Noniin, mulla on ollut menkat vasta kaksi vuotta. Ne tulevat säännöllisen epäsäännöllisesti (kahden kuukauden välein - 1 viikko, eli lähestyvät sitä "kerran kuussa" kokoajan.) ja viimeksi menkat olivat marraskuun alkupuolella.
Kuukautissovellus epäili niiden alkavan 25.12, mutta sovellus on epäsäännöllisyyden vuoksi heittänyt aina muutaman päivän tai viikon, joten en yllättynyt menkkojen tulevan hiukan aikaisemmin.
Kerroin tämän valmiiksi siksi, että
a) Olen nuori
b) tiedän, että menkat tulevat muutaman vuoden epäsäännöllisesti
c) olen tietoinen siitä, että ne tulevat hieman ennustetta aiemmin, eikä yhtäkään näistä kysymyksistä tarvitse kysellä :)
Ne siis alkoivat torstaina ehkä 12 aikoihin.
Nyt on siis kulunut noin 2 päivää siitä.
Veri on ollut mustaa tai lähes mustaa a sitä tulee todella vähän normaaliin verrattuna. Mulla on tullut yleensä punertavaa ja selvästi enemmän (varsinkin toisena ja kolmantena päivänä). Normaalisti mulla on tullut ekana ja vikana päivänä hiukan mustaa.
Musta veri ei ole välttämättä vakavaa, olen lukenut. Se meinaa sitä, että veri tulee hitaasti ja ehtii hapettua, joka voi johtua esim. jostain tukkeesta vaginassa.
^ Olen neitsyt, ei siis voi olla kondomi tai minkäänlainen seksilelu. Ja ei, en käytä tampooneja.
Onko muilla ollut tällaista? Kertokaa mahdollisia kokemuksia tai mitä tiedätte aiheesta.
Nämä menkat eivät ole kestäneet kuin 2-3 päivää (mistä sen alun haluaakaan laskea), joten en tiedä tuleeko punertavaa verta näiden menkkojen aikana.
Kiitän jo valmiiksi vastauksista
Mustaa verta
2
87
Vastaukset
- Anonyymi
On joka kuukausi vähän omanlaisensa, aikuisenakin. Kesto ja koostumus vaihtelee. Ei siis huolta, kaikki hyvin.
- Anonyymi
Ymmärsinkö oikein, että kuukautisesi tulevat periaatteessa parin kuukauden välein? Se viittaisi siihen, että munasolua ei irtoa, eli kyseessä olisi tyhjennysvuoto, eikä tavanomainen ovulaatioon perustuva kuukautisvuoto.
Normaali hormonikierron säätelyhän perustuu siihen, että munasoluja kypsyy, ja kypsyvät munasolut tuottavat estrogeenia. Yksi munasoluista irtoaa noin kerran kuussa. Irronneen munasolun paikalle munasarjaan kehittyy keltarauhanen, joka tuottaa keltarauhashormonia. Munasarjojen tuottamien naishormonien lisäksi naisen hormonikiertoon liittyy aivolisäkkeen hormonit (follikkelia stimuloiva hormoni ja lutenisoiva hormoni). Nämä kaikki hormonit ovat vuorovaikutuksessa keskenään, jolloin syntyy hormonikierto, jossa koko ajan tapahtuu erilaisia asioita tavallaan ketjureaktiona, jonka seurauksena naisella on kuukautiset.
Jos munasolua ei irtoa, ei hormonikiertokaan toimi siten kuin pitää. Periaatteessa jos kuukautiset eivät ala tulla suunnilleen kerran kuussa, voisit noin vuoden päästä käydä lääkärissä selvittämässä asiaa. On mahdollista esim. tutkia hormoneita verikokeista. Joskus lääkekuurilla (esim. keltarauhashormoni) voidaan auttaa kuukautisia käynnistymään normaalisti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin
Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_242514Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.571853Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup151409Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu3041115Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua141085- 2591002
- 62957
- 146913
- 49835
Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.113827