Keulafendari merelle?

Anonyymi

Juolahtipa mieleeni täällä uppotukkien luvatussa meressä purjehtivana, kevytrakenteisen veneen omistajana, että onko olemassa erillistä "suojaa" keulaan, jolla minimoida törmäyksestä syntyvät vahingot? Uppotukki tuskin venettäni vielä upottaa mutta jokin vähänkään terävämpi tulee kyllä salonkiin asti. Päivällä lipuvat objektit saattaa huomata mutta yöpurjehduksille tuollainen voisi olla, jos ei hieno, niin turvallisuuden tunnetta lisäävä.

11

167

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä olisi terävä kelluva esine, joita olisi meressä niin yleisesti, että niihin pitää erikseen hitaasti kulkevalla purjeveneellä varautua, muttei liu'ussa kulkevalla moottoriveneellä?
      Keulavisiiri?

      Ihan vain pohdin, kuinka tarpeellinen esine olisi ja kannattaako siihen satsata. Uppotukkejakin on hyvin harvassa.

    • Anonyymi

      Lasikuitu on varsin vahvaa ja helposti korjattavissa, jos sattuu nokkakolari eteen. Voisin kuvitella pahimman tapauksen olevan suurehkon teräspeltikulman raapaisevan runkoon pitkän vekin. Sekin olisi vain lopulta vain lievä ulkonäkökysymys.

      Tukkeihin joka kesä ajaneena voin vakuuttaa. Ei aiheudu muuta ongelmaa kuin pikku tömähdys. Edes vetolaite/potkuri -vaurioita ei ole sattunut. Aina voi tietysti tapahtua se huono tuuri.

      • Anonyymi

        Vaikka lasikuitu onkin vahvaa, varsin monen veneen valmistuksessa sitä on merkittävästi heikennetty katkomalla se ensin lyhyiksi pätkiksi ja liimaamalla pätkät satunnaissuunnattuina yhteen polyesterihartsilla. Jäljelle jää ehkä 10% lasikuidun lujuusarvoista.
        Eli lasikuidulle vetojännitys murtorajatilassa yli 3000 MPa, katkokuitumattolaminaatille alle 300 MPa.
        Rungon lujuus törmäysten suhteen riippuu materiaalin lisäksi tietysti materiaalipaksuuksista, ja ne vaihtelevat veneiden välillä varsin paljon.
        Estonian keulavisiirin lukkojen tapauksessa teräs ei kestänyt törmäystä aaltoihin, kun materiaalivahvuudet olivat liian pieniä todelliseen tarpeeseen, vaikka täyttivätkin silloiset luokituslaitoksen vaatimukset. Samaa ongelmaa esiintynee myös veneissä.


      • Anonyymi

        "Tukkeihin joka kesä ajaneena voin vakuuttaa. Ei aiheudu muuta ongelmaa kuin pikku tömähdys. Edes vetolaite/potkuri -vaurioita ei ole sattunut. Aina voi tietysti tapahtua se huono tuuri."

        Kyllä sulla on tosiaan huono tuuri ollut, itse kulkenut tosin vasta 50 kesää eikä yhtään törmäystä tukkiin, parikertaa tosin vierestä ajettu -70 luvun lopulla kun vielä tukkilauttoja hinattiin..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Tukkeihin joka kesä ajaneena voin vakuuttaa. Ei aiheudu muuta ongelmaa kuin pikku tömähdys. Edes vetolaite/potkuri -vaurioita ei ole sattunut. Aina voi tietysti tapahtua se huono tuuri."

        Kyllä sulla on tosiaan huono tuuri ollut, itse kulkenut tosin vasta 50 kesää eikä yhtään törmäystä tukkiin, parikertaa tosin vierestä ajettu -70 luvun lopulla kun vielä tukkilauttoja hinattiin..

        Tule käymään Saimaalla, niin sattuu ensimmäinen törmäys 50 -vuoteen Kaukaan sillan alla.

        Niin helppoa se on.


      • Anonyymi

        Missä olet ajanut tukkiin joka kesä?
        Onko kyseessä sama tukki?

        Merellä et ainakaan.


    • Anonyymi

      Aloitus on huono, pohjassa kuten uppotukki.

    • Anonyymi

      Osta pari laatikkoa Sikaa ja sitä myrkkärin alle runsas kerros. Veneesi on sotalaivan tasoa tällä pienellä kikalla.

    • Anonyymi

      Haponkestävä keulafendari SISÄPUOLELLE laminoituna

    • Anonyymi

      Autonrengas poikki ja väännä suoraksi. Sitä kun roikotat keulasteevissä niin hyvä tulee.

    • Anonyymi

      Seuran Pääkatsastaja, jolla on varattu paikka seuran retkisaaressa sanoo ettei kannata. Ei enää mene rungosta läpi ja perälippu lähtee ennen jäiden lähtöä. Kaupungin paikalle kuten muutkin lauluveneet ja itsetehdyt upputukit.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      110
      1765
    2. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      99
      1311
    3. 72
      1284
    4. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      1067
    5. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      48
      1004
    6. 95
      939
    7. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      83
      845
    8. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      50
      812
    9. 51
      798
    10. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      773
    Aihe