Etsitty useita rivitaloasuntoja ja omakotitaloja Varkaudesta ja lopputulos se että kunto esitettä huonompi ja kiinteistövälittäjä vähättelee vikoja ja kehuu. Yhdessä omakotitalossa oli peitetty hajusteella homeenhaju, mikä on petos. Onko tosiaan niin, ettei edes muuttotappiokaupungista saa alta sadallatonnilla perushyvää asuntoa rivarista tai ok-taloa? Kiinteistönvälittäjiin on luotto mennyt, kun on itse penkonut tarkemmin kohteen taustoja.
Varkauden myytävissä asunnoissa ja taloissa sanomista
Anonyymi
30328
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Eikö teille sosspummeille muka keleppaa hyvin nuo kapiset homekämpät, lähette aiemmin luttilanmultiin.
Sinä sinne menet.
Kyllä vaikuttaa tutulta. Siksi asutaan edelleen samassa 1962 rakennetussa kerrostalossa koska on hyvässä kunnossa ja putket laitettu 7 v sitten. Omakotitaloissa mitä katsottu niin kaikkee kohtaa on rikki ja pitäisi uusia, nielisi rahaa tolkuttomasti. Joissakin hirvee vanhan haju ja parissa oli selkee homeenhaju.
Eikö Varkaudessa ole raaskittu rempata rivi-ja omakotitaloja, kun muilla paikkakunnilla löytyy vielä ihan hyväkuntoisia taloja? Varkaudessa kaikki rakennettu paskalla valesokkelilla joten alapohjissa kosteusvaurioita ja huono ilmanvaihto sisällä. Lisäksi savimaalla ei ole tehty heti uutena salaojia ja nyt sitten alettu hädissään niitä kaivamaan ettei arvo laskisi.
”Minua ihmetyttää suuresti, että velkaantuneista puhuttaessa oletetaan heti, että tilanne johtuu pikavipeistä, kaljottelusta tai muusta sössimisestä. Ajatteleeko kukaan, että ihminen voi saada potkut töistä, sairastua, yrityksellä voi alkaa mennä huonosti tai talosta voi löytyä kosteusvaurio jolloin edessä on kallis remppa. Nämä harvoin ovat oman sössimisen tuloksia.
Sossupummeille välttää hyvin homekämppä, mikä velvollisuus meillä veronmaksajilla on näille iilimadoille mitään luksuskämppiä maksaa. Tai muutakaan, menisivät töihin.
Kuole.
AlueenApajissa oli joku etsimässä huonokuntoisia -asuntoa Varkaudesta, mutta hänelle niitä on valittavissa pilvinpimein?
Tiedoksi : Varkaudessa tilanne on ollut ainakin 30 vuotta sellainen, että rakennusalalle koulutetut ja kokeneet suunnittelijat ja osaajat ovat olleet täysin työllistettyjä julkisessa rakentamisessa.
Pientalojen ja rivitalojen "suunnittelussa " ovat huseeranneet omatekoiset "arkkitehdit ja insinöörit", ja aikaan saaneet kuvaamasi tilanteen Varkauden asuntomarkkinoilla!
Kokeilevaa roskarakentamista oli esim. Varkauden asuntomessuilla.
Esimerkkinä vaikka ns. Ameriikan parakkitalot ja jonkun ex- kaljatehtailijan "palikka" , mikä jäikin kesken .... (ja selittelyjä riitti!)
Jos nyt satut löytämään suuresta tarjonnasta vähänkin parempilaatuisen ja hajuttoman talon, kannattaa etsiä alkuun kaupungin rakennusvalvonnan opastuksella talon "pääpiirustukset" .... ja ehkä siten niiden tarkastelun jälkeen vielä työpiirustukset 1 :50 , sekä vielä LVIS - piirustukset!
Saattaa olla , että talonhankinta tyssää noiden tarkasteluun tai pahimmassa tapauksessa suunnitelmien puuttumiseen!
Kiinteistönvälistä ei ole juurikaan apua, teknisten asioiden selvittämisessä!
Minkä hintaista taloa etsit?
Kävin pari vuotta sitten katsomassa muutamia myynnissä olevia omakotitaloja ja rivitaloja ja täytyy sanoa, että olivat varsinaisia homepommeja. Rakennuksissa oli sadevesi ja salaojat samassa viemärissä, ei siis toisistaan erillisissä. Talot sijaitsivat kymmenkunta senttiä alempana, kuin muu ympäristö, eli sadevedet valuivat sokkeliin joka oli tietenkin tätä kuuluisaa valesokkeli mallia. Parissa rivitalossa oli tasakatto. Kun katolla oli noin 30 sentin kerros lunta, katto painui alas niin, ettei sisäovia saanut kunnolla avattua tai suljettua. Kaikissa kämpissä lattialla oli sokeritoukkia, jotka kielivät kosteusvaurioista. No sen kosteuden tunnisti myös homeen hajusta.
