Bilteman sinkit

Bilteman sinkkejä on haukuttu aikaisemmin. Joitakin laatuongelmia on kai joskus ollutkin. Uskaltaako nykyisin käyttää? Onko kokemuksia?
93427
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

kuluneet

Äänestä

Mihin ja millä tavalla sinkit yleensä moottorin perään kiinnitetään? Onko moottorin perässä joku valmis ruuvinreikä mihin sinkki ruuvataan kiinni vai mitä? Esim. Biltemassakin on vaikka minkä muotoisia sinkkejä, mistä tiedän minkä mallinen kuuluu koneeseeni?

Äänestä
  • Siinä mielessä, että mulla on muistaakseni 25 mm akseli, siis purkkarista on kyse, ja viime kesä oli siitä poikkeuksellinen, että sinkki pysyi kiinni akselissa koko kesän. Useimmiten se putoo kesken kauden akselilta pois. Ja nyt viime kesälläkin mä kävin useamman kerran kiristelemässä sitä kesken kauden. Loppukesästä se sitten pysyi kiinni.

    Oon yrittänyt liimata ruuveja ja vaikka mitä, mutta aina se tahtoo irrota. Muissa veneissä akseliin kiinnitetty sinkkipala näyttäisi pysyvän paikallaan.

    Äänestä

Vaikka oli sisältä ihan syöpynyt ja niin myös moottori.
Toisin sanoen: en suosittele ja miksi säästää muutama sentti kun niitä saa oikeista venetarvikeliikkeistä.
Biltema on ihan sieltä mistä muutkin ruotsalaiset :)
En enää osta mitään tarvikkeita Biltemasta. On sen verran huonoja kokemuksia katkeilevista köysistä ym.

Äänestä
  • Minulla oli joitakin vuosia sitten bilteman sinkkki perävetolaitteessa. Sinkki ei syöpynyt. Perävetolaite kylläkin. Biltema korvasi. Kyseinen sinkkiharjoitus tuli bilteman alihankkijalle kalliiksi ja toi Biltemalle niin paljon huonoa mainosta, että toista kertaa heillä ei ole varaa samaan.

    Jotkin Bilteman tuotteet ovat osoittautuneet huonoiksi, toisissa taas ei ole mitään vikaa. Esimerkiksi Bilteman vesipumpun siipipyörä Volvo-Penta-moottorissani on kestänyt jo useita vuosia.

    Äänestä

  • Nyt ei mene jakeluun. Sinkin ainoa tehtävä on syöpyä. Jos se siis syöpyy niin miten se voi olla toimimatta tai toimia huonosti? Liittyykö sinkkiin jotakin muutakin jota en tunne?

    Äänestä

  • -kysyvä- kirjoitti:

    Nyt ei mene jakeluun. Sinkin ainoa tehtävä on syöpyä. Jos se siis syöpyy niin miten se voi olla toimimatta tai toimia huonosti? Liittyykö sinkkiin jotakin muutakin jota en tunne?

    No se oli syöpynyt, mutta kuoret näyttivät ehjiltä ja sinkkiä ei vaihdettu, koska näytti olevan kunnossa..

    Äänestä

Sinkkien tulee olla muistaakseni 99,99 % puhdasta.
Pienetkin epäpuhtaudet estävät sinkin toimimisen.
Halvalla ei hyviä sinkkejä kannata tehdä. Laatu maksaa näissäkin. Tosin hintaa nostaa myös ostopaikka.

Äänestä
  • Akselin ympärille sinkki ei välttämättä kiristy riittävästi mukana tulevilla ruuveilla. Kun puoliskot on paikoillaan, katso, ettei sinkin sisäpinnan ja akselin väliin jää _yhtään_ rakoa. Mikäli palat jäävät kantamaan kulmistaa, sinkin syöpyessä kiinnitys löystyy syöpymällä, ei siis ruuveista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-kysyvä- kirjoitti:

Bilteman sinkkejä on haukuttu aikaisemmin. Joitakin laatuongelmia on kai joskus ollutkin. Uskaltaako nykyisin käyttää? Onko kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu