mitä tehdä???

Anonyymi

moi! oon 14v, 160pitkä ja painan 45kg. sairastan ehkä jonkulaista anoreksiaa. haluisin apua siihen( syömiseen), mutta en tiiä miten ja kelle kertoisin asiasta, ja että oonko edes tarpeeks ”laiha” saamaan apua? joten jos joku anoreksiaa sairastava/ siitä parantuva osais auttaa ja kertoa miten ite haki apua, vai huomasko joku vaan sen asian, niin ois kiva :)

4

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      oletko käynyt kouluterveydenhoitajalla?

      • Anonyymi

        oon käynyt niissä tarkastuksissa mikä kaikilla on joka vuosi, mutta en oo erikseen uskaltanu mennä juttelemaan


    • Anonyymi

      jos sairastat anoreksiaa nii sä ansaitset apua riippumatta sun painosta kosk siin on kyse siit ajattelutavasta mut siis mul itel on ollu jaksoja kun oon yrittäny parantuu ja sillon oon vaan yrittäny syödä miettimättä sitä et mä oikeesti syön kunnes siitä tulee tapa. oon myös yrittäny aatella sitä et miten paljon paremmin mä osaan keskittyy koulussa ku syön ja miten paljon paremmin mä jaksan mut nyt kun tää on taas pahentunu nii se ei oikein auta mua enää haha mut ensimmäiseks pitää olla se oma halu parantuu.

    • Anonyymi

      Hienoa, että koet tarvetta saada apua! Itse olen sairastanut nuorena hoitamattoman syömishäiriön, ja se on muiden ongelmien kanssa yhdessä vaikuttanut koko elämääni. Eli suosittelen todella hankkimaan apua, kyse on tulevaisuudestasi.

      Normaali hormonitoiminta on tärkeä naiselle. Sinun ikäisillä yleensä kuukautiset jo ovat. Jos kuukautiset jäävät pois syömishäiriön vuoksi, niin siitä on haittaa terveydelle. Esimerkiksi luut heikkenevät. Jo siitäkin syystä asia pitää hoitaa.

      Anorektinen käyttäytyminen on psyykkinen ongelma. Toivon, että saat sellaista apua, jolla sinusta kasvaa henkisesti vahva aikuinen. Sinulla on siihen vielä hyvät mahdollisuudet, koska olet nuori, ja nuoret ovat joustavia ja toipumiskykyisiä. Onnea elämän matkallesi!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      76
      6634
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6493
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      378
      6266
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      357
      4064
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2472
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2389
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      37
      2100
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      134
      1482
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1424
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      196
      1202
    Aihe