Huutakaa lujaa "EN OLE KAURIS" jos liikutte metsällä

Anonyymi

Punainen pipo tai räikeän värinen takki/huivi ei yksin enää riitä Suonenjoen metsällä liikkuessa. Oman turvallisuutensa vuoksi jokaisen kannattaa joko kantaa mukanaan isoa kylttiä, jossa kerrotaan ihmisen likkuvan. Vaihtoehtoisesti voi taukoamatta huudella, ettei ole kauris.

Pitäisikö mielestäsi metsästäjille järjestää pakollinen vuosittainen näön tarkastus, jotta aseenkantolupa säilyy voimassa? Vrt. ajokortti. Minusta tällaista järjestelyä kannattaisi testata pilottihankkeena juurikin Suonenjoella.

4

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Antakaa tekin elämämme Kaikkivaltiaan Jumalan käsiin niin pelastutte, teitä odottaa ikuinen paratiisi.

    • Anonyymi

      Pian on mentävä siihen että kaikilla metsässä liikkujille täyty on transbonderi päällä kuten lentokoneissa oltava, kännykän ohjelma hälyttää jos joku ihminen lähestyy metsästäjää, metsästäjä näkee kännykän kartasta missä on ihminen tai ihmisiä.

      • Anonyymi

        Kirjoitat järkeä, kevyeksi tarkoittamasi kommentti on täyttä asiaa.


    • Anonyymi

      Ei auta huutaa "EN OLE KAURIS"!
      Tyhmimmät kiihko metsästäjät huutaa takaisin että 'turpakii kauris" ja silloin luoti lähtee!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4318
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2774
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2532
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      85
      1529
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1476
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1199
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      81
      1135
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      986
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      176
      977
    Aihe