yksinäisyyden. Ei kelvannut kenellekkään,ei perhettä ei tenavia. tehtiin vain vitsin ja pilkan kohde,ilkivaltaa ja kusetusta. Koskaan en enää luota kehenkään!
Joulu tuo sen pintaan
Anonyymi
38<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Huonon vanhemmuuden syy. Ei sinun vika. Jouluja
On sulla p*rkele pokkaa. Ei hyvää päiväää.
Ja tämä oli sivusta
Ja jos et tajunnut mitä tarkoitin, niin sitä että on sulla pokkaa kirjotella tuollasta ja syytellä vanhempia! Sulta meni vissiin koko aloitus ohi? Tuskin ne vanhemmat on ketään pilkanneet jne.
Nyt menee spämmäämiseksi, mutta siis sori käsitin nyt itse väärin tämän. 😅😅😅 tarkotit niiden kiusaajien vanhempia ilmeisesti.
Mistä sinä tiedät pilkkaavatko joidenkin lasten vanhemmat lapsiaan? Kaikki on mahdollista. Opettajatkin pilkkaavat lapsia eikä sinun mielipiteesi tai sinun totuutesi sitä estä.
Et ole huono, jokainen on arvokas. Hyvää joulua sinulle.
Kurjaa jos ajattelet noin.
Itse ainakin viihdyn yksin ja rakastan joulua.
Ei meistä kukaan ole kaikkien mieleen.
Muista, että kaikilla ihmisillä on sama ihmisarvo. Et ole muita huonompi. Ja Jumala rakastaa meitä jokaista juuri sellaisina, kuin olemme. Et ole kuka tahansa, olet täydellinen sinä, luojan luomus.
Komppaan, koet ettei kukaan halunnut mutta Jumala kuitenkin halusi, et muuten olisi syntynytkään. Hän on lähimpänä niitä joilla on kaikista vaikeinta ja yksinäisintä, hän on siellä kanssasi ja kantaa taakkaa rinnallasi, vaikket sitä nyt huomaisikaan. Hän on. Usko siihen, on jotain suurempaa ja parempaa, se huono mitä nyt koet, siinä ei ole kaikki. Parempi on vasta tulossa.
Uskovaiset ovat pahimpia ihmisiä mitä voi olla.Kaikki pahat tehdään ja kuvitellaan olevansa parempia kuin muut. Hulluja kaikki!
Aika monet onnettomat ihmiset ajattelee noin.
Sattumalta tiedän kun on lestadiolaisia ja saalemeita seurannut ja kuullut niin aika sairaita ovat.
En ihan heti suorilta uskoisi tuntemattoman aloittajan surullista tarinaa.
Netissä kun kirjoittelee, myös sellaisia miehiä, muka onnettomia ja yksinäisiä, joilla ei ole ketään, eikä mitään. Heidän elämänsä on aina ollut niin kurjaa jne.
Olkaahan tarkkana naiset.
Jotkut heistä ovat vain kerjäämässä naisilta myötätuntoa ja sääliä. Saavat tällä taktiikalla kilttien ja hyväuskoisten naisten sympatiat ja huomion.
Surkuttelemalla heille näin elämäänsä, chateissa sekä keskustelupalstoilla. Sitten kun saavat koukkuun jonkun heitä säälivän naisen ja kurjuutensa ymmärtäjän. Käyttävät aikansa häntä hyväkseen. Jos löytyy samaan aikaan toinen sopiva, joka jaksaa kuunnella valitusta. Siirtyvät ruikuttamaan tälle seuraavalle, samanlaiselle lohduntarjoajalle.
Toinen nainen jää heti kuin nalli kalliolle. Heillä saattaa olla useampia lohduttajanaisia kierroksessa. Toistavat jokaiselle samaa surkeaa elämäntarinaa ja kovaa kohtaloaan. Nauravat vielä seläntakana tälläisten naisten hyväuskoisuudelle.
Seuraileppas luterilaisia, niin voit yllättyä positiivisesti.
Jumala voi rakastaa mutta muut ihmiset eivät rakasta ja nyt elämme muiden ihmisten keskuudessa emme Jumalan keskuudessa. Ihmisten muokkaamassa ja suunnittelemassa maailmassa.
