Porrrvari ampuu nyt kovilla sopulia:

Anonyymi

""Helsingissä asunnot ovat kallistuneet yli kahdeksan (8) prosenttia vuodessa. Asuntojen hinnat jatkavat hurjaa nousuaan pääkaupunkiseudulla"".
Ja ajattele, kaikki tämä maan historian kenties syvimmässä lamassa. Herrliinin sanomat kertoi tänään myös, että ilotulitteiden ostossa tehdään uusia ennätyksiä.


https://www.kauppalehti.fi/uutiset/asuntojen-hinnat-jatkavat-hurjaa-nousuaan-paakaupunkiseudulla-helsingissa-asunnot-ovat-kallistuneet-yli-kahdeksan-prosenttia-vuodessa/d7655619-6dd0-47a2-9685-3ec754fb6331

13

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tyhmästä päästä kärsii koko lompakko.

      • Anonyymi

        ""Herrliinin sanomat kertoi tänään myös, että ilotulitteiden ostossa tehdään uusia ennätyksiä.""

        Ja sukset on kohta loppuneet kaupoista. Trump tulee suomeen lentävällä matolla, pelastamaan asuntokeinottelijoita.

        Sillä: matin ja maijjan Pakko-Velkaannuttamisessahan avauksessa on kyse. Velkaannuttaminen tapahtuu putkiRemonteilla ja vastaavalla ja jallittajat haluaisivat, että Pakko-Velkaannuttaminen nostaisi myös hintoja.

        EI nosta muuta kuin suomipojan velkaantumisastetta, 190 miljardia ja paaaaljon muuta


    • Anonyymi

      Kiinteistövälittäjien mainospuhetta. Käytännössä asuntojen hinnat ovat laskussa joka puolella Suomea.

    • Anonyymi

      ""Kiinteistövälittäjien mainospuhetta. Käytännössä asuntojen hinnat ovat laskussa joka puolella Suomea.""

      Herrliinin sanomat kertoi aivan hiljakkoin, että raju POIS-muutto on käynnissä pk-seudulla etenkin helsingistä ja espoosta.
      Jokainen, joka vähänkin seuraa tapahtumia, tietää että nyt tulee tuubaa joka tuutista. Historiallinen LAMA pitäisi syöttää sopulille "viruksena" ja kaikki olisi kohta ohi, kun tulee rokotettua.

      Minkähän vitun piikin ne meinaa kusipäähän töötätä, sekun on tyypuhdasta geenimanipulointia, sekin. Meinaavatko nyt lopullisesti ryövätä totaalisesti.

    • Anonyymi

      Nykytiedottamisen suhteen kannattaa olla varovainen. Näet vaikeneminen tarkoittaa sitä, että asiat ei mene Niiden toivomalla tavalla ja taas toisin päin, jos kusetus onnistui, oikeisto-yle "tiedottaa" hullun lailla. PS. kertoivat eilen, että suksikauppa käy "kuumana", vaikka näyttäisi että lumet sulavat. Juuri sanoi oikeisto-ylen kusetuksen tyyliin: "hiihtovälineistä voi tulla PULAAAAAA!. Vieläkö muistat sen kuuluisan oikeisto-ylen valheen: "huuuuuutava työvoimapula"....
      Vastuu on nykyään kuluttajalla eikä oikeusturvaa ole.

    • Hyvänen aika. Olen pyörinyt palstalla parikymmentä vuotta ja ensimmäisen kerran on nyt ilmassa merkkejä siitä, että kupla voi muodostua* (ainakin pk-seudulle). Toki tuo on vain yhden kuukauden vahvistamaton muutos, mutta jos tämä jatkuu pitkään, niin kuplan vaara on olemassa... Toisaalta, on täysin mahdollista että talous lähtee sekin aika kovaan nousuun vielä tänä vuonna, ellei maailmantalous sakkaa esim. markkinoiden ylikuumenemisesta johtuen.

      *Svetulle tiedoksi: sanoin että voi muodostua. Se ei tarkoita, että se välttämättä muodostuisi, eikä missään nimessä sitä, että sellainen olisi jo olemassa.

      • Tällä kertaa olen Rotan kanssa samaa mieltä. Alitarjonta nostaa tällä hetkellä hintoja pk-seudulla!


      • Anonyymi
        Välittäjä_LKV kirjoitti:

        Tällä kertaa olen Rotan kanssa samaa mieltä. Alitarjonta nostaa tällä hetkellä hintoja pk-seudulla!

        Pulaako asunnoista, vaiko sittenkin ostajista... pula pula pula soon kova sana eikä tosiaankaan rahasta. herrrliinin sanomat kertoi, että nuorison palttootkin pitää maksaa vähintään 1700 euroa, että on "jotain" ..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pulaako asunnoista, vaiko sittenkin ostajista... pula pula pula soon kova sana eikä tosiaankaan rahasta. herrrliinin sanomat kertoi, että nuorison palttootkin pitää maksaa vähintään 1700 euroa, että on "jotain" ..

        Ei ole eikä ole aikoihin ollut pulaa asunnoista sen paremmin kuin mitä liiketiloistakaan. Pk-seudulla on jo pitkään ollut tyhjillään ainakin 1 miljoona neliötä liiketilaa ja paljon myös asuntoja. Ostajista ja maksajista on pulaa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole eikä ole aikoihin ollut pulaa asunnoista sen paremmin kuin mitä liiketiloistakaan. Pk-seudulla on jo pitkään ollut tyhjillään ainakin 1 miljoona neliötä liiketilaa ja paljon myös asuntoja. Ostajista ja maksajista on pulaa.

        Jos ostajista ja maksajista olisi pulaa, laskisivat hinnat. Koska hinnat eivät laske, vaikuttaa siltä, että myyjistä on pulaa.

        Kannattaa muistaa, että kaikki on myytävänä. Jos hinnasta sovitaan.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Jos työttömät pystyvät maksamaan suuria asuntolainoja, niin mikäs siinä.

    • Anonyymi

      >>Jos työttömät pystyvät maksamaan suuria asuntolainoja, niin mikäs siinä.

      Viimekädessä juuri tuosta mainitsemastasi "pikkuseikasta" juuri nyt on kyse. Edellisen kerran piehtaroivat saman asian ympärillä kymmenen vuotta sitten ja kusettajat kutsuivat sitä kautta siististi "finanssikriisiksi".

      Jotta sama ei toistuisi, on matti vanhanen kantanut ekp-liiteristä selkä vääränä riihikuivaa, pankkitukiaisiin. Jotta koko paska ei romahtaisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      238
      6822
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      124
      5141
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      175
      4892
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      67
      3336
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      107
      2946
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      65
      2399
    7. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      24
      2243
    8. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      78
      2082
    9. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      139
      1960
    10. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1784
    Aihe