Mitä tarkoittaa "esikoislestadiolaisuus"?

Anonyymi

Kertokaa, tarkoittaako se, että on kysymyksessä ensimmäinen lestadiolaisuuden muoto? Vai mistä siinä on kysymys?

10

290

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Esikoislestadiolaisuuden lisäksi on
      lestadiolaisuus
      ja
      vanhoillislestadiolaisuus.
      Onko muita muotoja?

    • Anonyymi

      Ensimmäinen lestadiolaisuuden muoto oli se, ku lestadiolaisuus oli vielä yhtenäinen valtavan iso liike. Ihan ekassa todella suuressa lestadiolaisuudessa ei ollut vielä lainkaan haaroja. Oli vain yksi valtavan suuri joukko, joita oli niin ruotsissa, norjassa, suomessa kuin venäjälläki. Jumalan tervehdys ei ollut vielä ainoa oikea tervehdyksen muoto, vaan lestadiolaiset saattoivat tervehtiä monilla eri tavoilla. Lestadiolaisuus ei ollut myöskään tiukan eksklusiivinen liike.

      Sitten vähitellen alako kasvaa erimielisyydet. Keskusjohtoa ku ei ollut, ni näkemykset oikeasta tiestä alkoivat erota toisistaan. Käytiin valtavaa valtataistelua, kunnes homma eskaloitui suureen hajaannukseen. Lestadiolaisuus lohkesi ensin kahtia. Uusien lohkojen nimet muodostuivat vähitellen. Toinen iso lohko sai nimekseen vanhalestadiolaisuus ja toinen vanhoillislestadiolaisuus. Nämä liikkeet eros toisistaan siinä, että vanhalestadiolaiset olivat nostaneet Lars Levi Laestadiuksen lähes Jeesuksen asemaan. He myös pitivät Ruotsin lappia Pyhän maan kaltaisena alueena, jossa oli ns lapin vanhimmat. Pikku hiljaa vanhalestadiolaisuuden nimi alkoi vaihtumaan esikoislestadiolaisuudeksi.

      Kumpi oli ensin, esikoislestadiolaisuus vai vanhoillislestadiolaisuus. Oikea vastaus: ei kumpikaan. Ne alkoivat yhtä aikaa suuren hajaannuksen aikana. Tämän jälkeen näistä haaroista on haarautunut vielä lukuisia ja jälleen lukuisia haaroja, joista suurin osa on ennen pitkää kuihtuneet pois.

      Silti päähaarat jaksavat sinnitellä. Esikoislestadiolaisuus on oikeastaan nykyään kaksi haarainen. Vanhoillislestadiolaisuus on ollut kaksihaarainen vielä pidempään, sillä Rauhan Sanan vanhoillislestadiolaiset ovat sinnitelleet näihin päiviin asti SRK:n vanhoillisten rinnalla.

      • Anonyymi

        Hajaantuu lisää ja lopahtavat lilliputti ryhmiksi. Kun vanhat menevät tuonelaan niin uusia tulijoita ei ole.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hajaantuu lisää ja lopahtavat lilliputti ryhmiksi. Kun vanhat menevät tuonelaan niin uusia tulijoita ei ole.

        Kyllä on, loppuun asti, Jumala ei omiansa hylkää!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä on, loppuun asti, Jumala ei omiansa hylkää!

        Ei vaikka synnissä eläisi ja muuta pahaa tekisi,onko asia niin?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä on, loppuun asti, Jumala ei omiansa hylkää!

        Totta. Vellutkin on asian tajunneet;Room. 11:26 Sen tapahduttua koko Israel on pelastuva, niin kuin on kirjoitettu: -- Siionista on tuleva Pelastaja, hän poistaa jumalattomuuden Jaakobin jälkeläisistä.

        Jumala ei pelasta ketään muuta, Kaikki valta on Jeesuksella, jolla ei ole taas suhdetta Velluihin.

        Hankala tilanne.

        r


    • Anonyymi

      Kaikkea mitä kristilliseen elämään kuuluu, ja siksi he poikkeavat Velluista, jotka ihmettelevät sitä, miksi juuri meitä haukutaan ja perämme naureskellaan.

      Kannattaa katsella muita seurakuntia, jotka ovat saaneet lähtönsä LLL;stä, ei mitään moitittavaa, ei tupakointia, ei pedofiliaa, ei valehtelua, eikä ennen kaikkiaan pedofiliaa, joka oli vielä joku vuosi sitten tupakkaringissä rehvastelun asia, eikä puhujat maanneet matkoillaan talojen vaimojen kanssa.

      Miettikää, ei ole ihme, mutta sitä saa mitä tilaa.

      • Anonyymi

        Olisit laittanut nikkisi "r", vajareitten Jussi Pellikka saastakasasi loppuun.


    • Anonyymi

      Kristittyjen yhteys voi toimia Jumalan tahdon mukaan palaamalla Raamatun opetusten sisälle.
      Tässä siitä opetusta:
      https://www.Jeesus-on-Herra.com
      Sieltä löytyvät palautumiseen tarvittavat opetukset.

      • Anonyymi

        Raamatun lisäksi kirkolla on aina ollut myös tapoja ja perinteitä. Niitä oli jo apostolien aikana ja niitä on nytkin. On hyvä tuntea mistä me olemme tähän tulleet, me suomalaiset kristityt. Mitään omiaan ei kannata lisäillä vaan uskoa niinkuin "Isämme uskoivat ennen..."virsi178. Teillä vapailla suunnilla on paha tapa perustaa usko IHMISTEN kokemuksiin,tuntemuksiin, ym. Ei se usko ole mihinkään apostolien ajoista muuttunut. Ei apostolit perustaneet uskoa omiin kokemuksiinsa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      99
      3171
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      50
      2585
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      54
      1410
    4. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      339
      1194
    5. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      43
      1141
    6. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      931
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      11
      911
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      740
    9. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      54
      710
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      695
    Aihe