WPA3 on jo julkaistu, koska WPA2 on löytynyt jotain tietoturvaongelmia. Kuitenkin harva verkkolaite tukee vielä tuote tekniikkaa ja ilmeisesti myös tuosta WPA3 salaustekniikasta on löydetty ongelmia.
Onko täällä verkkolaiteasiantuntijoita jotka tietäisi tämän päivän tilanteen? Yleisesti kiinnostaisi millaisen riskin WPA2 salaus tuo ja onko WPA3 salaus mahdollista saada päivitysten kautta vanhoihin laitteisiin vai onko se sidottu tiettyyn laitetekniikkaan?
WPA2 turvallisuus?
Anonyymi
3
135
Vastaukset
- Anonyymi
WPA3 tuki on käytännössä uusimmissa Wi-Fi 6 sertifioiduissa laitteissa ja nämä maksavat 100€ ylöspäin. Laadukkaan Wi-Fi 5 sertifioidun reitittimen saa 50€. Ero hinnassa on suuri.
- Anonyymi
Ei minkäänlaisia riskejä jos WPS palvelu on pois päältä reitittimestä ja salasana on kyllin hankala.
- Anonyymi
Se on tuettu OpenWRT:ssä:
https://www.cnx-software.com/2020/01/14/openwrt-19-07-released-with-wpa3-security-a-faster-luci-web-interface/
https://www.youtube.com/watch?v=Hle2YgeBNq0
www.openwrt.org
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1256388Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3766195Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie716143Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443982Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482405Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1301447- 131289
- 1871118
- 64950