Onko toivoa saaada siihen Minttua istutettua ja millä viiveellä sellaista sopii toivoa ja odotella?
Vastaukset 6
- Anonyymi
Tuota... Nämä Asuksen läppärit on juuri niitä laitteita joita vaan pitää kokeilla että toimiiko vai ei, ellei mistään muualta foorumeilta löydy neuvoja.
Onglema Asuksen läppäreissä on, että ne yleensä käyttää ihan viimeisimpiä piiriasrjoja ja viimeisintä teknologiaa, joihin ei välttämättä löydy tukea avoimen lähdekoodin puolelta koska mm. Asus ei anna niitä muiden ulkopuolisten käyttöön lainkaan.
Juuri Asuksen läppäreitä kritisoidaan maailmalla eri Linux-foorumeilla juuri tästä syystä.
Eli, kokeile, muuta en voi sanoa.
Linuxeista yleensä löytyy vielä sellainen 'Live' -versio, joka on melkein koko kokonaisuus ja jolla voi kokeilla että toimiiko kyseinen distro omassa koneessa ja miltä osin. Näihin 'Live'-versioihin sisältyy toki myös asennusohjelma jolla sen sitten pääsee asentamaan.
Eli, en voi muuta sanoa kuin että kokeile.- Anonyymi
Sellainen - ja lajissaan ensimmäinen, tuli ostettua:
https://www.verkkokauppa.com/fi/product/57677/nsccv/ASUS-TUF-Gaming-A15-15-6-kannettava-Win-10?list=OZCYkRqMGTzqMaNgqMaTEqRX0OisYL0q7F8giSOm95B8UaE
Vanhassa tornissa olen suosinut AMD'tä (nyt 6-ydintä Ryzen)- ja toisena linux, sen pakollisen windoussin rinnalla (elektroniikan työkalut!) Siirsin elektroniikan syrjään - nk. "lopullinen ratkaisu" -. aina sieltä 60-luvulta saakka. Nyt ei enää ja päätin ostaa kannettavan ja päädyin em. laitteeseen edellä kerrotun perusteella - kun ei ollut mitään ongelmia .. nyt ei linux istu - ja kolmenlaista jakelua kokeillut.
En olisi uskonut toimimattomuutta - tänään, kun on ensimmäisen Rockwell AIM-65'n kautta ja monen ÄÖ-diskriminaatioviritelmän tänne päästy .. 73 vuotta taittuu taakse. Naapurit ja kylänmiehet pitivät hulluna joskus 70-luvun lopulla kun saivat tietää tietokoneesta. Sen perään selvitin heille, että tulee päivä kun miljoonat tietokoneet maailmalla ovat kytkettyinä keskenään. Hullu mikä hullu. Nyt minulla olisi hieno puutarha käyskennellä, jos olisin heivannut elektroniikan ja sen perään radioamatöörituttavani. Maailma on kausaalinen. Se pyyhki kaiken, että naapuriradioamatööri kävi keskustelua maailman ääriin. Vaan olisin voinut jutella puutarhan kukkasillekin?
Näillä eletään - ja ASUS-Ryzen-läppä ja iso pöytäkone seuranaan - muuten pöytä on tyhjä. Yli kolme metriä tilaa tarpeettomasta - "tulis korona ja tappas" Tuntemattoman Lahtista vapaasti siteeraten.
Tarkoitus oli luopua tornista ja elää läppärin kanssa.
-intel outside- - Anonyymi
Semmoista se on näitten linuksien kanssa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Semmoista se on näitten linuksien kanssa.
Onko ihan pakko jauhaa paskaa joka päivä? Miksi sulle ei Sodat-palsta riitä? Linuxit on paljon parempia kuin sun rakas wintoosas.
- Anonyymi
Uusimmasta Mintistä 20.1 on tulossa luultavasti suoraan 5.8 kernerillä oleva ISO-tiedosto ladattavaksi, toivottavasti koska tässä kuussa tulee uudet osat (myös Ryzen ja B550 emo)
- Anonyymi
Hyvä niin :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid138897En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44657Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21588Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110573- 36542
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50535- 62530
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34488Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää130486Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni25462