Mitä Knoppixin tilalle ?

Anonyymi

Knoppix CD oli aikanaan hyvä vaihtoehto monenlaiseen käyttöön.

Buuttaus CD -levyltä (tai muistitikulta, JOS knoppix -buuttauksen saa jollain kikalla sellaiselta onnistumaan) ja varsinainen lataus kiintolevyn osiolta.

Mahtui 700 megatavun tilaan.

Mutta: Knoppix CD -versiota ei ilmeisesti ole päivitetty vuoden 2013 jälkeen, joten varsinkin sen nettiselain on vanhentunut, ja samoin pakettien päivitysjärjestelmä ei noin vanhassa jakelussa toimi.

Löytyykö muita jakeluita, jotka mahtuisivat 700 megatavun kiintolevyosiolle ?

GUI pitäisi saada ja nettiselain, mutta GUI:ksi kelpaa esim LXDE, turha tuhlata tilaa GNOMEen tai KDE:hen.

Lisäksi: WLAN -ajurit tarvitaan, joten jos ei koneen omalle WLAN -sovittimelle löydy muuta linux -ajuria niin NDISWRAPPER pitää olla toimiva, niin saa windowsia varten tehdyn WLAN -ajurin linuxille.

Koneessa sisäänrakennettu WLAN/Wi-Fi, mutta ei langallista nettiä.
Tarvittaessa voi asennuksen aikana käyttää Teknikmagasinetin loppuunmyynistä ostettua USB-Ethernet -sovitinkaapelia (100 Mbps).
Windowsissa tuo sovitinkaapeli toimii, linuxin osalta ei ole tietoa, tukeeko kernel tuota sovitinkaapelia suoraan, ja jos ei, mistä saisi ajurit.

JOS käy niin ikävästi, ettei nettiä saa muuten toimimaan, voiko Wi-Fi -ajurit jotenkin imuroida toisella koneella ja siirtää koneen kiintolevylle joko USB -muistitikulla tai windowsin alaisuudessa ?

8

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lubuntu live, MX live, Linux Lite live.. onhan noita, Kyse kuinka vanha vekotin pitää saada tulille.

    • Anonyymi

      Knoppix on siis jo aikansa elänyt.
      "Knoppix oli yksi ensimmäisistä Live-CD-jakeluista, ja sen kyky tunnistaa automaattisesti laitteisto ja ladata sille sopivat ajurit oli aikansa paras.[1] Nämä ominaisuudet on sittemmin sisällytetty myös muihin jakeluihin."
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Knoppix

    • Anonyymi

      Paljonkohan osallistuneiden aivot yhteensä painaa.

      • Anonyymi

        Ei ole mitään havaintoa siitä että näillä olisi sellaiset.


    • Anonyymi

      Pistä uusin Knoppix tikulle ja ihmettele sen jälkeen .

      • Anonyymi

        uusin Knoppix on laitettu muistitikulle.

        Yritin asiaa ensin pendriveinux.com -sivustolta ladatun apuohjelman kanssa, mutta Knoppix ei toiminut kunnolla tuon apuohjelman kanssa Apuohjelman (jos se olisi toiminut kunnolla) hyöty olisi ollut se, että samalle 32 Gt muistitikulle saisi niin monta linuxjakeua kuin tikulla vain tilaa riittää

        Nyt oli sitten pakko hylätä tuo apuohjelma ja kopioida se linuxin (vanha Knoppix 7.2.0 CD) avulla näin:

        dd if=/mnt/C/data/knoppix861.iso of=/dev/sdZ bs=2048

        missä Z = muistitikun laitetunnuskirjain.

        Mutta tuokin Knoppix on jo yli vuoden vanha.

        Nykyisinhän Knoppixin uusinta versiota ei saa muulla tavalla kuin matkustamalla Saksaan (sikäli, kun se COVID-19 -matkustusrajoituksista johtuen on mahdollista) ja asioimalla siellä CeBit -messuilla ja siellä Knoppix -standilla, jossa Knoppixin uusimman version voi ilmaiseksi kopioida mukanaan tuomalle muistitikulle tai jos tikku unohtuu niin kai niitä CeBit -messuilla myydäänkin (sikäli kuin koko messuja uskalletaan järjestää, kun moni asia on COVID-19 -turvatoimenpiteenä kielletty).

        Mukana tulevat selaimet;

        1. Firefox - Suomi24:llä keskusteluketjun avausviestiä ei voi luke kokonaan, koska "Lue Lisää" -klikkaus"linkki" ei toimi - syynä ilmeisesti NoScript, jonka seurauksena moni asia ei toimi.

        2. Chromium. Tällä toimii, joskin todella hitaasti.

        Kone on 1-3 vuotta vanha, mutta kun halpiskannettavassa (Lenovo Ideapad 120S) on vain 2 Gt RAM -muistia ja ilmeisesti rahallakaan ei saa lisää, niin tämä selittänee hitauden.

        ilmeisesti swap -tiedosto tuolla muistitikulla (knoppixin oletus), kauankohan muistitikku kestää moista rääkkäystä, eikös nuo perustu FLASH -muistiin, jossa kirjoituskertoja on rajallinen määrä ?

        Knoppixin näkökulmastahan tässä muistitikku on kiintolevy.

        Tikulta buutattaessa siis muistitikku on /dev/sda ja koneen eMMC -"kiintolevy" on

        /dev/mmcblk0

        Mutta kestääkö tuo eMMC yhtään sen paremmin swap -tiedoston käyttöä, FLASH -teknologiaanhan sekin perustuu, joten onko eMMC siis jotenkin parempi kuin muistitikku tai MicroSD -kortti ?


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Eräs vaihtoehto:
      https://www.linux-live.org/
      -voit asentaa haluamasi linux-distron ja siihen tarvitsemasi ohjelmat ja luoda tästä live-levyn.
      -dvd:lle tuo ei ehkä mahdu, mutta 16G muistitikulle alkaa jo saada mukavasti tavaraa
      -lisäksi se on nopeampi kuin DVD:ltä käytettynä.
      -voit myös kantaa kahta tikkua mukanasi, käyttöjärjestelmä read-only tilassa koko ajan ja toinen tikku swap-osiota varten? Tai voihan nuo osiot olla samalla tikullakin.
      -muistia tarpeeksi koneessa, niin swap-käyttö on minimaalista! 4G alkaa jo riittää, kun ei aja yhtä aikaa kovin monia käyttäjä-sessioita esim. virtualbox:n kautta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      20
      18704
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      66
      5648
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      5247
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      37
      5136
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      38
      4971
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      77
      4879
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      4413
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      43
      4077
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      48
      3367
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      49
      3065
    Aihe