Pumppu pettää, vai pettääkö?

Anonyymi

Tämän päivän oireet:

Ensin huonoa, etovaa oloa. Huimaava, epätodellinenkin olo. Huomasin lumitöitä tehdessäni väsyväni helpommin (Tuttu tunne jo vuosien ajan. Toisinaan taas tuntuu kuin olisin elämäni parhaassa kunnossa)
Lumitöiden jälkeen menin sisälle. Henkeä ahdisti sisällä, joten menin takaisin ulos. Ei mitään rintakipuja tai muitakaan kipuja.
Illemmalla huomasin, että pulssi heittelee. Välillä ihan tasainen n.60krt.min ja sitten esim.syödessäni ja vähänkään liikkuessani tunnen pientä hengästymistä ja pulssi sadassa.
En ole ylipainoinen. Olen n.50 vuotias. Verenpainetta on ja siihen Cardace lääkitys.
Näitä samoja oireita on ollut jo vuosia. Olen käynyt EKG:ssä ja sydämen ultrassa. Ainoa mitä on löytynyt ovat lisälyönnit. "Vaarattomia" sanoi lääkäri...
Mitähän tässä enää osaisi tehdä? Odotella pumpun pettämistä kun lääkäreiltäkään ei mitään apua oikein heru... Inhottavaa :(

Onko muilla ollut samanlaista?

5

483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eiköhän olisi syytä mennä lääkäriin ja kertoa noista oireista rasituksessa. Ellei ole tehty ergometritutkimusta, niin sillä voisi aloittaa. Sydämen varjoainekuvaus on varmin jotta nähdään onko sepelvaltimoahtaumia.

      • Anonyymi

        Hyvä olisi mennä lääkäriin kertomaan oireistaan ja huolistaan. Mutta kannattaa olla varovainen lääkärin neuvomisessa tutkimusten suhteen.


    • Anonyymi

      Onkohan tuo verenpaine lääke sopiva. Sopimaton lääke voi aiheuttaa ongelmia.

    • Anonyymi

      Sepelvaltimoiden ahtautumista taitaa olla aika vaikeaa nähdä ennakkoon, ensimmäinen oire saattaa olla sydäninfarkti. Sepelvaltimot saattavat olla lähes tukossa ennen kuin antavat ensimmäiset oireet.

      Oletko mitannut pulssin lisäksi verenpainetta? Ehkä kannattaisi. Sekin voisi kertoa jotain.

      Kaikki rytmihäiriöt eivät ole vaarattomia. Osa saattaa lisätä esim. aivoinfarktiriskiä.

      Jos sinulla on varaa, niin kannattaisi käydä yksityispuolella tutkituttamassa sydäntä. Julkisella puolella ei ole resursseja hoitaa potilaita liian hyvin.

    • Anonyymi

      On ollut samanmoisia tuntemuksia pitkään. Ei jaksa tehdä oikein mitään, lumityöt ovat rasittavia. Alkaa hyvin helposti hengästyttää. Samoin esimerkiksi polttopuiden kantaminen on vaikeaa.
      Tosin tiedän kyllä syyn tähän. Olen sairastanut sepelvaltimotautia vuosikymmeniä ja juuri todettiin ultraäänikuvauksessa sydänlihaksen paksuuntuminen. Se aiheuttaa suorituskyvyn merkittävää heikkenemistä.
      Samalla tavalla oli silloin, kun sain sepelvaltimotukoksia. Ei jaksanut tehdä mitään. Myöhemmin sepelvaltimoleikkauksen jälkeen tehtiin vielä pallolaajennuksia.
      Kaikkien näiden toimenpiteiden syynä on suorituskyvyn heikkeneminen sydämen huonon toiminnan vuoksi.
      Kyllä sinun kannattaisi hakeutua sydänlääkärin vastaanotolle. Yksityisen kardiologin vastaanotolle pääset, jos eivät huoli julkiselle puolelle. Ei se nyt niin hirveästi maksa. Ehkä muutamia satasia. Pääset hoitoon ja se parantaa oloasi ja pystyt työhön ja liikkumaan. Minulla oli sydänleikkaus 41-vuotiaana, mutta olen pystynyt olemaan työssä eläkeikään saakka.
      Lääkkeitä syön säännöllisesti, mutta niistä on selvästi apua. Mm. Cardace on käytössä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      3695
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      134
      2489
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      51
      2022
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      12
      1603
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      76
      1586
    6. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      57
      1363
    7. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      79
      1271
    8. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      67
      1270
    9. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      68
      1204
    10. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      70
      1192
    Aihe