Voorti ei käynnisty

Anonyymi

Onkohan palstalla sellaisia kavereita, jotka tuntevat Mondeo 2,5 V6 auton sielunelämää. Minulla tällainen auto on viimeisen vuoden aikana ollut erittäin vähällä ajolla, toisin sanoen olen käynnistänyt ja ajanut auton lämpimäksi parin viikon välein. Auto on seisonut lämpimässä tallissa.

Viimeisellä ajokerralla autosta loppui bensa, joten laitoin siihen tänään muutaman litran bensaa tankkiin. Kun yritin käynnistää auton, niin parilla ensimmäisellä starttauskerralla se hörähti käyntiin, mutta sammui sitten välittömästi. Sen jälkeen yritin startata autoa moniakin kertoja, mutta auto ei edes luvannut käynnistyä, vaikka akku oli aivan täysi.

Tarkistin sen jälkeen kaikki sulakkeet, mutta ne näyttivät olevan kunnossa. Oireet viittaavat siihen, että auto ei saa ollenkaan polttoainetta. Nyt kysyn Voorti-miehiltä sitä, missähän mahtaa olla V6-Mondeon polttoainepumppu ja polttoainesuodatin. Onko mahdollista, että polttoainesuodatin olisi mennyt tukkoon, joten auto ei sen vuoksi käynnisty? Aiemmin auto on aina käynnistynyt heti, kun avainta vain näyttää virtalukkoon.

4

493

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sinulla on ylhäällä seikkailunappi. Paina nappi pohjaan, niin johan romukasa käynnistyy

      hahhhhaaaaaaaa

      T: köfffffffffffffff

    • Anonyymi

      Laita vähän reilummin bensaa sinne tankkiin. 2,5 V6 kone hörppii melkosen paljon litkua että sehän loppuu jo startatessa.

    • Anonyymi

      Jep. Hinaa auto bensa-automaatille ja tankki täyteen.
      hihhiiihiiiiiiiii T. Köffffffff

    • Anonyymi

      Kannattaa laittaa kysymys Fordin omalle keskustelusivustolle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      168
      1036
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      60
      832
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      800
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      737
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      663
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      77
      606
    7. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      599
    8. 28
      575
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      575
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      569
    Aihe