Miksi dieseliä ei kannata ostaa vakiona ei softattuja, egr dpf poistettuja

Anonyymi

Jos olet ostamassa diesel h autoa niin varmista että auto joka harkitset on alkuperäisessä kunnossa.

- auton moottorin ohjaukseen ei ole puututtu
- pakokaasun kierrätys eli erg on paikallaan ja toimiva
- dpf suodatin alkuperäisessä toiminnassa
- sekä urea-laitteisto toiminnassa jos sellainen.

Dpf poistaa päästöjä, näkyviä hiukkasia joita dieselin poltossa tulee.

Dpf järjestelmä on tehty ja suunniteltu moottorin toiminnalle. Eli pitkä käyttöikä ja hidas täyttyminen.

Jos koneen moottorin ohjaukseen on tehty muutoksia jolla on haettu korkeampaa vääntöä, huipputehoa. Se tarkoittaa että dieseliä saatava poltettua enemmän = paljon enemmän päästöjä ja hiukkasia, mustaa savua. Normaalissa kuormituksessakin. Ne on kaikki kuormana vakiossa dpf järjestelmässä lisäkuormana eli lyhentynyt polttoväli sekä reippaasti lyhentynyt suodattimen ikä koska nokea ei saa kokonaan pois poltoissa.

Sitten jos dpf poistettu ja ohjelmaa muutettu niin usein näkyvää savua kevyellä kuormalla putken päästä, ja tietysti erittäin kitkerä haju kun nox päästöt moninkertaisesti vakioaa suurempi. Näkyvä savu ei ole tätä päivää dieseleissä

Unohtamatta että dpf:n poisto tekee autosta laittoman koska auto on tyypitetty sen kanssa. Tuosta voi tilanteita esim merkkihuollossa jossa tietämätön nainen tai mies saa tiedon visnetsinnän takia että tälläinen ei toimi, sitten kun norm ihminen kysyy mitä pitää tehdä sitten niin virallinen merkkihuolto vastuiden ja lain takia joutuu sanomaan mitä pitää tehdä jotta dpf, egr toimii ja ehdottaa sellaista. Joku voi ajatella että ei ole muuta vaihtoehtoa kuin laittakaa kuntoon ja maksaa säätötilin tyhjäksi.

2

198

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Otsikossa virhe, Miksi dieseli kannattaa ostaa vakiona, on oikein. Modet muuttakaa

    • Anonyymi

      Kun se reistaileva EGR on deletoitu niin auto kehrää hyvin eikä reistaile eikä ole mitään nykimisen oireita. Samalla tehty pieni tehon lisäys auttoi laskemaan polttonesteen kulutusta 1-2 desiä normaalissa matka-ajossa eli käyttäen 80-100 nopeutta , Jos ajaa oikein kevyellä kaasulla esim huonolla kelillä 70-80 niin voi jopa päästä vielä vähemmällä kun automaatti ei vaihdakkaan pienemmälle vaan jaksaa vetää sillä suuremmallakin vaihteella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      11
      803
    2. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      41
      776
    3. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      740
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      738
    5. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      41
      704
    6. 50
      616
    7. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      577
    8. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      59
      572
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      68
      526
    10. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      485
    11. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      18
      477
    12. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      25
      466
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      44
      465
    14. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      95
      452
    15. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      437
    16. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      26
      409
    17. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      17
      400
    18. Jos kohtaisimme niin

      Olisitko ilkeä ja kostonhaluinen?
      Ikävä
      43
      397
    19. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      54
      394
    20. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      21
      377
    Aihe