala tulla suunnilleen kerran kuussa, voisit noin vuoden päästä käydä lääkärissä selvittämässä asiaa. On mahdollista esim. tutkia hormoneita verikokeista. Joskus lääkekuurilla (esim. keltarauhashormoni) voidaan auttaa kuukautisia käynnistymään normaalisti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      82
      7453
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      204
      4734
    3. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      73
      4688
    4. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      76
      4158
    5. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      58
      4150
    6. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      33
      3639
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      62
      3082
    8. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      68
      2786
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      40
      1970
    10. Kaiken järjen ja logiikan voimalla

      Voin todeta nainen, että halusit vain sitä.
      Ikävä
      47
      1705
    Aihe