on alkanut kauriita esiintymään ? kellonaikakin on metsästykselle kivääreillä outo , klo 15 .aika pimosta metsästää,asuin siellä aikanaan ,nyt asun muualla ,ja ei siellä kyllä mitää kauriita ole ,hirviä ,rusakoita ja sen semmoisia ,ja semmoisia , warkaudesta .
koskassuonenjoella
8
154
Vastaukset
- Anonyymi
Ensimmäiset valkohäntäkauriit näkyivät pörölänmäellä 2007. Nyt niitä liikkuu useita laumoja, enimmillään laumassa ollut 8. Metsäkauriita ollut taas vuosikymmeniä jo. Iisveden suorallakin on merkit "varokaa kauriita".
- Anonyymi
eikä ole . sillä suoralla noin 6km pitäisi olla varoitusmerkki , varokaa seinähullujajuoppoja .ja tietenkin pillerinpopsijoita .
- Anonyymi
Valkohäntäkauris?!
Minä kun luulin että on olemassa vain valkohäntäpeura🤔
Milloinka rantautuu Suomeen mustajalkahirvi🤣
- Anonyymi
Metsästys kiellettävä auringon laskun jälkeen ja ennen auringon nousua.
Lisäksi metsästäjät velvoitettava hankkimaan kaikille seuran alueella asuville huomioliivit. Huomioliivien hinta sisällytetään riistanhoitomaksuun.- Anonyymi
Suonenjoella on valkohäntäkauriita, joita metsästäjät ja monet muutkin sanovat edelleen valkohäntäpeuroiksi. Suonejoella on melko runsas metsäkauriskanta, jolle metsästäjät ovat järjestäneet talviruokintaa, jotteivat ne söisi mansikanviljelijöiden viljaa. Toki mansikanlehdet maistuvat valkohäntäpeuroille/kaurillekin. Metsäkaurista saa metsästää haulikolla määrätyin suosituksin. Ampumaetäisyys on niin lyhyt, että normaali metsästäjä tunnistaa varmuudella onko saalis metsäkauris, vh-peura vain joku muu.
- Anonyymi
No ethän sinä BillDollar ole niitä voinut nähdä kun ajelit vai kylänraitilla sillä rämisevällä Ladalla jonka kuvittelit olevan milloin Porchen millpoin RolsRous tai jokin muu vastaava
- Anonyymi
Kukas niintä helvetin antilooppeja on tänne istuttanut liikennettä häiritsemään. Saatana... seuraavaksi istutetaan sitten sarvikuonoja se kun pysäyttää hieman isommankin mersun.
- Anonyymi
Susien ja ahmojen istutusta juoruillaan kun niille on nyt ensin ruokaa saatu istutettua onnistuneesti , juorujahan ne tietenkin vain ovat .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse684490Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053749Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1113377Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.281931Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.871185- 90939
- 55895
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125892Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25817