Kuvittelenko vain ?

Anonyymi

Tunnistan itsessäni käytännössä kaikki vajaatoiminnan yleisimmät oireet. Kilpirauhasarvoja on seurattu tk:ssa pari vuotta, ja siinä ajassa T4V on pudonnut 20:sta 8,5:een ja TSH noussut 2,2:sta 6,9:ään. Lääkärin mielestä seurannan jatkolle ei ole perusteita, eikä kaikkien veriarvot voi koskaan mahtua viitealueille, mikä ei kuitenkaan tarkoita, että niissä olisi jotakin pielessä. Kehotti etsimään jonkun uuden harrastuksen tai muuta sisältöä elämään.

Tällä vauhdilla nuo arvothan ovat kohta yhtä suuret tai TSH jopa korkeampi kuin T4V...

2

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä on ollut taas asennevikanen lääkäri! Kyllä tuo selvästi vaikuttaa pahenevalta vajaatoiminnasta, jos oireet&arvot täsmää

      Hashimoto

    • Anonyymi

      Mene oikealle kilpirauhassairauksiin perehtyneelle endokrinoligille eikä millekään arvauskeskuksen yleislääkärille joka ei ole perehtynyt kilpirauhassairauksiin. Johan tuosta jokainen näkee että tyroksiinihormooni T4V on laskenut liian alas jonka seurauksena aivolisäke antaa reippaammin TSH:ta. (Säätöhormoonia).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      177
      4995
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4376
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3107
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2952
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1747
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1719
    Aihe