En tiedä mitä tällä julkaisulla haen, mielipiteitä, vertaistukea varmaan. Mutta siis tilanne on tämä, äitini uusi mies on mielestäni pelottava. Kaikki olemme siis aikuisia ja tässä asiassa on kyse siitä että en halua äitini uutta miestä elämäämme, enkä uskalla viedä lastani sinne hoitoon.
Negatiivisia asioita olisi ainaki 150 mitä voisin hänestä kertoa, mutta kerron vain ne mitkä vaikuttavat päätökseeni eniten.
Eli siis en uskalla viedä 2 vuotiasta tyttöäni hoitoon äidilleni. Tämä ei muuten olisi ongelma, mutta muuta tukiverkkoa ei ole (yksinhuoltaja), ja äitini loukkaantuu kun en anna hänelle lasta hoitoon. Syynä tähän on äitini mies. Hän on valehtelun kuningas, ensi vaikutelma on että hän olisi rikas ja hyvin työssä käyvä urheileva mies. Loppujen lopuksi paljastui, että hän on kouluttautumaton valehteleva alkoholisti, joka eli/elää äitini rahoilla ja on hänelle 15 tuhatta euroa velkaa. Aluski en huomannut miehessä mitään epäilyttävää, mutta ensimmäinen hälytysmerkki oli juominen. Jokapäiväinen pieni humala, jonka seurauksena ihme sepitystä, että on kuulemma vaikka mikä ammatiltaan vaikka ei ole, ja valehteli ostaneensa kaikkea kaikille mitkä eivät koskaan tulleet. Hän myös kerskui kuinka kuristi edellistä vaimoaan, ja pian myös miehen tytär kertoi minulle kuinka olivat joutuneet usein lähtemään heidän isäänsä eli tätä äitini miestä pakoon kun tytär oli ollut pieni. Äidillä ja miehellään oli on/off suhdetta, ja edellisen eron aikana selvisi, että mies oli edellisessä suhteessa joka oli juuri ennen äitiäni pitänyt edeltävän naisen kaulalla puukkoa ja uhannut haulikolla. Selvisi myös että miehellä on useita pahonpitely syytteitä, sekä hän ajaa ilman korttia edelleen, ja ajaa usein humalassa ( jolla myös kerskui). Kerskui myös esim että huumausaineet ovat hänestä OK.
Tässä 1/10 osaa miehen teoista. Äitini on korkeasti koulutettu, ja edellinen mies ei todellakaan ole tätä luokkaa. Nyt eron jälkeen äitini otti miehen takaisin, ja en ole tämän jälkeen antanut lasta hoitoon hänelle, ja olen myös sanonut, että en aio nähdä tätä miestä muutakun pakollisissa tilanteissa. Äitini ei puhu näistä miehen vioista ja esittää ettei niitä olekkaan, kun mies väittää äidilleni että äitini ylireagoi, ja minä olen se joka heidän suhteensa pilaa, koska "pilaan mummon ja lapsen välit".Muutenhan saavat olla jos välttämättä tällaiseen suhteeseen haluaa, mutta eikös ole jo todella pätevät syyt rajan vetämiseen heidän ja lapsen välille? Äitini käy välillä kuitenkin luonani tapaamassa lastani mutta 100x vähemmän kuin ennen. Ja tiedän että päätös on minun mutta haluaisin mielipiteitä/vertaistukea yms.
Mielipiteitä tähän tilanteeseen/ Äidin mies
Anonyymi
2
194
Vastaukset
- Anonyymi
Kannattaa tutustua antisosiaalisiin persoonallisuus häiriöihin. Aika räikeä psykopaatti omaamsilmään näin hätäisesti. Älä viä lastasi sinne. Jättäydy itsekkin kuviosta pois jos vain kykenet. Älä ikinä käytä sanaa paykopaatti äitisi kuullen tai muidenkaan. Lue paljon asiasta ennen kun teet mitään omia päätelmiäs. Löytyy paljon tukiryhmiä, apua hätätilanteisiiin, neuvoja selviytymiseen yms.
- Anonyymi
Usko omaan intuitioon. Aika paljon on nyt pielessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1127022Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26404763Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras243104Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1381317- 501275
Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.1161018Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e57997Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi50929Mitä olisitte sanonut hänelle?
Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään50854Sinulle tiedoksi
Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si27843