Mitä tarkoittaa "esikoislestadiolaisuus"?

Anonyymi

Kertokaa, tarkoittaako se, että on kysymyksessä ensimmäinen lestadiolaisuuden muoto? Vai mistä siinä on kysymys?

10

288

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Esikoislestadiolaisuuden lisäksi on
      lestadiolaisuus
      ja
      vanhoillislestadiolaisuus.
      Onko muita muotoja?

    • Anonyymi

      Ensimmäinen lestadiolaisuuden muoto oli se, ku lestadiolaisuus oli vielä yhtenäinen valtavan iso liike. Ihan ekassa todella suuressa lestadiolaisuudessa ei ollut vielä lainkaan haaroja. Oli vain yksi valtavan suuri joukko, joita oli niin ruotsissa, norjassa, suomessa kuin venäjälläki. Jumalan tervehdys ei ollut vielä ainoa oikea tervehdyksen muoto, vaan lestadiolaiset saattoivat tervehtiä monilla eri tavoilla. Lestadiolaisuus ei ollut myöskään tiukan eksklusiivinen liike.

      Sitten vähitellen alako kasvaa erimielisyydet. Keskusjohtoa ku ei ollut, ni näkemykset oikeasta tiestä alkoivat erota toisistaan. Käytiin valtavaa valtataistelua, kunnes homma eskaloitui suureen hajaannukseen. Lestadiolaisuus lohkesi ensin kahtia. Uusien lohkojen nimet muodostuivat vähitellen. Toinen iso lohko sai nimekseen vanhalestadiolaisuus ja toinen vanhoillislestadiolaisuus. Nämä liikkeet eros toisistaan siinä, että vanhalestadiolaiset olivat nostaneet Lars Levi Laestadiuksen lähes Jeesuksen asemaan. He myös pitivät Ruotsin lappia Pyhän maan kaltaisena alueena, jossa oli ns lapin vanhimmat. Pikku hiljaa vanhalestadiolaisuuden nimi alkoi vaihtumaan esikoislestadiolaisuudeksi.

      Kumpi oli ensin, esikoislestadiolaisuus vai vanhoillislestadiolaisuus. Oikea vastaus: ei kumpikaan. Ne alkoivat yhtä aikaa suuren hajaannuksen aikana. Tämän jälkeen näistä haaroista on haarautunut vielä lukuisia ja jälleen lukuisia haaroja, joista suurin osa on ennen pitkää kuihtuneet pois.

      Silti päähaarat jaksavat sinnitellä. Esikoislestadiolaisuus on oikeastaan nykyään kaksi haarainen. Vanhoillislestadiolaisuus on ollut kaksihaarainen vielä pidempään, sillä Rauhan Sanan vanhoillislestadiolaiset ovat sinnitelleet näihin päiviin asti SRK:n vanhoillisten rinnalla.

      • Anonyymi

        Hajaantuu lisää ja lopahtavat lilliputti ryhmiksi. Kun vanhat menevät tuonelaan niin uusia tulijoita ei ole.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hajaantuu lisää ja lopahtavat lilliputti ryhmiksi. Kun vanhat menevät tuonelaan niin uusia tulijoita ei ole.

        Kyllä on, loppuun asti, Jumala ei omiansa hylkää!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä on, loppuun asti, Jumala ei omiansa hylkää!

        Ei vaikka synnissä eläisi ja muuta pahaa tekisi,onko asia niin?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä on, loppuun asti, Jumala ei omiansa hylkää!

        Totta. Vellutkin on asian tajunneet;Room. 11:26 Sen tapahduttua koko Israel on pelastuva, niin kuin on kirjoitettu: -- Siionista on tuleva Pelastaja, hän poistaa jumalattomuuden Jaakobin jälkeläisistä.

        Jumala ei pelasta ketään muuta, Kaikki valta on Jeesuksella, jolla ei ole taas suhdetta Velluihin.

        Hankala tilanne.

        r


    • Anonyymi

      Kaikkea mitä kristilliseen elämään kuuluu, ja siksi he poikkeavat Velluista, jotka ihmettelevät sitä, miksi juuri meitä haukutaan ja perämme naureskellaan.

      Kannattaa katsella muita seurakuntia, jotka ovat saaneet lähtönsä LLL;stä, ei mitään moitittavaa, ei tupakointia, ei pedofiliaa, ei valehtelua, eikä ennen kaikkiaan pedofiliaa, joka oli vielä joku vuosi sitten tupakkaringissä rehvastelun asia, eikä puhujat maanneet matkoillaan talojen vaimojen kanssa.

      Miettikää, ei ole ihme, mutta sitä saa mitä tilaa.

      • Anonyymi

        Olisit laittanut nikkisi "r", vajareitten Jussi Pellikka saastakasasi loppuun.


    • Anonyymi

      Kristittyjen yhteys voi toimia Jumalan tahdon mukaan palaamalla Raamatun opetusten sisälle.
      Tässä siitä opetusta:
      https://www.Jeesus-on-Herra.com
      Sieltä löytyvät palautumiseen tarvittavat opetukset.

      • Anonyymi

        Raamatun lisäksi kirkolla on aina ollut myös tapoja ja perinteitä. Niitä oli jo apostolien aikana ja niitä on nytkin. On hyvä tuntea mistä me olemme tähän tulleet, me suomalaiset kristityt. Mitään omiaan ei kannata lisäillä vaan uskoa niinkuin "Isämme uskoivat ennen..."virsi178. Teillä vapailla suunnilla on paha tapa perustaa usko IHMISTEN kokemuksiin,tuntemuksiin, ym. Ei se usko ole mihinkään apostolien ajoista muuttunut. Ei apostolit perustaneet uskoa omiin kokemuksiinsa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      645
    2. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      86
      638
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      31
      580
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      15
      564
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      36
      503
    6. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      502
    7. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    8. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      60
      477
    9. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      45
      473
    10. Ikuisesti rakastan...

      Erästä vanhempaa miestä! 💜
      Ikävä
      26
      467
    Aihe