Vähä lumisia latuja ja baanoja jyystetään ja ei saa kävelllä ei saa ratsastaa on kieltotauluja.Ei saa ei saa sitä ja tätä.
Ampumahiihtotaulut ruostuvat sijoilleen.....
Ei saa kieltoja siellä täällä.
Ampumahiihtotaulut ruostuvat sijoilleen.....
Ei saa kieltoja siellä täällä.
Vastaukset 27
Vanhimmat
ei saa kävelä laduilla vaikka mitään latuja ei ole mutta niin vain kävellään.Minusta pieni päivitys:ei saa kävellä luistelubaanalla tai saat sauvasta.(vittu että vituttaa nuo ..............?
Muistan joskus 1970 puolessa välin pentuna hiihtäneeni näitä timitran hiihtokeskuksen ex latuja kun joku äijän köriläs hiihti peesin ja karjaisi höh tai latuja.
no siinä meni hiihtohalut.Kuntoladuillakin pitää kilpailla.
Lumitykit?Onko käytössä?
Ensilumen latu jossain minne ei edes mahdu autot. Ketä palvelee ajaa yrjölän kautta voimalaitoksille ja sinne pysäköidä auto. Ihan perseestä!
Monitoimi ulkoilureitti? Ja jos ei riitä ...talvisin voidaan yhtyä mönniin ja jäälatuun.
Ketä palvelee tuo ensilumenlatu ja ihan väärässä paikassa?
tasasta jyystämistä 1-2km?
Ja kun ei ihan oikeesti kenenkään hiihtotaito/kunto ole kiinni siitä.
Mutta maksetaan vain.
Lumitykit !
Jo näillä asteilla luulisi lunta tuiskuttavan.
Monitoimi ulkoilureitiksi kyllä! ei voi kuin ihmetellä latukone jyystää i-2cm lumibaanaa.
Ja sallittu vain hiihtäjille.Ja nekin hiihtäjät on laskettavissa yhden käden sormilla.
Mutta palaahan siellä Pärnällä valot että voitte kävellä jos ette voin hiihtää. Palaahan siellä valot ketuille ja jäniksille koko yön ajan.
Urheilupuistossa/ensilumen ladulla taitaa nyt edes käydä hiihtäjiä. Toisin taitaa olla hiihtokeskuksen. Todella, todella rauhallista. Harmittaa sinne rahojen syytäminen.
Joka aamu jyystää koneet paanaa. Pitää olla hiihtoniiloille aina latu tiptop-kunnossa. Jouluna vaan koneet piti taukoa kun ei voinut pakottaa miehiä silloin töihin, prkl.
Ensilumen latu on muutenkin harhaanjohtava nimitys koska ladulla ei ole mitään tekemistä ensilumen kanssa. Kyseessä on säilötyn lumen latu jota voisi kutsua myös keino- tai tekoladuksi.
Lumi kuin lumi. Keinolumi voi olla vaikka muovilunta. Oikea lumi on vedestä tehtyä.
Kävellä ei saa vaan autolla ajaa voi, kun on fiksu
Katsoa saa mutta ei koskea. Sankarikoirat ajaa kävelijät pois ladulta.
Käsillä kävely ladulla ankarasti KIELLETTY!! Päällään seisominen ladulla ehdottomasti KIELLETTY!!
Saako Pärnänvaaralla mennä puusta puuhun niinkuinTarzan ja onko huuto sallittu jos menee puissa, vai onko sekin kielletty? Luulisi että saa mennä puissa niin silloin ei ladulle jää kengänjälkiä.
Timitran hiihto keskuksen rakennus tai mikä lie toimisto niin siellä olisi tilaa kipata kaupungin lumet eikä tuonne kevätniemen tien varteen .Toki se lumi sisältää kaikkea mikä ei suksen pohjaan kuulu.Mutta näillä lumitykeillä voisi tahdä sen pinnan silauksen.
Hankala sillä lumitykeillä on ajaa siellä latua silittämässä kun se vaatisi hirveän pitkäntvesiletkut ja sähkökaapelit, ei se onnistuisi.
Timitran hiihtokeskus ja aivan upea laavu katoksineen perheille.jA JOTTEIItarvitsi laduilla kävellä niin maksaisiko tuo kaupunhille raivata muutama puu kaatamalla sinne hiihtolatujen viereen omat reittinsä?
Eikös sitä laavua eli nuorten keskikaljan juontipaikkaa ole vielä poltettu? Yleenshän ne tuhotaan aika äkkiä.
Kalja ym. pitza jätetta on timitran pururadalla.Ei toki paljon mutta tämän kokoisesessa
kaupungissa ei pitäisi olla yhtään .
Aina näköjään joku mulkku löytyy landeldakin.
Käykö Timitrassa jokapaikan valittaja akka rakkiensa kanssa? Varmaan sielläkin haukkuu kaikki entiset työpaikat ja työkaverit, puhumattakaan johtajista ketkä ei moista valittajaa ikinä vakinaistaneet vaikka hän oli kaikessa, ihan kaikessa oikeassa ja paras työntekijä.
Ampumahiihto taulut?
Saako käydä ilkulla kokeilemassa? Sellaisetkin on hommattu ja ihan tyhjän panttina
olevat.
Olisi kyllä ihan kiva saada etukäteen tietää hoidetaanko juhla pyhinä timitran latuja
ja mihin aikaan noin suurin piirtein.Tänäänkin latukone puolen päivän jälkeen aloitti työnsä timitrassa.Moni muualta tullut vieras vähän pettyi kun aamu tuimaan olisi halunnut hiihtämään.
Tekolumiladulla kone jyristää joka aamu tasan kello kahdeksan. Herrojen hiihtohuvista ei tingitä.
Eikös sukset ole sitävarten että niillä pääsee lumella, vai pitääkö se aina olla valmiiksi kiillotettu latu. Ei ennen latukoneita ollut tällaista kitinää vaan jokainen hiihti vaikka oli ladulla luntakin.
Suosittelen suksienne polttamista kun on noin vaikeeta.
Nyt on laturaivoa. Hiihtoniilot ei pääse kallistelemaan tarpeeksi nopeasti kun hitaammat lykkii perinteisellä keskellä tietä. Hidastelu ladulla hiihtokauden aikana EHDOTTOMASTI KIELLETTY!!