koskassuonenjoella

Anonyymi

on alkanut kauriita esiintymään ? kellonaikakin on metsästykselle kivääreillä outo , klo 15 .aika pimosta metsästää,asuin siellä aikanaan ,nyt asun muualla ,ja ei siellä kyllä mitää kauriita ole ,hirviä ,rusakoita ja sen semmoisia ,ja semmoisia , warkaudesta .

8

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ensimmäiset valkohäntäkauriit näkyivät pörölänmäellä 2007. Nyt niitä liikkuu useita laumoja, enimmillään laumassa ollut 8. Metsäkauriita ollut taas vuosikymmeniä jo. Iisveden suorallakin on merkit "varokaa kauriita".

      • Anonyymi

        eikä ole . sillä suoralla noin 6km pitäisi olla varoitusmerkki , varokaa seinähullujajuoppoja .ja tietenkin pillerinpopsijoita .


      • Anonyymi

        Valkohäntäkauris?!

        Minä kun luulin että on olemassa vain valkohäntäpeura🤔

        Milloinka rantautuu Suomeen mustajalkahirvi🤣


    • Anonyymi

      Metsästys kiellettävä auringon laskun jälkeen ja ennen auringon nousua.

      Lisäksi metsästäjät velvoitettava hankkimaan kaikille seuran alueella asuville huomioliivit. Huomioliivien hinta sisällytetään riistanhoitomaksuun.

      • Anonyymi

        Suonenjoella on valkohäntäkauriita, joita metsästäjät ja monet muutkin sanovat edelleen valkohäntäpeuroiksi. Suonejoella on melko runsas metsäkauriskanta, jolle metsästäjät ovat järjestäneet talviruokintaa, jotteivat ne söisi mansikanviljelijöiden viljaa. Toki mansikanlehdet maistuvat valkohäntäpeuroille/kaurillekin. Metsäkaurista saa metsästää haulikolla määrätyin suosituksin. Ampumaetäisyys on niin lyhyt, että normaali metsästäjä tunnistaa varmuudella onko saalis metsäkauris, vh-peura vain joku muu.


    • Anonyymi

      No ethän sinä BillDollar ole niitä voinut nähdä kun ajelit vai kylänraitilla sillä rämisevällä Ladalla jonka kuvittelit olevan milloin Porchen millpoin RolsRous tai jokin muu vastaava

    • Anonyymi

      Kukas niintä helvetin antilooppeja on tänne istuttanut liikennettä häiritsemään. Saatana... seuraavaksi istutetaan sitten sarvikuonoja se kun pysäyttää hieman isommankin mersun.

    • Anonyymi

      Susien ja ahmojen istutusta juoruillaan kun niille on nyt ensin ruokaa saatu istutettua onnistuneesti , juorujahan ne tietenkin vain ovat .

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      183
      5037
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      20
      4428
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3127
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      256
      2997
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2912
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2521
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1770
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1767
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1761
    Aihe