Tontti Vantaan kaupungilta

Anonyymi

Hei, aloitteleva omakotitalo rakentaja kysyy. Onko tosiaan näin että kaikki tontit mitä vantaan kaupungilla on myytävänä löytyy vantaan sivuilta? Eli siis huimat Hämeenkylän, askiston ja ojangon tontit mitkä on ollu jo kauan myynnissä ovat ainoat joita Vantaan kaupunki tällähetkellä myy? Esim. Kivistö, kannisto, lapinkylä, keimola alueelta ei vantaa myy mitään?

4

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä.

    • Anonyymi

      Keimola ja Kivistö on kaavoitettu lähinnä kerrostalojen alueeksi, eli ei ole oikein mitään mitä myydä okt tontiksi. Mutta miksi kukaan edes haluaisi rakentaa sinne omakotitaloa? Kaukana kaikesta, ei palveluita, kehittyvä slummialue. Tuskin menee montaakan vuotta, enne kuin Koivukylää pidetään eliittialueena verrattuna kivistöön.

      Mutta, kun haluaa jostain syystä rakentaa periferiaan, niin Kivistöä ja Keimolaa parempia valintoja ovat sitten vaikka Klaukkala, Kerava, Järvenpää ja Sipoo.

      • Anonyymi

        Klaukkala, kerava, järvenpää, ja sipoo ovat kaukana kaikesta joten ei kiitos. Työt ovat länsivantaalla niin ei kiinnosta 50-80km ajella päivässä työmatkoja. Lähempänä palveluita keimola ja kivistö on kuin esim. mainitsemasi klaukkala.


    • Anonyymi

      Kivistö on erittäin suosittua omakotitaloaluetta. Talot myydään hetkessä ja tontteja ei ole. Sillä nekin myydään nopeasti, jos hinta on kohdillaan.
      Parempaa paikkaa kuin Kivistö saa hakea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      128
      3789
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      325
      2703
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2190
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      44
      2018
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      11
      1768
    6. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      9
      1354
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      134
      1261
    8. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      93
      1202
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      87
      1016
    10. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      52
      972
    Aihe