Olen kohdannut tässä joulun alla useassa myymälässä Avarnin vartijoita ja olen hämmästellyt miten töykeitä he ovat olleet. Eikö heiltä saisi kysyä mitään neuvoja tai opastusta ,kun lähes kaikki ovat suorastaan kääntäneet selkänsä ja poistuneet ,kun olen kysynyt jotain. Asiakaspalveluammatissa hekin käsittääkseni ovat !?
Töykeitä vartijoita.
14
174
Vastaukset
- Anonyymi
Eiköhän vartijat ole lähinnä vahtimassa ihmisiä, kun opastamassa niitä. Jos he ovat suorittamassa näkymätöntä tehtävää/työtä ei silloin välttämättä ole paras hetki pyytää heitä opaskoiraksi.
- Anonyymi
Vartijat ovat asiakaspalveluammatissa joten ovat myös velvollisia auttamaan/opastamaan asiakkaita kauppakeskuksissa ja myymälöissä.
- Anonyymi
Myymälä- ja paikallisvartiointi
Tehtävänä on myymälöissä, kaupoissa, liike- ja kauppakeskuksissa,
pankin yleisötiloissa ja muissa vastaavissa vartijan asussa näkymällä ja liikkumalla ennaltaehkäistä anastuksia ja muita vahinkoja.
Tehtävään kuuluu mm. opastaminen, asiakaspalvelu, valvonta,
hälytysten käsittely, kulunvalvonta, sulkeminen, avaaminen ja tilojen
tarkastaminen.
Tämä on vartiointialan TES. Eikös tuolla selvästi lue ,että "OPASTAMINEN JA ASIAKASPALVELU".
- Anonyymi
Siitä vaan valittaa puulaakin omistajalle niin miehistö vaihtuu...
- Anonyymi
Jatkan muuta asiakaspalveula.Veturin spankin toimitaa.Maski pitää aukoa joka keralla!vaikka varmaan tietää henkilön.Kuuluvalla äänellä selvitetään ,asiakaaan tilanteen.Asiakkaan poistuessa ,mulkoillaan kanssa työntekijää ivaillen asiakasta!
- Anonyymi
Komeita miehiä annan mielelläni bj.
- Anonyymi
Ootko monelle jo antanut bj?
- Anonyymi
Laita maski niin ehkä auttavat.
- Anonyymi
Älä haise niin auttavat!
- Anonyymi
Vanhakonsti. Yksi jututtaa vartijaa ja vie huomion muualle, kun kaverit mättää tavaraa poveen.
- Anonyymi
Sama juttu poliiseilla, tosi epäkohteliaasti toimivat putka-asiakkaita kohtaan.
- Anonyymi
Eiköhän se kohteliaisuus ole karistettu, kun poliisiauton kyytiin joutuu.
Käyn piirivartiointihommissani vähintään kerran vuorossa kaupassa. Minusta on älyttömän hauskaa kun ihmiset tulevat kyselemään mitä ihmeellisimpiä asioita kauppareissullani. Yritän vastata parhaani mukaan.
- Anonyymi
No se ei kyllä paljoa ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2446176Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.555007KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa104306Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123051Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1243042Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,812517Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1212466Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/1901699- 461659
- 691476