Olen tullut siihen tulokseen, että Varkaudessa ei kannata ostaa yli 10 vuotta vanhaa kotia, sillä sitä vanhemmissa piilee hirveät remonttiriskit.
Tai sitten katsot vain kunnolla rakennettuja kohteita ja remontoituja. Joka paikassa on huonosti rakennettuja taloja.
Ei tarvinnut ostaa Varkaudesta. Ostin Kuopiosta Saaristokaupungista, kun vaihdoin työpaikan tänne sivistyksen pariin.
Ja se Saaristokaupunkiko takaa loistavat puitteet? Hehee.. Siellä vasta nopeasti rakennettua paskaa onkin tarjolla.. Onnea uuteen kotiin!
Ei paikka sinällään ratkaise, mutta kun olen rakentamisen asiantuntija, pystyn kyllä erottelemaan jyvät akanoista. Oletko muuten tutustunut Saaristokaupungin rakennuskantaan? Täällä on järestään laadukasta rakentamista. Muuta sinäkin tänne.
Mutta kiitos kuitenkin onnitteluista!
Noita+olemme+katsoneet,+ja+esim+rivariyhtiöt+koettaa+parantaa+asuntojen+arvoa+ja+myytävyyttä+teettämällä+hädissään+salaojaremontit+vaikkapa+35-50+vuotta+talon+rakentamisen+jälkeen.+Tuon+väliajan+talo+on+saanut+rauhassa+vaurioitua+välipohjaltaan+jne,+ja+99%+Varkauden+rivitaloista+ja+iso+osa+70-luvusta+eteenpäin+olevista++omakotitaloista+on+tehty+paskalla+valesokkelilla.+Valesokkeli+on+petollinen+keksintö,+googlaamalla+löytää+runsaasti+tietoa.+Lisäksi+Varkaudessa+iso+tarjonta+on+Kaura-ahossa+joka+on+savimaata,+ja+savipohja+on+veemäinen+yhä+lisääntyvissä+sateissa+ja+taas+toisaalta+salaojitus+muuttaa+maaperän+kosteusoloja+ja+rakennetta+aiheuttaen+rakennuksissa+painumia.+Painumien+merkkejä+ovat+mm.+halkeamat+seinissä+sekä+huonosti+avautuvat+ikkunat/ovet.
Turhaa minusta vöyhötetään vanhojen asuntojen ongelmista. Vanhasta saa aina hyvän korjaamalla mutta nykytermein tehdyista tulee hyvä vain poltamalla kivijalkaa myöten.
Ennemmin aihetta huoleen kun uudet ja nyky määräyksin tehdyt talot- ja asunnot tummuvat pystyyn alta 10 vuoden. Voisi kyseenalaistaa nykyiset rakenn,materiaalit jotka kestävät vain pyhättömät vuodet verrattuna 40-50 luvulla käytettävissä olleisiin tarvikkeisiin nähden.
Sossupummi taas tiiä mittää.
Sun+täytyy+kyllä+olla+100%+fetiisi+!Kun+koko+ajan+hihkut+"sossu-pummin"+nimeen.+Tosin+itse+en+tiedä+tai+nähnyt+yhtään,+mutta+vähäosaisia+kylläkin+ja+näitä+ammatti+A--O+kemistejä.
Kyllä on laskeneet Varkauden talojen hinnat viimeisen 5 vuoden sisään. Takkiin tulee ja kovaa tuona aikana talon ostajille. Jääpi vielä käsiin. Surullista ja varmasti ahdistavaa asuntovelalliselle.
harmi tosiaan se sen onnettomuus
otan osaa
vaikka en ole varma löydänkö kaverin persoonaa
näin pitkän ajan jälkeen
ihme homma ja se oli vaan yks kaks poikki siitä
se on rumaa puhetta
karttusen lauri oli sen kanssa ja joku on the runin musta maalitussi levis siitä repusta
osunu siihe autonkuljetusrekkaan en muista mikä se firma on
kuvansin siitä sillalta olivat olleet tulemassa ja siinä tokin pyäskin kohdalla
on nyt siellä luttilassa mutta eipä pajoo kiinnosta käydä kattelemassa
vois sanoa että kaverille kävi tuolloi kalpatan
mutta minä täällä vielä vaan
anu björn on lesbo