Olen 62-vuotias työtön työllinen. Eli saan ansiosidonnaista joka päivä, mutta kun teen 30h/kk töitä niin minut lasketaan työssäolevaksi.
Ansiosidonnaisen päälle voi tehdä kuukaudessa 300€. Niin sitten teinkin, mutta nyt harmittaa kun ei saa kesälomaa. En voi ottaa edes palkattomana kun sitten ei makseta työttömyyskorvausta siltä kuulta.
Töitä teen kahtena päivänä viikossa, mutta en voi lopettaa kun joudun 90pv karenssiin. Osaisiko joku neuvoa mitä tekisin, että pääsisin tuosta hommasta pois tai saisi lomaa, jota tarvitsisin kun on kesällä niin monta juttua joissa pitäisi auttaa, pojan häät jne.
Tiedoksi, että työelämässä olen ollut ennen 42 vuotta täysipäiväisenä.
Ei lomaa lainkaan tai et saa ansiosidonnaista
10
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä työnantaja sulle vapaata järkkää pojan häiden ajaksi.
- Anonyymi
Sovi työnantajan kanssa,tee vaikka sisään tunteja tai jälkeenpäin takaisin sovitellen tunnit niin ettei korvaukset pahemmin kärsi.Kyllähän niitä menoja on vakitöissä olevilla ja joutuu sovittelemaan ja eikai nykyään häät montaa päivää kestä?toisin oli ennen,pappani oli viikon häissä kun eivät millään meinanneet saada sahtia juotua loppuun.
- Anonyymi
Paskan diilin olet tehnyt
- Anonyymi
Suojaosuus on 500 euroa 31.3.2021 saakka, tee tunnit sisään ja pidä kesällä vapaana. Eihän nyt yhdet häät vie kuin yhden päivän.
- Anonyymi
Kyllä siinä viikko voi mennä kun jatkojuhlinnat lasketaan mukaan.Ja jokunen päivä päälle kestodarrasta toipumiseen.
- Anonyymi
Kyllä TA antaisi palkattomana, mutta hän ei tee tuntilistaa tietty että olisin ollut töissä, vaikka maksaisin sen 30h hänelle. Ja saisi sijaisen kyllä. Palkkani maksaa vammaispalvelu.
Repikää huumoria siitä, kun tässä ammatissa kyykytetään tosi jumalattomasti. Esim. kerran soitti minulle kun illalla oli kakka ollut kovalla ja pyysi vetämään vessan kun pökäleet ei menneet alas. En mennyt, mutta tämä on vain esimerkki mitä joutuu kestämään ja olemaan hänellä niin kauan kun pääsen eläkkeelle. Olen ottanut yhteyttä tietty TE-keskukseen ja liittoon asiasta.
Ja tiedoksi kaikille työttömille; jos teette neljä tuntia viikossa töitä, niin teidät lasketaan työllisiksi, näin saadaan alhaisemmat työttömyysluvut! Eikä teitä työllistetä kun olette töissä jo! - Anonyymi
Itse teen pelkkiä kuutamohommia.
- Anonyymi
Minä olen joskus ollut vastaavassa tilanteessa.
Jos tarvitsin pidempää lomaa, sovittiin työnantajan kanssa, että teen esim. parin viikon tunnit etukäteen sisään, mutta merkkaan kassan työttömyysajan ilmoitukseen sopimuksen mukaiset normitunnit myös "lomaviikoille". Samoin palkkakuitissa tunnit näkyivät aina sopimuksen mukaisina, eivät käytännössä toteutuneina. Työnantaja oli yksityinen pienyritys. - Anonyymi
Tarkistapa ne säädökset työntekijöistä, joilla vuosilomaa ei kerry. Nimittäin on niin, että sellaisenkin työntekijän kuuluu halutessaan saada pitää vapaata.
sitä en tiedä miten sovitellun päivärahan maksaja suhtautuu tähän. Toinen vaihtoehto on että jatkossa teet työnantajan kanssa sopimuksen vähintään 35 h kk töistä, niin lomat kertyvät.
Tuossa ei ole kuin viidestä tunnista kiinni loman kertyminen. - Anonyymi
Mutta sinulla on siis viikosta 5 päivää lomaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️932109Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1671550YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä741319Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2381211- 731170
Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan881096Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1511041Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava248991Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.51926Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli88891