Eroon joulusta

Anonyymi

Löytyykö Suomesta ketään muuta ihmistä, joka olisi saanut tarpeekseen joulusta? Joka vuosi se sama tilanne täytyy kuitenkin kestää, koska kaikki muut ihmiset tuntuvat palvovan joulua. Minusta olisi todella mukavaa jos alkaisimme joulun sijaan viettämään perinteisiä juhlia kuten kekriä, talvipäivänseisausta ja keskitalvea. Mutta ei, joka ikinen vuosi se sama juttu. Helppohan sitä on muiden sanoa, ettei tarvi välittää ja voi lähteä muualle jos ei halua viettää joulua. Se joulu vain kestää vaikka kuinka monta päivää niin täytyisi olla melko pitkä reissu jos meinaisi olla kärsimättä siitä kaikesta. Inhoan sitä, että tänne on omaksuttu joku itämaisen uskonnon juhla, eihän nykyään enää kukaan tule tappamaan mikäli ei vietä joulua niinkuin kaikki muut kristityt. Silti kotimaiset perinteet ovat nykyäänkin vahvassa alakynnessä. Hyvin harva ihminen oikeasti edes tiedostaa niitä. Ja osa niistäkin jotka tiedostavat ja väittävät kannustavansa niitä niin jotkut heistäkin silti viettävät mieluummin joulua.

6

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö nykyään voi vain ilmoittaa ettei vietä joulua?

      • Anonyymi

        Ja lisään että kannattaa nyt jo alkaa miettiä tilannetta . Kohta ne kyselee tuletko jouluksi.


    • Eihän joulu ole puhtaasti mikään itämaisen uskonnon juhla vaan pohjoismaisia piirteitä myös löytyy. Ota huomioon että jo pelkkä nimi ei ole englannin Christmas vaan juontuu nimestä yule:

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Yule

      Olkipukkikin on varsin pohjoismainen talvijuhlaperinne jota kristitty kutsuisi pakanalliseksi, samoin lintujen ruokinta.

      Toisin sanoen joulu on Pohjoismaissa juhla joka on monen kulttuurin sekoitus. Jokainen saa juhlia sitä miten haluaa, kaupallisesti tai sitten ei, tai ei ollenkaan. Monet kuitenkin pitävät perinteistä.

    • Anonyymi

      Et vietä joulua,jos sitä inhoat.Hyvin yksinkertaista.Sanot myös sen kaikille jotka elämässäsi,mitä häpemistä siinä on asiasta heille sanoa?Vai johtuuko joulun inhoaminen yksinäisyydestäsi?Monta joulua en ollut kutsuttu läheisilleni.Siskokin monta joulua vouhotti minulle ja sanoi vain: Nauti yksin olostasi,säästyy rahasi.Vie se kyntilä sinne Honkanumelle papan haudalle,me emme sinne autolla kerkiä 24.12.Vuosia kävelin sinne itä-Helsingistä yksi.Kun ei ajokorttia autoa.Enää enkävele, En menen ja sanonut mun hautani on meri.Tuhkat harmajan majakakan edustalle.Ei tarvii tapella onko haudalla kyntilä 24.12.

      • Anonyymi

        Olen kyllä monesti sanonut etten vietä joulua. Silti aina kysytään, että mitä haluan lahjaksi ja pitääkö minulle tehdä joululaatikoita tai pitääkö minulle ostaa kinkku ym. Ongelma ei olisi samanlainen jos asuisin yksin mutta kanssani asuva henkilö haluaa viettää joka ikinen vuosi joulua niin en pääse sitä pakoon edes omassa kodissa. Jos taas itse koristelen kekriä varten niin kaikki ihastelevat sitä, että olemme jo laittaneet joulukoristeet. Sama on talvivalojen kanssa.


    • Anonyymi

      Löytyy. Sain tarpeekseni jo 2010 ja yksikseni olen ryypännyt joulut siitä asti. Aivan turhaa haihatusta koko joulu, koitetaan saada ihmiset vähät pennosensa tuhlaamaan ilmanaikaiseen muovikrääsään jota ei kukaan oikeasti tarvitse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      0
      3720
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      43
      3321
    3. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      56
      3037
    4. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      34
      2908
    5. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      16
      2848
    6. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2700
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      44
      2340
    8. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      38
      2232
    9. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      2095
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      1879
    Aihe