koskassuonenjoella

Anonyymi

on alkanut kauriita esiintymään ? kellonaikakin on metsästykselle kivääreillä outo , klo 15 .aika pimosta metsästää,asuin siellä aikanaan ,nyt asun muualla ,ja ei siellä kyllä mitää kauriita ole ,hirviä ,rusakoita ja sen semmoisia ,ja semmoisia , warkaudesta .

8

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ensimmäiset valkohäntäkauriit näkyivät pörölänmäellä 2007. Nyt niitä liikkuu useita laumoja, enimmillään laumassa ollut 8. Metsäkauriita ollut taas vuosikymmeniä jo. Iisveden suorallakin on merkit "varokaa kauriita".

      • Anonyymi

        eikä ole . sillä suoralla noin 6km pitäisi olla varoitusmerkki , varokaa seinähullujajuoppoja .ja tietenkin pillerinpopsijoita .


      • Anonyymi

        Valkohäntäkauris?!

        Minä kun luulin että on olemassa vain valkohäntäpeura🤔

        Milloinka rantautuu Suomeen mustajalkahirvi🤣


    • Anonyymi

      Metsästys kiellettävä auringon laskun jälkeen ja ennen auringon nousua.

      Lisäksi metsästäjät velvoitettava hankkimaan kaikille seuran alueella asuville huomioliivit. Huomioliivien hinta sisällytetään riistanhoitomaksuun.

      • Anonyymi

        Suonenjoella on valkohäntäkauriita, joita metsästäjät ja monet muutkin sanovat edelleen valkohäntäpeuroiksi. Suonejoella on melko runsas metsäkauriskanta, jolle metsästäjät ovat järjestäneet talviruokintaa, jotteivat ne söisi mansikanviljelijöiden viljaa. Toki mansikanlehdet maistuvat valkohäntäpeuroille/kaurillekin. Metsäkaurista saa metsästää haulikolla määrätyin suosituksin. Ampumaetäisyys on niin lyhyt, että normaali metsästäjä tunnistaa varmuudella onko saalis metsäkauris, vh-peura vain joku muu.


    • Anonyymi

      No ethän sinä BillDollar ole niitä voinut nähdä kun ajelit vai kylänraitilla sillä rämisevällä Ladalla jonka kuvittelit olevan milloin Porchen millpoin RolsRous tai jokin muu vastaava

    • Anonyymi

      Kukas niintä helvetin antilooppeja on tänne istuttanut liikennettä häiritsemään. Saatana... seuraavaksi istutetaan sitten sarvikuonoja se kun pysäyttää hieman isommankin mersun.

    • Anonyymi

      Susien ja ahmojen istutusta juoruillaan kun niille on nyt ensin ruokaa saatu istutettua onnistuneesti , juorujahan ne tietenkin vain ovat .

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      334
      12681
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      57
      3666
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3254
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      133
      3048
    5. 103
      2998
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      51
      2848
    7. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      77
      2769
    8. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      159
      2654
    9. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      278
      2542
    10. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      42
      2378
    Aihe