Maito ei ole punaista

Anonyymi

Eijat nivala ja kerava,maito on ollut aina valkoista ei punaista,punaiseksi sen saa värjäämällä,mutta onko se enää maitoa?

7

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No nythän täällä ollaankin oikein oivallusten äärellä.

      • Anonyymi

        Asiasta voi aina keskustella,miksi kutsua maitoa punaiseksi,jos se sitä ei ole? On täysmaitoa,mutta ei punaista maitoa ja termit haltuun,eräs saksalainen ystäväni ihmetteli miksi kutsua tuolla nimellä maitoa,hän osaa hyvin suomea,yritin selittää,kun kuuntelin hänen näkemystä asiaan, niin ymmärrän maito ei ole punaista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Asiasta voi aina keskustella,miksi kutsua maitoa punaiseksi,jos se sitä ei ole? On täysmaitoa,mutta ei punaista maitoa ja termit haltuun,eräs saksalainen ystäväni ihmetteli miksi kutsua tuolla nimellä maitoa,hän osaa hyvin suomea,yritin selittää,kun kuuntelin hänen näkemystä asiaan, niin ymmärrän maito ei ole punaista.

        Joo, entä sitten kun on punaista ja sinistä tupakkaa, ja onko sitä vihreetäkin ja mitä vielä? Kai siinäkin se väri on vain pakkauksessa, eikä itse tupakka sinänsä ole eri väristä? Pakkauksen väri ilmeisesti kuitenkin kertoo jotain sisällön ominaisuuksista, ihan niin kuin maitopurkin värikoodauskin. Kai tuo termi punainen maito pitäisi olla ihan selkeä, tarkoittaa punasävyisellä värimaailmalla merkityssä pakkauksessa myytävää runsasrasvaista maitolaatua. Ja joo, ei se itse maito tosiaan silti ole punaista.


    • Anonyymi

      On siellä paljon turhempiakin asioita puitu kuin tämä,esim. kissoista ja nikeistä,mutta sisäpiirin kiusaajat pahimmat heitä ei edes luotsi saa kuriin.

    • Anonyymi

      Jos kermavaahtoon laittaa karamelliväriä nin onko se enää kermavaahtoa....?

    • Anonyymi

      Jos laitan kahviini maitoa niin onko kyseessä silloin kahvimaito vai maitokahvi?

      • Anonyymi

        Laitatko maitoa kahviin vaiko kahvia maitoon,saattaa olla ,että se on silloin kahvi maidon kera.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2553
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      195
      954
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      53
      733
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      662
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      562
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      14
      496
    7. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      48
      477
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      455
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      450
    Aihe