Mustaa verta

Anonyymi

Noniin, mulla on ollut menkat vasta kaksi vuotta. Ne tulevat säännöllisen epäsäännöllisesti (kahden kuukauden välein - 1 viikko, eli lähestyvät sitä "kerran kuussa" kokoajan.) ja viimeksi menkat olivat marraskuun alkupuolella.

Kuukautissovellus epäili niiden alkavan 25.12, mutta sovellus on epäsäännöllisyyden vuoksi heittänyt aina muutaman päivän tai viikon, joten en yllättynyt menkkojen tulevan hiukan aikaisemmin.

Kerroin tämän valmiiksi siksi, että
a) Olen nuori
b) tiedän, että menkat tulevat muutaman vuoden epäsäännöllisesti
c) olen tietoinen siitä, että ne tulevat hieman ennustetta aiemmin, eikä yhtäkään näistä kysymyksistä tarvitse kysellä :)

Ne siis alkoivat torstaina ehkä 12 aikoihin.
Nyt on siis kulunut noin 2 päivää siitä.

Veri on ollut mustaa tai lähes mustaa a sitä tulee todella vähän normaaliin verrattuna. Mulla on tullut yleensä punertavaa ja selvästi enemmän (varsinkin toisena ja kolmantena päivänä). Normaalisti mulla on tullut ekana ja vikana päivänä hiukan mustaa.

Musta veri ei ole välttämättä vakavaa, olen lukenut. Se meinaa sitä, että veri tulee hitaasti ja ehtii hapettua, joka voi johtua esim. jostain tukkeesta vaginassa.

^ Olen neitsyt, ei siis voi olla kondomi tai minkäänlainen seksilelu. Ja ei, en käytä tampooneja.

Onko muilla ollut tällaista? Kertokaa mahdollisia kokemuksia tai mitä tiedätte aiheesta.
Nämä menkat eivät ole kestäneet kuin 2-3 päivää (mistä sen alun haluaakaan laskea), joten en tiedä tuleeko punertavaa verta näiden menkkojen aikana.

Kiitän jo valmiiksi vastauksista

2

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On joka kuukausi vähän omanlaisensa, aikuisenakin. Kesto ja koostumus vaihtelee. Ei siis huolta, kaikki hyvin.

    • Anonyymi

      Ymmärsinkö oikein, että kuukautisesi tulevat periaatteessa parin kuukauden välein? Se viittaisi siihen, että munasolua ei irtoa, eli kyseessä olisi tyhjennysvuoto, eikä tavanomainen ovulaatioon perustuva kuukautisvuoto.

      Normaali hormonikierron säätelyhän perustuu siihen, että munasoluja kypsyy, ja kypsyvät munasolut tuottavat estrogeenia. Yksi munasoluista irtoaa noin kerran kuussa. Irronneen munasolun paikalle munasarjaan kehittyy keltarauhanen, joka tuottaa keltarauhashormonia. Munasarjojen tuottamien naishormonien lisäksi naisen hormonikiertoon liittyy aivolisäkkeen hormonit (follikkelia stimuloiva hormoni ja lutenisoiva hormoni). Nämä kaikki hormonit ovat vuorovaikutuksessa keskenään, jolloin syntyy hormonikierto, jossa koko ajan tapahtuu erilaisia asioita tavallaan ketjureaktiona, jonka seurauksena naisella on kuukautiset.

      Jos munasolua ei irtoa, ei hormonikiertokaan toimi siten kuin pitää. Periaatteessa jos kuukautiset eivät ala tulla suunnilleen kerran kuussa, voisit noin vuoden päästä käydä lääkärissä selvittämässä asiaa. On mahdollista esim. tutkia hormoneita verikokeista. Joskus lääkekuurilla (esim. keltarauhashormoni) voidaan auttaa kuukautisia käynnistymään normaalisti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      172
      6253
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      147
      1734
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1528
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1280
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      952
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      30
      870
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      97
      856
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      809
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      229
      767
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      759
    Aihe