Palvelin mobiiliverkkoon, miten ?

Anonyymi

Tilannehan on tämä.

Ne, joilla on dna Welho kaapelimodeemi, ovat erittäin etuoikeutetussa asemassa.

Mutta jos asut talossa, johon ei tule dna:n 2-suuntaista kaapeliverkkoa, tilanne on ihan toinen:

Elisan ADSL ja/tai kuituliittymiä joko ei saa lainkaan, tai jos saa, niin hinta on moninkertaisesti sen mitä dna welho kaapelimodeemiyhteys maksaisi.

3G / 4G -liittymiä (ja EHKÄ tulevaisuudessa 5G -liittymiäkin ?) sensijaan saa halvalla.
MUTTA:

Noiden mobiiliverkkojen kirous on se, että:

1) Moniin mobiililiittymiin ei edes saa ulkoverkkoon näkyvää aitoa IP -osoitetta (ei edes osoitteeltaan vaihtuvaa sellaista), vaan IP -osoite on ns. sisäverkon IP, eli yhteys tulee operaattorin omistaman ja hallitseman NAT -laitteen läpi. Tällöin et voi pitää mitään palvelinta, koska IP -osoitteesi on esim. 192.268.0.251 eli se on ns -ei-reititettävä osoite, ja operaattorin NAT -laite hoitaa reitityksen tietokoneesi ja julkisen internetin välillä NAT -osoitemuunnoksella.

2) JOS jostain löytäisitkin sellaisen mobiililiittymän, johon (todennäköisesti lisämaksusta) saa julkisen IP -osoitteen, niin on vielä toinen este palvelimen pidolle:

Mitä laitetta aiot käyttää operaattorin 3G / 4G / 5G -verkon ja oman sisäverkkosi välillä ? Jos Android -puhelinta, niin yleensä niiden valikosta ei löydy sisääntulevien yhteydenottopyyntöjen reititystaulukkoa, johon voisit määritellä:

a) porttinumeron tai porttinumeroalueen

b) sisäverkon IP (ja porttinumero, jos poikkeaa ulkoverkon porttinumerosta)

c) Protokolla eli joko TCP, UDP tai molemmat

Valitettavasti myös moni ns. Wi-Fi -mokkula on tehty samalla tavalla, eli tuo ns. reititystaulukko, joka löytyy lähes kaikista ADSL -modeemeista, joissa on sisäinen reititin sekä myös erikseen myytävistä reititinlaitteista, niin mobiilipuolen reitityslaitteista sitä ei löydy !

Auttaako asiaa, jos ryhtyy itse kasaamaan omaa reititinratkaisua esim. Raspberry PI:n ja Linuxin avulla ?

Raspberry Pi -laitteestahan löytyy USB -portti (tai useita USB -portteja), joten jos Raspberry Pi:n USB -porttiin tunkee vanhanmallisen 3G tai 4G -nettitikun, niin poistuuko tuo jälkimmäinen ongelma (eli huonosti suunnitellut reititinlaitteet) sillä, jolloin ainoaksi ongelmaksi jää etsiä sellainen operaattori, josta saisi mobiilidatayhteyden aidolla IP -osoitteella ?

Kokonaan eri asia, miltä operaattorilta tuollainen löytyisi ?!

Globeteliltäkö? Hehän myyvät liittymiään pääasiassa yritysasiakkaille, eivätkä siksi mainosta liittymiään yksityishenkilöille, mutta kyllä sieltä silti liittymän tilata voi.

Elisa / dna / Telia -akselilla tuntuu olevan jonkinlainen kartelli asiassa, eli ilmeisesti ovat yhdessä sopineet että ADSL / kuituliittymiä ei joillekin alueille saa lainkaan, ja sinne, minne saa, niin hintataso on kallis, ja toisaalta mobiililiittymiin ei saa julkista IP -osoitetta, eli halpaa keinoa pitää minkäänlaista palvelinta ei löydy.

1

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Devauksessa olen käyttänyt ngrokia testaillessa. Se tekee tunnelin palomuurin läpi. Riittää maksuttomana versionakin pieneen liikenteeseen.

      https://ngrok.com/product

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      173
      11704
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      50
      6509
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      98
      4819
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      85
      4614
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      67
      4582
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      48
      4087
    7. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4082
    8. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      98
      3842
    9. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      86
      3534
    10. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      18
      3426
    Aihe