Paha haju talossa

Anonyymi

Oisko kellään neuvoa. Pistävä haju. Hetkittäin poissa, ja voimistuu uudestaan. Kohta kaikki puhallusvillat käyty läpi välikatolla. Ei raatoja sieltä tullut vastaan. Iv- kanavat puhdistettu. Voimakas haju wc:ssä nyt kun keittiön liesituuletim päällä. Mitä vinkkejä?

11

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suosittelisin kiinnittämään huomiota omaan hygieniaan enemmän, onko saippua tuttu?

    • Anonyymi

      Onko sinulla ilmalämpöpumppu. Siihen tuppaa kertymään törkyä, joka vähän haisee.

      • Anonyymi

        Ei ole ilmalämpöpumppu.


    • Anonyymi

      Vaikuttaa, että viemäriputken tiiviste vuotaa. Vesilukon lattiaputken lattian rajassa oleva kumi tai muovi väljä, joskus tuoksuu, toisinaan taas ei. Uusittava, jos samaa ikäluokkaa muualla niin samalla kaikki. Jostain muustakin tuo vaiva kyllä kertoo.

      • Anonyymi

        Tai puhdistuksen yhteydessä laitettu väärin/huonosti paikoilleen ja pieni alipaine vetää hajut. Talvella vaarana lisäksi viemärin ilmastointiputken hikoilu kun kylmä ilma virtaa lävitse koko ajan.


      • Anonyymi

        Samaa ajattelin. Ei tule kylläkään viemäriputken kohdalta hajua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Samaa ajattelin. Ei tule kylläkään viemäriputken kohdalta hajua.

        Eli onko lattiakaivo? Sitä tarkoitin, eli hajulukko huonosti paikalla


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eli onko lattiakaivo? Sitä tarkoitin, eli hajulukko huonosti paikalla

        Ei ole muuta kuin lavuaarin poistoputki lattiaan. Ei erillistä kaivoa. Koneellinen poisto katossa. Nyt kun liesituuletin keittiössä päällä, niin haju ehkä voimakkain wc:ssä ja vieressä olevassa tuulikaapissa, mutta myös muualla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole muuta kuin lavuaarin poistoputki lattiaan. Ei erillistä kaivoa. Koneellinen poisto katossa. Nyt kun liesituuletin keittiössä päällä, niin haju ehkä voimakkain wc:ssä ja vieressä olevassa tuulikaapissa, mutta myös muualla.

        Voi se peduhuoneenkin lattiakaivosta tulla ja kulkeutua sinne missä poisto.


    • Anonyymi

      Muuten kunnossa olevaan asuntoon tulee tuoksuja lämpimistä ja kosteista paikoista. Viemäri tyypillinen, tunnistaa helposti, paikka vaikeampi havaita vaikka niitä ei ole kuin muutama. Näihin auttaa näkyvissäolevien osien puhdistus ja vaihto. Toinen ja vaikeammin todettava on eläimet, pikkueläimistä lepakko jätöksineen tuottaa melkoisen määrän pistävää tuoksua. Asustelee ullakolla lähellä lämpimiä hormeja, tyypillinen ilmavuodon kohta alipaineella. Voivat olla asuneet vuosia siellä, talon asukas ei välttämättä nähnyt kertaakaan. Eläinystävänä ei tiedä muuta konstia kuin puhdistaa paikka ja keväällä yrittää estää verkoilla pesiminen,

      • Anonyymi

        Myös kastunut mineraalivilla voi olla melkoisen pistävänhajuista. Viemäröinnistä (pesualtaan viemäriliitoksen tiivisteen vuoto tms.) tulee yleensä paljon "maanläheisempi" tuoksu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      266
      4793
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      81
      3237
    3. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      38
      2766
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2533
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1807
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1600
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      94
      1378
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1015
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      988
    10. Laita vielä yksi viesti

      Saisin rohkeutta☺️ Naiselta
      Ikävä
      100
      946
    Aihe