Kuiva pilssi kannen läpi tulevan maston kanssa

Anonyymi

Aiemmassa veneessäni oli kannella seisova masto ja onnistuin pitämään pilssin kuivana. Nykyisessä tulee masto kannen läpi, ja aina tulee sateella vähän vettä pilssiin. Masto on kyllä tiivistetty kanteen, mutta maston sisällä ei ole mitään esteitä veden valumiselle. Nostinten läpivienneistä ja vanttien kiinnitysrei'istä tietysti pääsee hieman sadevettä putken sisään.

Olen oppinut, että joissain veneissä on masto tulpattu sisäpuolelta kannen yläpuolelta ja tuon tulpan yläreunan kohdalla on maston kyljessä reikä, josta vesi valuu kannelle. Tuollaisen toteuttaminen vanhaan mastoon lienee mahdotonta, kun putkihan on sisältä niin likainen, ettei mikään tartu kunnolla, eikä sieltä 2 metrin päästä saa oikein millään putsattua, eikä tulpan rakentaminenkaan sinne syvälle putken sisään mikään helppo temppu olisi.

Sellaista pohdin, josko tekisikin vastaavan tulpan alemmas, niin lähelle maston alapäätä, että yltäisi putsaamaan pinnan ja liimailemaan tulpan. Tulpan päältä sitten ohut letku ja hana, niin voisi silloin tällöin laskea vedet pulloon. Pysyisi pilssi kuivana ja hajuttomana.

Onko joku toteuttanut tämän tyyppisen ratkaisun, tai jonkin muun?

3

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö tosiaan ole mitään tulppaa kannen yläpuolella? En ole tuollaista venettä nähnytkään. Tai ehkä jotkut puhtaat kisaveneet ovat tuollaisia.

      Ei kai se nyt ihan mahdotonta ole tuota tehdä jälkikäteen. Tuleeko maston sisällä mitään kaapeleita kannen alle? Ne tietysti vaikeuttavat. tai voihan niillekin laittaa pikkupätkän putkea.

      Työnnä sopivalle korkeudelle joku muotti, vaikkapa joustavaa solumuovia, joka tiivistyy tarpeeksi. Sitten kun masto on pystyssä, valutat reiästä jotain tiivistettä, joka tasottuu itsestään vaateriin.

      En myöskään ole nähnyt yhtään venettä, jossa ei tulisi vettä mastosta, joka tulee kannen läpi. Kaapeita pitkin luultavasti tulee veneessäni ehkä ämpärillinen kaudessa. Veneessä on fiksusti maston kohdalla palkistojen välinen "allas", jossa ei ole tyhjennysreikiä. Tuohon saa kerätä ainakin puoliämpäriä ennen kuin valuu muualle edes kallistellessa tai aallokossa. Pilssiin asti ei vettä ole tullut vuosikausiinveneessäni mitään kautta.

    • Anonyymi

      Vessaharja jesarilla muoviputken päähän, siihen tärpättiä ja hankaamaan.
      Sitten fairyvettä ja sama uudestaan. Lopuksi huuhtelu kuumalla vedellä ja uretaanipullosta pitkällä jatkoletkulla ruuttaat kannen tasalta maston umpeen.
      Pieni reikä kannen tasoon maston kylkeen ja ongelma on ratkaistu. Voit siitä reiästä toki laskea epoksimaalia sen urkkutulpan päälle, jos haluat varmistaa varmistuksen.

      • Anonyymi

        Miten hoidat mastovalon ja VHF:n kaapelit tuon tulpan ohi/läpi siten, että on tiivis mutta edelleen kaapelit vaihdettavissa?

        Aloittajan idea alapään tukkimisesta kuulostaa helpoimmalta ratkaisulta. Leikkelee vain profiilin muotoisen levynpalan. Johdot siitä läpi ja sitten liimailee Sikalla alapäähän kiinni. Johtojen läpiviennitkin voi sillä Sikalla tiivistää. Saa sitten leikkaamalla irti, jos tulee joskus tarve. Tulpan yläpuolelle pieni reikä, johon kumitulppa. Paljonhan sitä vettä ei kauden aikana kerry, joten riittää kun syksyllä valuttaa tyhjäksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      344
      4027
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3620
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      6
      2335
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1724
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1678
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1369
    7. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      106
      1017
    8. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      1000
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      895
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      801
    Aihe