Joulurauha on nyt julistettu.
Olkaamme kaikki ystävälisiä tällä palstalla ja rauhoitutaan jouluun ja joulun sanomaan!
Ei olla piikikkäitä kenellekään.
Kertokaa mukavista joulumuistoistanne!
Hyvää Joulua!
Olkaamme kaikki ystävälisiä tällä palstalla ja rauhoitutaan jouluun ja joulun sanomaan!
Ei olla piikikkäitä kenellekään.
Kertokaa mukavista joulumuistoistanne!
Hyvää Joulua!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hyvä ja kannatettava ajatus!
Toki asiallinen käytös olisi paikallaan myös vuoden muinakin päivinä, eikä ainoastaan vain jouluna.
Näinä aikoina oikein hyvä huomio!
Some on ihan liikaa mennyt toisten piikittelyksi. On ihan kuin olisi muotia. Parempi että kannustaa muita ja vastaa ystävällisesti. Vaikka Joensuussa ei ole vielä niin pahana tää tapa kuin muualla. Joensuulaiset ovat pohjimmiltaan ystävällisiä ihmisiä.
Valitettava tosiasiahan tuo on, mutta lohtua antaa kuitenkin se tosiasia etteivät päänsä sisällä riekkuvia perkeleitä tällekin palstalle purkavat edusta kuin itseään. Se on täysin mitätön lukumäärä koko maakunnan asukalukuun verrattuna. Pahoin on myös pelättävissä, että suurin osa erilaisista herjausviesteistä on lähtöisin samoilta kirjoittajilta. Turhaa on kuitenkin kuvitella oman olonsa helpottavan millään lailla kielteisten asioiden myötä.
Silloin on päästy jo pitkälle kun ihminen on valmis myöntämään omat virheensä ja kieroutuneet kuvitelmansa, sekä haluaa päästä niistä eroon kun ymmärtää ettei ne ole tuoneet elämään pienintäkään myönteistä muutosta vuosikymmenienkään kasvattamisen jälkeen. Masennus, katkeruus ja viha ei varmasti ole oikeanlaisia rakennusaineita hyvään elämään.
Jos jäi katsomatta Turun joulurauhan julistus, niin voi katsoa sen täältä:
https://areena.yle.fi/1-50632774?autoplay=true
Niin hieno perinne!
Minun joulu alkaa aina tästä.
Tulee sellainen joulu-ajan mieli, ja on hyvä että se ihan oikeasti julistetaan!
Kunpa tämän ohjelman kaikki katsoisivat maailmassa, niin mikäpä olisi ihmisten eläessä!
Pitäisi laittaa yleismaailmalliseksi ohjelmaksi!
Joulurauhaa!
Kyllä kielteisiä asioita pitää voida tuoda julki ja kuten totesit : jokainen kirjoittaja kirjoittaa omista tuntemuksistaan ja ajatuksistaan.Minusta jouluna pitäisi lukea enemmän runoja eikä koko ajan LAULAA (ääni käheänä ja vielä koronan myötä ei saisi laulaa) Siksi pitäisi lukea kauniisti RUNOJA.