Soitin erääseen autokorjaamoon ja kysyin turbon vaihtoa , elikkä uusi turbo ja vaihtotyö, hinnaksi sanottiin 790e, illalla huollosta soitti ja sanoi, että onkin isompi työ, kuin hän luuli ja hintaa tuleekin 200e enemmän työlle!
Pystyykö hinnan nostamaan noin vaikka hinnaksi sanottiin aluksi 200e vähenmän?
Huollon hinta pomppasi
1
50
Vastaukset
- Anonyymi
Korjaamo toimi aivan oikein kun ilmoitettiin että korjaus maksaakin enemmän kuin ennakkoon on ilmoitettu. Tuolloin työn tilaajalle annetaan mahdollisuus peruuttaa työ tai hyväksyä lisäkustannus.
Autokorjaamoilla on olemassa jokin raja kuinka paljon kustannukset voi nousta hinta-arviosta, en vaan muista tähän hätään kuinka paljon.
Kävin vaihdattamassa jakohihnan autooni ja ilmoitettuun hinta-arvioon kuului vesipumppu ja muut tarvittavat osat töineen. Kun menin noutamaan autoa, työnjohtaja sanoi että se tulikin kalliimmaksi, mutta kun hinta oli sovittu ennakkoon niin se veloitetaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.2110895- 408167
- 1235221
- 1433626
- 693558
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi353514- 333147
- 552499
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak352001- 281776