60 "Eiffel tornia" Keskelle hiljaista luontoa Kannonkoskelle . Haapavedellä 39 + 49

Anonyymi

Lueppa juttu tämän päivän iltalehdessä. Tutustu sen jälkeen Haapaveden kunnan sivuilla oleviin tuulivoimakuuluutuksiin. Vielä voi valittaa!

7

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Heli kirjoittaa :
      "Käsi ylös kaikki jotka ostavat vihreää sähköä. Siis sitä, joka on tuotettu vesi- ja tuulivoimalla. Kyllä, minunkin käteni on ylhäällä. Nyt käsi ylös te, jotka vastustatte tuulivoiman rakentamista oman kuntanne alueelle. Juu, oli minunkin käteni ylhäällä ennen, mutta ei ole enää.

      Tajusin, että olen todella tekopyhä, jos ostan sähkö­yhtiöltäni vihreää energiaa, mutta estän sen rakentamisen omaan naapurustooni. Vaikeat päätökset vaativat toisinaan vihreitä heräämisiä. Sellaisen koin eräänä päivänä kun tajusin, että vaikka kuvittelen ajattelevani vihreästi, en sitä oikeasti tee.

      Tuulivoima on yksi niistä harvoista energiamuodoista, jossa tuottaminen ei saastuta vaikka mylly itsessään elin­kaarensa lopussa onkin jätettä. Kaikki sen osat ovat kuitenkin kierrätettävissä. Aurinko­voimaloistakin tulee jätettä ja maisemahaittoja samoin kuin puunpoltosta. Täysin ongelmatonta sähköntuotantokeinoa ei olekaan, joten meidän on pakko tehdä kompromisseja. Tein valinnan ja käänsin ylpeästi takkini.

      Toivon että seuraavissa kuntavaaleissa näitä takinkääntäjiä on lisää. Mahdollistamme vihreän energiantuotannon omassa maassamme. "

      Heli Ojalehto

      Nivala

    • Anonyymi

      Tuulivoimalat Haapavedellä jo läpihuutojuttu. Tärkeämmät asia täällä ajankohtaisia. Vasemmistolaisen yritys, kaikkien puolueiden parjaaminen, koiranjätökset jne..

    • Anonyymi

      Artikkelista löytyi kauheat haitat. Mistä löytyisi artikkeli tuulivoimaloiden hyödyistä?

      • Anonyymi

        Loppupeleissä hyötyjiä ei ole, nyt vaan lobataan kiinteistöverokertymillä, 15 vuoden päästä on paska housuissa ja maksajia etsitään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Loppupeleissä hyötyjiä ei ole, nyt vaan lobataan kiinteistöverokertymillä, 15 vuoden päästä on paska housuissa ja maksajia etsitään.

        Miksi pitää vetää nupit kaakkoon noiden tuulimyllyjen koossa ja määrässä? Onko täällä pohjanmaalla Suomen tyhmin ja änkyrin kansa?
        Jos niitä myllyjä on pakko talouden vuoksi ottaa,niin miksi ei pienempiä ja vähempi millä kokeilla ensin vaikutuksia?
        Kuunnelkaa myös niitä ihmisiä, jotka on huolissaan. Täällä runtataan kaikkiväkisin läpi. Toivottavasti puolesta äänestävät päättäjät ottavat myllyn kukin pihansa reunalle ja sitten esimerkillään näyttävät, että ei yhtään haittaa.


      • Anonyymi

        Tuulivoimala bongaus, uusi kiva harrastus. 200 m korkeudessa oleva napa näkyy 55 km päähän. Eikä tarvitse kiivetä edes lintutorniin.


    • Anonyymi

      Haapaveellä eijoo suojeltavvaa maisemaa niinku Kannonkoskella.
      On vapaus rakentaa nuita tuulimyllyjä vaikka koko pitäjä täyteen,mutta suot pittää ennallistaa lintujärviksi nii jo luonto kiittää..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      219
      17096
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      168
      12158
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      41
      5950
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4832
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      13
      4736
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      19
      3927
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3565
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      133
      2987
    9. 220
      1321
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1001
    Aihe