Uudet sähköt.

Anonyymi

Ennen joulua sain valmiiksi rintamamietalon yläkerran huoneet mutta sähköt puuttuu. Yläkerran rappuaulassa kyllä on kaksikin pistorasiaa ja ihan maadoitettuja eivätkä ole edes vanhat asennukset.
Voiko noita pitkiä tavallisia jatkojohtoja asentaa kiinteästi, katkaisin jatkojohdosta töpselin pois ja portista reiästä työnsin johdon aulan puolelta huoneeseen, ei ollut sähköputkea niin otin pätkän puutarhaletkua joten sehän vastaa melkein sähköputkea. Ohut seinä niin ei tuolla liene merkitystä onko oikea sähköputki vai puutarhaletkua kaapelin suojana. Ajattelin naputella jatkojohdon siististi kiinni kaapelikiinnikkeillä kattolistaan ja sitten loppupätkä alaspäin sopivalle korkeudelle ja tuosta jatkojohdon pistorasiasta jossa pistokkeiden paikkoja on neljä voin taas jatkaa toisilla jatkojohdoilla virrat televisiolle ja stereoille ja valaistuksella.
Kattolsmpun ajattelin kytkeä niin että lyhempi jatkojohto kiinni ekaan jatkojohtoon joka tulee sulan puolelta ja siitä iatkaisen töpselipään irti ja kytken johtojen päihin kattolsmpun. Jatkojohdot on sen verran paksuja että eiköhän nuo kestä vaikka kaikki sähkölaitteet on kerralla päällä. Helppo ja halpa sähköasennus ja kun voi vielä itse tehdä. Turvallista tehdä noilla jatkojohdoilla.

15

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikäpä sen estää kun itselle tekee...

    • Anonyymi

      Täyttääkö tämä palstan aktivointikysely Suomi24:n määräykset ?

      • Anonyymi

        Täyttää täysin. Miksi ei täyttäisi.


    • Anonyymi

      Riittää kun teet maadoituksen porakaivoon upotetulla demagnetisoitumattomalla rautakangella. Kytke rautakanki uppopumppuun vähintään 16 mm2 letkuklemmarilla.

      • Anonyymi

        Kallis maadoitus kun pitäisi tehdä porakaivo ensin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kallis maadoitus kun pitäisi tehdä porakaivo ensin.

        Kyllä maadoitusta varten joku kuoppa pitää maahan kaivaa. Jos yrittää maadoituksen tehdä ilmaan, niin siitä tulee ilmoitus,


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä maadoitusta varten joku kuoppa pitää maahan kaivaa. Jos yrittää maadoituksen tehdä ilmaan, niin siitä tulee ilmoitus,

        Porakaivoa varten ei tarvitse kaivaa kuoppaa vaan reikä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Porakaivoa varten ei tarvitse kaivaa kuoppaa vaan reikä.

        Kuinka syvä pitää kuopan olla että se muuttuu reiäksi?


    • Anonyymi

      Rittävän paksua k ih y oa.
      Mitä lukeekee roikan päällä tekstinä. G3xo,75mm2 vai jitaun muuta

      Jatkojohtoasentaja ässä kempeleen suviseurat

    • Anonyymi

      Periaatteesa laiton.
      Mutta jis kaapeli. On sulakekokoon mitoitettu niin. Se on yhtäm y oiminåv elei y urvallisempi k i n vanhan y slon muut sähköt.

      Ost 1,5 mm 2. Palåksuista jatkojothtoo.

      Muista mitatta maadoituksen jatkuvuus b iimeiseen pisteseen asti.
      Alle o,3ohmia.

    • Anonyymi

      Tuosta tulee kiinteä uppoasennus eli johtojen paksuudet mitoitetaan johdonsuojan (sulake tai johdonsuojakatkaisija) mukaan, ei töpseliin liitettävien laitteiden tehon mukaan. Eli 10A johdonsuojalla tarvitset 1.5mm2 johdot; 16A:lla 2.5mm2.

      Ja kaapeleiden on tällöin kestettävä myös lämpöä yhtä paljon kuin tavallinen PVC eristeinen assennuskaapeli eli max. 70 astetta.

      Nipsa

      • Anonyymi

        Jos kaapelit ripustaa narulla seinälle niin eihän se silloin ole mikään kiinteä eikä uppoasennus.
        Jos vielä käyttää lasikuitueristeistä kaapelia niin ei tarvitse välittää jostain myrkyllisistä PVC-piuhoista.


    • Anonyymi

      Laiton, voin tulla korjaamaan lailliseksi parilla satasella.

      • Anonyymi

        Niinkö, kas kun ei perinteinen kahden pullon kossupalkka enään riitä. Kyllä ovat ahneita nämä nykyajan sähkömiehet !

        Jo 1980-luvulla päivälaskutus oli tuonkaltaisissa hommeleissa 1 900 mummonmarkkaa. Euroissa tuo tekee tuollaiset 300 € ilman inflaatiokorjausta. Minä teen rintamamiestalon sähköasennukset vähintäin 21 000 €:n hintaan. On meinaan senverran vittumaista hommaa lähteä kusiliitoksia ja muita "teen sen itse-miesten" kunigasajatusten jälkeisistä asennusvirheistaä vastuuta ottamaan.


    • Anonyymi

      Voisin tulla korjaaman baikka satesella ja. Kirjoitaa mitaupöytäkirjankin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      42
      2998
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2906
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      160
      2812
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      201
      2105
    5. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      112
      1978
    6. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      15
      1963
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1579
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      37
      1564
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      370
      1421
    10. Gallup! Mitä kirjainta kaipaat ja rakastat?

      Etunimen eka kirjain? Aloitan V
      Ikävä
      87
      1061
    Aihe