Kaupungissamme ilotteiden ampumista on rajoitettu, eikä perinteisiä uudenvuoden seurojakaan ole. Ei saa kokoontua isolla joukolla juhlimaan vapahtajamme Jeesuksen Kristuksen ympärileikkauksen muistojuhlaa. Tinojen valaamisestakin on kehoitettu nyt luopumaan. Eniten minua vituttaa seurojen jääminen väliin. Toisiks eniten vituttaa se, että liian moni lähipiiristäni on jättänyt elämänsä tärkeimmän lahjan menemään. Uskottomia onkin nyt paljon enemmän, kuin koskaan aiemmin. Tämä jos mikä, on todella surullista.
Uusi vuosi alkaa pirun kurjissa merkeissä. Äidillänikin killuu nyt korvissa helyt ja isä on lähtenyt uuden muijan luo. Ei ole enää ketään, joka siunailis mua. Ystävänikin ovat luopuneet uskoistaan. Helluntalainen ystävänikään ei voi siunailla mua, kun hänellä on ihan väärät evankeljumit. Peloittaa ihan penteleesti olla yksinäisellä vartiopaikalla. Nettiseuratkaan ei ole mikään korvike, ku niistä en vou saada uusia uskovaisia ystäviä. Hatunjaot ja silmäpelitkin jää nyt kokematta. Peloittaa, onko ensi vuonna seuroja enää ollenkaan.
Eristyksen aika vei multa työtkin jonka vuoksi perse on nyt niin auki, että sieluun asti tuulee. Eikä ees tietoa, onko sielu pysyny täysin puhtaana. Rapatessa nimittäin roiskuu ja paska lentää. Voi olla, että matkavaatekin on nyt liian paskainen. Ankea uusivuosi!
Vitun tylsä uusivuosi luvassa
8
174
Vastaukset
- Anonyymi
Vieläkin kun Suomi hävisi Kanadalle, alkoi uusivuosi ankeasti.
- Anonyymi
Sauli uudenvuoden puheessaan:
- Rajitusten Noudattaminen
-ROKOTTEEN ORTTAMINEN
-edeltänyt maailma!
-ei paluuta entiseen!
-MENNYT EI ENÄÄ PALAA
-uusi taitekohta
-välttämään läheisyyttä.
-rajoittamaan liikuvuutta,
-kulkemaan maskit kasvoilla
-NYT TUO KAIKKI ON JOKA PÄIVÄISTÄ
VAPAAMUURARI! Joo itse vähän samoilla fiiliksillä ton uudenvuoden suhteen eli tylsää. En haluis yksinkään olla
- Anonyymi
Kiva ja humoristinen kirjoitus uskosta parantuneelta. Nämä sanasepot ovat myrkkyä pahamaineisille puhujillemme bisneslahkossa
- Anonyymi
Mielipiteitten rivien välistä voi lukea että liikkeessä on käymistila. Yhä useammalle alkaa valjeta etteivät ihmissäännöt ja opit ole lähtöisin Jeesuksesta vaan ihmisistä. Esimerkiksi kukaan ihminen ei voi antaa syntejä anteeksi. Näin kuitenkin yhä toimitaan ja ihmiselle saadaan valheellinen hyvänolo että saarnaaja puhdisti minut synneistä.
Lienee niin että liike on matkansa päässä.
- Anonyymi
Lopun häämöttäessä me palvelemme.
Makkonsen ruumisarkkuliike - Anonyymi
Samanlainen uusvuos jälleen tulossa. Kamalan moni on luopunut jälleen uskoistaan ja nekin, jotka vielä jaksaa roikkua mukana, käyttää paljon rumempaa kieltä. Enää ei pelkät rutot, raadot ja persetit riitä, kun täytyny monien ottaa koko kirosana-arsenaali käyttöön. Todella surullista :(
- Anonyymi
Monet ovat jo tervehtyneet joten tee sinäkin lupaus ja karista sairas lahko mieleltäsi ja elä ihmisiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1393830Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville613455Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.122814Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1152394- 1722053
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa311476Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka361405- 541222
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih161013Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois110993