Maito ei ole punaista

Anonyymi

Eijat nivala ja kerava,maito on ollut aina valkoista ei punaista,punaiseksi sen saa värjäämällä,mutta onko se enää maitoa?

7

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No nythän täällä ollaankin oikein oivallusten äärellä.

      • Anonyymi

        Asiasta voi aina keskustella,miksi kutsua maitoa punaiseksi,jos se sitä ei ole? On täysmaitoa,mutta ei punaista maitoa ja termit haltuun,eräs saksalainen ystäväni ihmetteli miksi kutsua tuolla nimellä maitoa,hän osaa hyvin suomea,yritin selittää,kun kuuntelin hänen näkemystä asiaan, niin ymmärrän maito ei ole punaista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Asiasta voi aina keskustella,miksi kutsua maitoa punaiseksi,jos se sitä ei ole? On täysmaitoa,mutta ei punaista maitoa ja termit haltuun,eräs saksalainen ystäväni ihmetteli miksi kutsua tuolla nimellä maitoa,hän osaa hyvin suomea,yritin selittää,kun kuuntelin hänen näkemystä asiaan, niin ymmärrän maito ei ole punaista.

        Joo, entä sitten kun on punaista ja sinistä tupakkaa, ja onko sitä vihreetäkin ja mitä vielä? Kai siinäkin se väri on vain pakkauksessa, eikä itse tupakka sinänsä ole eri väristä? Pakkauksen väri ilmeisesti kuitenkin kertoo jotain sisällön ominaisuuksista, ihan niin kuin maitopurkin värikoodauskin. Kai tuo termi punainen maito pitäisi olla ihan selkeä, tarkoittaa punasävyisellä värimaailmalla merkityssä pakkauksessa myytävää runsasrasvaista maitolaatua. Ja joo, ei se itse maito tosiaan silti ole punaista.


    • Anonyymi

      On siellä paljon turhempiakin asioita puitu kuin tämä,esim. kissoista ja nikeistä,mutta sisäpiirin kiusaajat pahimmat heitä ei edes luotsi saa kuriin.

    • Anonyymi

      Jos kermavaahtoon laittaa karamelliväriä nin onko se enää kermavaahtoa....?

    • Anonyymi

      Jos laitan kahviini maitoa niin onko kyseessä silloin kahvimaito vai maitokahvi?

      • Anonyymi

        Laitatko maitoa kahviin vaiko kahvia maitoon,saattaa olla ,että se on silloin kahvi maidon kera.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      336
      11534
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      38
      3507
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      79
      3067
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      103
      2805
    5. 92
      2676
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      50
      2495
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      158
      2419
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      275
      2304
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1491
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      14
      1460
    Aihe