Moi! Olen 26v nainen. Huomasin äskettäin noin 3cm patin nivusessani. Se on kivikova, enkä ole varma, liikkuuko se vai onko liikkumaton. Lisäksi mulla on paino tippunut, on ollut ruokahaluttomuutta ja hikoilen paitani märäksi melkein joka yö. Luonnollisesti siis pelottaa. Haluaisin kuulla kokemuksia, jos jollain on ollut samankaltaisia oireita tms :)
Nivusessa patti (imusolmuke?)
10
159
Vastaukset
- Anonyymi
Olen nähnyt monellakin naisella vastaavanlaisia patteja. Eivät näytä vaaralliseslta.
- Anonyymi
Sellainen näkyy hyvin kun tekee voimisteluliikkeen missä käsinseisonnasta laskeudutaan selkä edellä kantapäät edellä lattiatasolle jolloin lantio työntyy ylös ja eteenpäin. Nivusissa on paljon rauhasia.
- Anonyymi
aloittaja ei ole huolissaan koska on laittanut hymyilevän hymiön tekstin perään.Minä menisin lääkäriin jos oikeesti ois huolissaan patista.
- Anonyymi
Olen menossa lääkäriin heti maanantaina. Hymynaama koska se vaikuttaa kohteliaammalta. :) t. Ap
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olen menossa lääkäriin heti maanantaina. Hymynaama koska se vaikuttaa kohteliaammalta. :) t. Ap
eli jos sulla olis esim joku parantumaton sairaius niin laittasit hymynaaman koska haluut olla kohtelias
- Anonyymi
Minulla on myös sellainen hieman pitkänpuoleinen patti naamassani, se alkaa silmien välistä ja päättyy ylähuulen yläpuolelle. Patin alapuolella on pari reikää, joista useimmiten erittyy limaa, jonka viskositeetti saattaa päivittäin muutella, tosin painoni on ollut kyllä muuten melko vakaa:)
- Anonyymi
Sinulla on varmaan sen kasvojen pitkänomaisen patin alle sellainen vaakasuora aukko, jonka pielet roikkuvat alaviistoon?
- Anonyymi
Ymmärrät varmaan itsekin, että kukaan ei voi diagnosoida pattiasi netin kautta. Kolmen sentin patti on jo isonpuoleinen, sen voisi näyttää lääkärissä.
Itselläni on ollut joskus suurentuneita imusolmukkeita nivusissa, olettaisin että karvojen ajon vuoksi, mutta ei ne noin suuria ole olleet, eivätkä aiheuttaneet yleisoireita.
Siltikin vaikka olisi monenlaisia oireita, niin aina niiden syy ei ole sama. Moni syöpäpotilas on myös kuolettavan väsynyt. Väsymyksestä et maininnut mitään.
Koeta nyt vaan käydä lääkärissä. Tältä palstalta et diagnoosia tai hoitoa saa.- Anonyymi
Jatkuva alapään paljaaksi ajaminen aiheuttaa tosiaankin kyseisiä patteja bakteerin päästessä imusolmukkeisiin.
Sitäpaitsi posliini näyttää lähinnä kynitylle kalkkunalle joten naisten tulisi luopua tavasta.
- Anonyymi
Ottaisin yhteyttä omaan terveysasemaan ja pyytäisin lähetettä jatkotutkimuksiin. Älä säikähdä, mutta voi olla lymfoomaa. Itse sairastuin siihen, patti tuli vasta myöhemmin nivuseen, sitä ennen kipua nivelessä, ehdottomasti mene lääkäriin tutkimuksiin, lymfoomaa voi olla missä vaan kehossa ja nivuset yksi yleisimmistä paikoista. Voi olla myös joku tulehtunut imusolmuke. Vaadi perusteellisia tutkimuksia. Tsemppiä ahdistavaan ja epätietoiseen olotilaasi. Olen parantunut non-hodkinin lymfoomasta muutama vuosi sitten. Voit kysyä lisää. Imusolmukkeet voi ärtyä monestakin syystä, mutta tutkituta itsesi.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512