Keulafendari merelle?

Anonyymi

Juolahtipa mieleeni täällä uppotukkien luvatussa meressä purjehtivana, kevytrakenteisen veneen omistajana, että onko olemassa erillistä "suojaa" keulaan, jolla minimoida törmäyksestä syntyvät vahingot? Uppotukki tuskin venettäni vielä upottaa mutta jokin vähänkään terävämpi tulee kyllä salonkiin asti. Päivällä lipuvat objektit saattaa huomata mutta yöpurjehduksille tuollainen voisi olla, jos ei hieno, niin turvallisuuden tunnetta lisäävä.

11

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä olisi terävä kelluva esine, joita olisi meressä niin yleisesti, että niihin pitää erikseen hitaasti kulkevalla purjeveneellä varautua, muttei liu'ussa kulkevalla moottoriveneellä?
      Keulavisiiri?

      Ihan vain pohdin, kuinka tarpeellinen esine olisi ja kannattaako siihen satsata. Uppotukkejakin on hyvin harvassa.

    • Anonyymi

      Lasikuitu on varsin vahvaa ja helposti korjattavissa, jos sattuu nokkakolari eteen. Voisin kuvitella pahimman tapauksen olevan suurehkon teräspeltikulman raapaisevan runkoon pitkän vekin. Sekin olisi vain lopulta vain lievä ulkonäkökysymys.

      Tukkeihin joka kesä ajaneena voin vakuuttaa. Ei aiheudu muuta ongelmaa kuin pikku tömähdys. Edes vetolaite/potkuri -vaurioita ei ole sattunut. Aina voi tietysti tapahtua se huono tuuri.

      • Anonyymi

        Vaikka lasikuitu onkin vahvaa, varsin monen veneen valmistuksessa sitä on merkittävästi heikennetty katkomalla se ensin lyhyiksi pätkiksi ja liimaamalla pätkät satunnaissuunnattuina yhteen polyesterihartsilla. Jäljelle jää ehkä 10% lasikuidun lujuusarvoista.
        Eli lasikuidulle vetojännitys murtorajatilassa yli 3000 MPa, katkokuitumattolaminaatille alle 300 MPa.
        Rungon lujuus törmäysten suhteen riippuu materiaalin lisäksi tietysti materiaalipaksuuksista, ja ne vaihtelevat veneiden välillä varsin paljon.
        Estonian keulavisiirin lukkojen tapauksessa teräs ei kestänyt törmäystä aaltoihin, kun materiaalivahvuudet olivat liian pieniä todelliseen tarpeeseen, vaikka täyttivätkin silloiset luokituslaitoksen vaatimukset. Samaa ongelmaa esiintynee myös veneissä.


      • Anonyymi

        "Tukkeihin joka kesä ajaneena voin vakuuttaa. Ei aiheudu muuta ongelmaa kuin pikku tömähdys. Edes vetolaite/potkuri -vaurioita ei ole sattunut. Aina voi tietysti tapahtua se huono tuuri."

        Kyllä sulla on tosiaan huono tuuri ollut, itse kulkenut tosin vasta 50 kesää eikä yhtään törmäystä tukkiin, parikertaa tosin vierestä ajettu -70 luvun lopulla kun vielä tukkilauttoja hinattiin..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Tukkeihin joka kesä ajaneena voin vakuuttaa. Ei aiheudu muuta ongelmaa kuin pikku tömähdys. Edes vetolaite/potkuri -vaurioita ei ole sattunut. Aina voi tietysti tapahtua se huono tuuri."

        Kyllä sulla on tosiaan huono tuuri ollut, itse kulkenut tosin vasta 50 kesää eikä yhtään törmäystä tukkiin, parikertaa tosin vierestä ajettu -70 luvun lopulla kun vielä tukkilauttoja hinattiin..

        Tule käymään Saimaalla, niin sattuu ensimmäinen törmäys 50 -vuoteen Kaukaan sillan alla.

        Niin helppoa se on.


      • Anonyymi

        Missä olet ajanut tukkiin joka kesä?
        Onko kyseessä sama tukki?

        Merellä et ainakaan.


    • Anonyymi

      Aloitus on huono, pohjassa kuten uppotukki.

    • Anonyymi

      Osta pari laatikkoa Sikaa ja sitä myrkkärin alle runsas kerros. Veneesi on sotalaivan tasoa tällä pienellä kikalla.

    • Anonyymi

      Haponkestävä keulafendari SISÄPUOLELLE laminoituna

    • Anonyymi

      Autonrengas poikki ja väännä suoraksi. Sitä kun roikotat keulasteevissä niin hyvä tulee.

    • Anonyymi

      Seuran Pääkatsastaja, jolla on varattu paikka seuran retkisaaressa sanoo ettei kannata. Ei enää mene rungosta läpi ja perälippu lähtee ennen jäiden lähtöä. Kaupungin paikalle kuten muutkin lauluveneet ja itsetehdyt upputukit.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2544
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      77
      2356
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      66
      2323
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      23
      2030
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      84
      1769
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1559
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      30
      1378
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      16
      1261
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1103
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      32
      947
    Aihe