Eroon joulusta

Anonyymi

Löytyykö Suomesta ketään muuta ihmistä, joka olisi saanut tarpeekseen joulusta? Joka vuosi se sama tilanne täytyy kuitenkin kestää, koska kaikki muut ihmiset tuntuvat palvovan joulua. Minusta olisi todella mukavaa jos alkaisimme joulun sijaan viettämään perinteisiä juhlia kuten kekriä, talvipäivänseisausta ja keskitalvea. Mutta ei, joka ikinen vuosi se sama juttu. Helppohan sitä on muiden sanoa, ettei tarvi välittää ja voi lähteä muualle jos ei halua viettää joulua. Se joulu vain kestää vaikka kuinka monta päivää niin täytyisi olla melko pitkä reissu jos meinaisi olla kärsimättä siitä kaikesta. Inhoan sitä, että tänne on omaksuttu joku itämaisen uskonnon juhla, eihän nykyään enää kukaan tule tappamaan mikäli ei vietä joulua niinkuin kaikki muut kristityt. Silti kotimaiset perinteet ovat nykyäänkin vahvassa alakynnessä. Hyvin harva ihminen oikeasti edes tiedostaa niitä. Ja osa niistäkin jotka tiedostavat ja väittävät kannustavansa niitä niin jotkut heistäkin silti viettävät mieluummin joulua.

6

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö nykyään voi vain ilmoittaa ettei vietä joulua?

      • Anonyymi

        Ja lisään että kannattaa nyt jo alkaa miettiä tilannetta . Kohta ne kyselee tuletko jouluksi.


    • Eihän joulu ole puhtaasti mikään itämaisen uskonnon juhla vaan pohjoismaisia piirteitä myös löytyy. Ota huomioon että jo pelkkä nimi ei ole englannin Christmas vaan juontuu nimestä yule:

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Yule

      Olkipukkikin on varsin pohjoismainen talvijuhlaperinne jota kristitty kutsuisi pakanalliseksi, samoin lintujen ruokinta.

      Toisin sanoen joulu on Pohjoismaissa juhla joka on monen kulttuurin sekoitus. Jokainen saa juhlia sitä miten haluaa, kaupallisesti tai sitten ei, tai ei ollenkaan. Monet kuitenkin pitävät perinteistä.

    • Anonyymi

      Et vietä joulua,jos sitä inhoat.Hyvin yksinkertaista.Sanot myös sen kaikille jotka elämässäsi,mitä häpemistä siinä on asiasta heille sanoa?Vai johtuuko joulun inhoaminen yksinäisyydestäsi?Monta joulua en ollut kutsuttu läheisilleni.Siskokin monta joulua vouhotti minulle ja sanoi vain: Nauti yksin olostasi,säästyy rahasi.Vie se kyntilä sinne Honkanumelle papan haudalle,me emme sinne autolla kerkiä 24.12.Vuosia kävelin sinne itä-Helsingistä yksi.Kun ei ajokorttia autoa.Enää enkävele, En menen ja sanonut mun hautani on meri.Tuhkat harmajan majakakan edustalle.Ei tarvii tapella onko haudalla kyntilä 24.12.

      • Anonyymi

        Olen kyllä monesti sanonut etten vietä joulua. Silti aina kysytään, että mitä haluan lahjaksi ja pitääkö minulle tehdä joululaatikoita tai pitääkö minulle ostaa kinkku ym. Ongelma ei olisi samanlainen jos asuisin yksin mutta kanssani asuva henkilö haluaa viettää joka ikinen vuosi joulua niin en pääse sitä pakoon edes omassa kodissa. Jos taas itse koristelen kekriä varten niin kaikki ihastelevat sitä, että olemme jo laittaneet joulukoristeet. Sama on talvivalojen kanssa.


    • Anonyymi

      Löytyy. Sain tarpeekseni jo 2010 ja yksikseni olen ryypännyt joulut siitä asti. Aivan turhaa haihatusta koko joulu, koitetaan saada ihmiset vähät pennosensa tuhlaamaan ilmanaikaiseen muovikrääsään jota ei kukaan oikeasti tarvitse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2439
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      65
      2238
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1260
    4. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      71
      1078
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      102
      1031
    6. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      889
    7. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      193
      864
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      10
      807
    9. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      47
      769
    10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

      Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
      Suhteen aloittaminen
      47
      730
    Aihe