Kannattaako mennä lääkikseen?

Anonyymi

Olen 6-vuotiaasta asti halunnut tulla lääkäriksi. Jotenkin se ala aina tuntui juuri sopivalta. Olen vasta kuitenkin 8. luokalla, joten en selvästi vielä hae lääkikseen. Viime kuukausina minulle on tullut epävarmuuksia lääkiksestä, koska minusta tuntuu, että en ole tarpeeksi fiksu pääsemään sinne. Viime vuoden todistuksessa sain kaikista lukuaineista 10 (lukuunottamatta äikkää ja uskontoa joista sain molemmista 9). Tämän vuoden arvosanat varmaan ovat saman tyyliset. Olenko teidän mielestä tarpeeksi fiksu pääsemään lääkikseen, jos katsotaan vain puhtaasti minun arvosanojen perusteella?

4

295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Millaiset arvosanat luulet olevan niillä, jotka pääsevät lääkikseen? Kaikista lukuaineista vähintään 11?

      Jos tuntee kutsumusta lääkäriksi ja pääsee lääkikseen, sinne kannattaa mennä!

    • Anonyymi

      Riippuu sinusta. SINÄ tiedät, kuuntele sisintäsi, älä kysele muilta.

    • Anonyymi

      Kysyt, kannattaako mennä lääkikseen. Kuulehan, kun sinne ei noin vain mennä.
      Jos sinulla on kova hinku lääkikseen, haet lääkikseen. Karsinta lääkikseen on kova, mutta JOS sinut hyväksytään, sitten voit sinne mennä, ja se luultavasti kannattaa.

    • Anonyymi

      Kun ite pohdin että oonko tarpeeksi fiksu niin sellanen työkalu ku www.korkeakouluun.com kyllä autto selvittämään että "kuinka fiksu on tarpeeksi fiksu"

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      176
      10782
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      87
      10269
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      232
      5709
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      178
      4528
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      171
      3015
    6. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      130
      3014
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      38
      1806
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      298
      1398
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      6
      1240
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1164
    Aihe