Kun oma sydän on musta ja toivoton ajattelee uskovista noin. Pimeys peittää Jumalan armon valon. Itsessään huonot saa aina tulla Jumalan luo. Ylpeät asuu pimeydessä.
Siihen on syy miksi ajattelutapa on tuollainen. Olen myös nähnyt miten pieni virne naamalla lyödään puukkoa kylkeen ja sitten hallelujaa hetken päästä ollaan kovin tuomitsemassa muita.
Samoin ajatuksin menee mullakin. Just mietin miten saman tyyppisiä tuttavia on ollut, kaikki ovat löytäneet musta vain vikoja, seuraksi kelpasin paremman seuran puutteessa ja kun ei tarvittu heitettiin kuin vanha lapanen menemään. Ei luottoa enää, nykyinenkin tuttu tuonut esille miten paljon vikoja mussa on, muita pitää ystävinä, mulle korostanut etten kuulu ystäviin oon vaan joku tuttu. Kun ei tarvi mua pistää sivuun. Hänkään ei kuuntele mua, ei ole edes tajunnut etten puhu mistään enää isosti tai no, ei kiinnosta mun jutut, siks ohittaa ne ja nostaa omat jutut esille. Jokainen tuttu on sanonut melko suoraan ett olen ruma, ei ole jäänyt epäselväksi ja ovat samalla kehuneet toisia ystäviä tai omaa ulkonäköään. Parempi kai olla yksin kuin tulla dissatuksi jatkuvasti. Ja kun on kusetettu kunnolla, en rupea sellasen ihmisen tukihenkilöksi.
Niin, ihmiset on ihmisiä, hyvässä ja pahassa.
Niinpä ja siksi kasvatan taas kerran suojakuorta ympärilleni, enkä päästä ketään lähelleni paitsi ihan läheisimmät sukulaiset silloin tällöin ja opettelen olemaan kylmempi ja kovempi muita kohtaan. Tiedän olevani toisten silmissä vain sutta, paskaa ja sekundaa, mussa ei ole kenenkään mielestä mitään hyvää tai arvokasta, pelkkä kärpäsenpaska lattianraossa. Arvoton, merkityksetön, pelkkä nobody muille ihmisille, sitä olen en muuta.
Voi sua, tiedän monta ihmistä jotka ajattelee noin.
Olet narsisti-ihmisten kanssa tekemisissä. Eihän tuossa ole järkeä että sinua sanotaan rumaksi. Käsittämätöntä! Keskustelujen sisältö on kaveripiirilläsi kertomasi perusteella järkyttävän huonolla tasolla.
Tämä toteamus "Niin, ihmiset on ihmisiä, hyvässä ja pahassa." on hieman pintapuolinen sekä lakoninen, vaikka sinnepäin. Aivan kuin se oikeuttaisi ryhmän huonoa käytöstä...
Millainen kaveri sanoo kaverillensa että on ruma tms.? Kyllähän oikea ystävä voi olla rehellinen mutta että arvostelee ulkonäköä sen sijaan että pystyisi tarjota kokemuksen ystävyydestä. Jo ulkonäköaihe kertoo paljon itse kaveriporukan kypsyydestä ja sopimattomuudesta hänelle.
Ei pidä paikkaansa. Sinun pitää vain löytyy oikeanlaisia ystäviä.
Sinulle on tullut negatiivinen käsitys siitä miten muut sinut näkevät. Niillä muilla voi olla erilainen käsitys. Vois olla apua käydä juttelemassa noista ajatuksista jossain.
Tuollaiset tutut kannattaa unohtaa ja pistää stoppi lopullisesti tuttavuudelle. Tyhjän saa pyytämättäkin.
Ihmisillä itsellään on niin paska olo että täytyy väkisin lytätä toisia.
Tuo ulkonäköjuttukin on vähän niin ja näin.
Kyllä se on se ihmisen sisin mikä loppu peleissä merkitsee enemmän. Jos joku ihminen on komea/kaunis mutta jutut on sitä luokkaa ettei jaksa kuunnella viittä sekuntia enempää niin se mielenkiinto kummasti haihtuu sitä ihmistä kohtaan. Tärkeämpää on että huolehtii omasta hygieniastaan ja on puhtaat vaatteet , siisti olemus jne. Ala arvostamaan itseäsi ja sulje korvasi tuollaisten mulqvistien puheilta , olet arvokkaampi.
