Keulafendari merelle?

Anonyymi

Juolahtipa mieleeni täällä uppotukkien luvatussa meressä purjehtivana, kevytrakenteisen veneen omistajana, että onko olemassa erillistä "suojaa" keulaan, jolla minimoida törmäyksestä syntyvät vahingot? Uppotukki tuskin venettäni vielä upottaa mutta jokin vähänkään terävämpi tulee kyllä salonkiin asti. Päivällä lipuvat objektit saattaa huomata mutta yöpurjehduksille tuollainen voisi olla, jos ei hieno, niin turvallisuuden tunnetta lisäävä.

11

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä olisi terävä kelluva esine, joita olisi meressä niin yleisesti, että niihin pitää erikseen hitaasti kulkevalla purjeveneellä varautua, muttei liu'ussa kulkevalla moottoriveneellä?
      Keulavisiiri?

      Ihan vain pohdin, kuinka tarpeellinen esine olisi ja kannattaako siihen satsata. Uppotukkejakin on hyvin harvassa.

    • Anonyymi

      Lasikuitu on varsin vahvaa ja helposti korjattavissa, jos sattuu nokkakolari eteen. Voisin kuvitella pahimman tapauksen olevan suurehkon teräspeltikulman raapaisevan runkoon pitkän vekin. Sekin olisi vain lopulta vain lievä ulkonäkökysymys.

      Tukkeihin joka kesä ajaneena voin vakuuttaa. Ei aiheudu muuta ongelmaa kuin pikku tömähdys. Edes vetolaite/potkuri -vaurioita ei ole sattunut. Aina voi tietysti tapahtua se huono tuuri.

      • Anonyymi

        Vaikka lasikuitu onkin vahvaa, varsin monen veneen valmistuksessa sitä on merkittävästi heikennetty katkomalla se ensin lyhyiksi pätkiksi ja liimaamalla pätkät satunnaissuunnattuina yhteen polyesterihartsilla. Jäljelle jää ehkä 10% lasikuidun lujuusarvoista.
        Eli lasikuidulle vetojännitys murtorajatilassa yli 3000 MPa, katkokuitumattolaminaatille alle 300 MPa.
        Rungon lujuus törmäysten suhteen riippuu materiaalin lisäksi tietysti materiaalipaksuuksista, ja ne vaihtelevat veneiden välillä varsin paljon.
        Estonian keulavisiirin lukkojen tapauksessa teräs ei kestänyt törmäystä aaltoihin, kun materiaalivahvuudet olivat liian pieniä todelliseen tarpeeseen, vaikka täyttivätkin silloiset luokituslaitoksen vaatimukset. Samaa ongelmaa esiintynee myös veneissä.


      • Anonyymi

        "Tukkeihin joka kesä ajaneena voin vakuuttaa. Ei aiheudu muuta ongelmaa kuin pikku tömähdys. Edes vetolaite/potkuri -vaurioita ei ole sattunut. Aina voi tietysti tapahtua se huono tuuri."

        Kyllä sulla on tosiaan huono tuuri ollut, itse kulkenut tosin vasta 50 kesää eikä yhtään törmäystä tukkiin, parikertaa tosin vierestä ajettu -70 luvun lopulla kun vielä tukkilauttoja hinattiin..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Tukkeihin joka kesä ajaneena voin vakuuttaa. Ei aiheudu muuta ongelmaa kuin pikku tömähdys. Edes vetolaite/potkuri -vaurioita ei ole sattunut. Aina voi tietysti tapahtua se huono tuuri."

        Kyllä sulla on tosiaan huono tuuri ollut, itse kulkenut tosin vasta 50 kesää eikä yhtään törmäystä tukkiin, parikertaa tosin vierestä ajettu -70 luvun lopulla kun vielä tukkilauttoja hinattiin..

        Tule käymään Saimaalla, niin sattuu ensimmäinen törmäys 50 -vuoteen Kaukaan sillan alla.

        Niin helppoa se on.


      • Anonyymi

        Missä olet ajanut tukkiin joka kesä?
        Onko kyseessä sama tukki?

        Merellä et ainakaan.


    • Anonyymi

      Aloitus on huono, pohjassa kuten uppotukki.

    • Anonyymi

      Osta pari laatikkoa Sikaa ja sitä myrkkärin alle runsas kerros. Veneesi on sotalaivan tasoa tällä pienellä kikalla.

    • Anonyymi

      Haponkestävä keulafendari SISÄPUOLELLE laminoituna

    • Anonyymi

      Autonrengas poikki ja väännä suoraksi. Sitä kun roikotat keulasteevissä niin hyvä tulee.

    • Anonyymi

      Seuran Pääkatsastaja, jolla on varattu paikka seuran retkisaaressa sanoo ettei kannata. Ei enää mene rungosta läpi ja perälippu lähtee ennen jäiden lähtöä. Kaupungin paikalle kuten muutkin lauluveneet ja itsetehdyt upputukit.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe