Eijat nivala ja kerava,maito on ollut aina valkoista ei punaista,punaiseksi sen saa värjäämällä,mutta onko se enää maitoa?
Maito ei ole punaista
7
157
Vastaukset
- Anonyymi
No nythän täällä ollaankin oikein oivallusten äärellä.
- Anonyymi
Asiasta voi aina keskustella,miksi kutsua maitoa punaiseksi,jos se sitä ei ole? On täysmaitoa,mutta ei punaista maitoa ja termit haltuun,eräs saksalainen ystäväni ihmetteli miksi kutsua tuolla nimellä maitoa,hän osaa hyvin suomea,yritin selittää,kun kuuntelin hänen näkemystä asiaan, niin ymmärrän maito ei ole punaista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Asiasta voi aina keskustella,miksi kutsua maitoa punaiseksi,jos se sitä ei ole? On täysmaitoa,mutta ei punaista maitoa ja termit haltuun,eräs saksalainen ystäväni ihmetteli miksi kutsua tuolla nimellä maitoa,hän osaa hyvin suomea,yritin selittää,kun kuuntelin hänen näkemystä asiaan, niin ymmärrän maito ei ole punaista.
Joo, entä sitten kun on punaista ja sinistä tupakkaa, ja onko sitä vihreetäkin ja mitä vielä? Kai siinäkin se väri on vain pakkauksessa, eikä itse tupakka sinänsä ole eri väristä? Pakkauksen väri ilmeisesti kuitenkin kertoo jotain sisällön ominaisuuksista, ihan niin kuin maitopurkin värikoodauskin. Kai tuo termi punainen maito pitäisi olla ihan selkeä, tarkoittaa punasävyisellä värimaailmalla merkityssä pakkauksessa myytävää runsasrasvaista maitolaatua. Ja joo, ei se itse maito tosiaan silti ole punaista.
- Anonyymi
On siellä paljon turhempiakin asioita puitu kuin tämä,esim. kissoista ja nikeistä,mutta sisäpiirin kiusaajat pahimmat heitä ei edes luotsi saa kuriin.
- Anonyymi
Jos kermavaahtoon laittaa karamelliväriä nin onko se enää kermavaahtoa....?
- Anonyymi
Jos laitan kahviini maitoa niin onko kyseessä silloin kahvimaito vai maitokahvi?
- Anonyymi
Laitatko maitoa kahviin vaiko kahvia maitoon,saattaa olla ,että se on silloin kahvi maidon kera.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1792018- 1721721
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1691598Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise241403Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1001378- 1001037
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1541028Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c731027Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud228856Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,56810