Etpä ole ainut lohduttaudu sillä ei kannata luottaa ihmisten kaveruus loppuu siinä vaiheessa kun hyväksikäyttö ei enää onnistu se on nähty
Onnettomat ja hylätyksi itsensä tuntevatkin käyttävät tukihenkilöitään ja ainoita ystäviään joskus aika röyhkeästi hyväkseen. Eivät vaan huomaa sitä, koska pyörivät liikaa vain niiden omien ongelmiensa ympärillä. He ovat usein myös aika kylmiä ja katkeria ja kohdistavat sitä kovuuttaan ihan kaikkiin ihmisiin. Kuin koko maailma olisi syyllinen siihen, että heidän elämänsä on sellaista kuin on. Eihän tuollaisia ihmisiä sitten kukaan uskalla, tai halua lähestyä?
Kun ovat jo valmiiksi aina taisteluasemissa ja heidän mielestään kaikki on heitä vastaan ja pahoja.
Hieno projisointi syyllistys jatka samaan malliin.
Jotkut käyttävät ystäviään tukihenkilöinään ja kun tuen tarve loppuu, niin kyseistä ystävää ei enää tarvita ja hänet pullautetaan pois ystävistä. Tai toinen on vaan silloin tärkeä, kun tarvitaan tukea, muulloin ei pahemmin pidetä yhteyttä. Tai se tukihenkilönä ollut tarvitsisi tukea, niin silloin kummasti loppuu yhteydenpito. Olen ollut muutamat kerrat tukihenkilönä joillekin tutuille, kuunnellut heitä kun on ollut heillä vaikeaa, mutta kun olisin eniten apua tarvinnut, mulle on sanottu vaan ett koitahan pärjätä ja pistetty välit poikki. On heitetty sivuun, kun ei ole tukeani tarvittu, musta ei ollut hyötyä ja myöhemmin henkilö tullut vastaan jossain ja valitellut ett kaikki ystävät on hylänneet hänet ja oletettu ett rupean taas into piukeena tukihenkilöksi...eipä ollut intoa toista kertaa tulla hyväksikäytetyksi.
Muista, että Jeesukselle kelpaat aina. Sinua rakastetaan enemmän kuin tiedätkään.
Hyväksikäyttö on kauheata. Tiedän ja maksan ne nyt. Oma moka on jos siihen suostuu. Olen liian kiltti. Mutta omaa syytäni myös. Voi, jos viisaampi olisin. Mutta ei kuulu sulle. Öitä.
Monelle käynyt noin, mutta aina voi jotain oppia ja seuraavalla kerralla vähän paremmin mennä.
Tehtiinköhän mutkin vain vitsin ja pilkan takia? En kyllä yleensä mieti miksi minut tehtiin. Senkun tehtiin ja tässä nyt olen ja elän sen minkä elän.
Enkö? No voi höh.
Sinäkö muka yksinäinen... minä olen niin paska ihminen muiden silmissä että jos nyt "vahingossa" kuolisin niin varmaan nauraisivat räkäisesti että: - " Hehe, jess ihan oikein "...
Eipä munkaan poismeno ketään liikuttais. En mä nykyiselle tutullekaan mikään tärkeä ystävä ole vaan lähinnä olen se kelle purkaa pahaaoloaan, silloin kun hänellä menee hyvin ei pahemmin yhteyttä pidä. Varmaan mun kuollessa toteais jollekin ett hän niiiin yritti aina auttaa mua. Joo, on auttanut, muutama sana empatiaa ja taas siirrytty tärkeämpään puheenaiheeseen eli häneen, olen jo tottunut pitämään pahanoloni omana tietonani, ei hyödytä puhua hänelle tai kellekään muulle, ketä se kiinnostaa. Välillä tuntuu ett olen kaikkein huonoin ja paskin ihminen maailmassa, kyllä tällänen joutais jo pois pilaamasta muiden päivää.