Eroon joulusta

Anonyymi

Löytyykö Suomesta ketään muuta ihmistä, joka olisi saanut tarpeekseen joulusta? Joka vuosi se sama tilanne täytyy kuitenkin kestää, koska kaikki muut ihmiset tuntuvat palvovan joulua. Minusta olisi todella mukavaa jos alkaisimme joulun sijaan viettämään perinteisiä juhlia kuten kekriä, talvipäivänseisausta ja keskitalvea. Mutta ei, joka ikinen vuosi se sama juttu. Helppohan sitä on muiden sanoa, ettei tarvi välittää ja voi lähteä muualle jos ei halua viettää joulua. Se joulu vain kestää vaikka kuinka monta päivää niin täytyisi olla melko pitkä reissu jos meinaisi olla kärsimättä siitä kaikesta. Inhoan sitä, että tänne on omaksuttu joku itämaisen uskonnon juhla, eihän nykyään enää kukaan tule tappamaan mikäli ei vietä joulua niinkuin kaikki muut kristityt. Silti kotimaiset perinteet ovat nykyäänkin vahvassa alakynnessä. Hyvin harva ihminen oikeasti edes tiedostaa niitä. Ja osa niistäkin jotka tiedostavat ja väittävät kannustavansa niitä niin jotkut heistäkin silti viettävät mieluummin joulua.

6

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö nykyään voi vain ilmoittaa ettei vietä joulua?

      • Anonyymi

        Ja lisään että kannattaa nyt jo alkaa miettiä tilannetta . Kohta ne kyselee tuletko jouluksi.


    • Eihän joulu ole puhtaasti mikään itämaisen uskonnon juhla vaan pohjoismaisia piirteitä myös löytyy. Ota huomioon että jo pelkkä nimi ei ole englannin Christmas vaan juontuu nimestä yule:

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Yule

      Olkipukkikin on varsin pohjoismainen talvijuhlaperinne jota kristitty kutsuisi pakanalliseksi, samoin lintujen ruokinta.

      Toisin sanoen joulu on Pohjoismaissa juhla joka on monen kulttuurin sekoitus. Jokainen saa juhlia sitä miten haluaa, kaupallisesti tai sitten ei, tai ei ollenkaan. Monet kuitenkin pitävät perinteistä.

    • Anonyymi

      Et vietä joulua,jos sitä inhoat.Hyvin yksinkertaista.Sanot myös sen kaikille jotka elämässäsi,mitä häpemistä siinä on asiasta heille sanoa?Vai johtuuko joulun inhoaminen yksinäisyydestäsi?Monta joulua en ollut kutsuttu läheisilleni.Siskokin monta joulua vouhotti minulle ja sanoi vain: Nauti yksin olostasi,säästyy rahasi.Vie se kyntilä sinne Honkanumelle papan haudalle,me emme sinne autolla kerkiä 24.12.Vuosia kävelin sinne itä-Helsingistä yksi.Kun ei ajokorttia autoa.Enää enkävele, En menen ja sanonut mun hautani on meri.Tuhkat harmajan majakakan edustalle.Ei tarvii tapella onko haudalla kyntilä 24.12.

      • Anonyymi

        Olen kyllä monesti sanonut etten vietä joulua. Silti aina kysytään, että mitä haluan lahjaksi ja pitääkö minulle tehdä joululaatikoita tai pitääkö minulle ostaa kinkku ym. Ongelma ei olisi samanlainen jos asuisin yksin mutta kanssani asuva henkilö haluaa viettää joka ikinen vuosi joulua niin en pääse sitä pakoon edes omassa kodissa. Jos taas itse koristelen kekriä varten niin kaikki ihastelevat sitä, että olemme jo laittaneet joulukoristeet. Sama on talvivalojen kanssa.


    • Anonyymi

      Löytyy. Sain tarpeekseni jo 2010 ja yksikseni olen ryypännyt joulut siitä asti. Aivan turhaa haihatusta koko joulu, koitetaan saada ihmiset vähät pennosensa tuhlaamaan ilmanaikaiseen muovikrääsään jota ei kukaan oikeasti tarvitse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      179
      5012
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      19
      4397
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2902
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1757
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1750
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1741
    Aihe