Paha haju talossa

Anonyymi

Oisko kellään neuvoa. Pistävä haju. Hetkittäin poissa, ja voimistuu uudestaan. Kohta kaikki puhallusvillat käyty läpi välikatolla. Ei raatoja sieltä tullut vastaan. Iv- kanavat puhdistettu. Voimakas haju wc:ssä nyt kun keittiön liesituuletim päällä. Mitä vinkkejä?

11

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suosittelisin kiinnittämään huomiota omaan hygieniaan enemmän, onko saippua tuttu?

    • Anonyymi

      Onko sinulla ilmalämpöpumppu. Siihen tuppaa kertymään törkyä, joka vähän haisee.

      • Anonyymi

        Ei ole ilmalämpöpumppu.


    • Anonyymi

      Vaikuttaa, että viemäriputken tiiviste vuotaa. Vesilukon lattiaputken lattian rajassa oleva kumi tai muovi väljä, joskus tuoksuu, toisinaan taas ei. Uusittava, jos samaa ikäluokkaa muualla niin samalla kaikki. Jostain muustakin tuo vaiva kyllä kertoo.

      • Anonyymi

        Tai puhdistuksen yhteydessä laitettu väärin/huonosti paikoilleen ja pieni alipaine vetää hajut. Talvella vaarana lisäksi viemärin ilmastointiputken hikoilu kun kylmä ilma virtaa lävitse koko ajan.


      • Anonyymi

        Samaa ajattelin. Ei tule kylläkään viemäriputken kohdalta hajua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Samaa ajattelin. Ei tule kylläkään viemäriputken kohdalta hajua.

        Eli onko lattiakaivo? Sitä tarkoitin, eli hajulukko huonosti paikalla


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eli onko lattiakaivo? Sitä tarkoitin, eli hajulukko huonosti paikalla

        Ei ole muuta kuin lavuaarin poistoputki lattiaan. Ei erillistä kaivoa. Koneellinen poisto katossa. Nyt kun liesituuletin keittiössä päällä, niin haju ehkä voimakkain wc:ssä ja vieressä olevassa tuulikaapissa, mutta myös muualla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole muuta kuin lavuaarin poistoputki lattiaan. Ei erillistä kaivoa. Koneellinen poisto katossa. Nyt kun liesituuletin keittiössä päällä, niin haju ehkä voimakkain wc:ssä ja vieressä olevassa tuulikaapissa, mutta myös muualla.

        Voi se peduhuoneenkin lattiakaivosta tulla ja kulkeutua sinne missä poisto.


    • Anonyymi

      Muuten kunnossa olevaan asuntoon tulee tuoksuja lämpimistä ja kosteista paikoista. Viemäri tyypillinen, tunnistaa helposti, paikka vaikeampi havaita vaikka niitä ei ole kuin muutama. Näihin auttaa näkyvissäolevien osien puhdistus ja vaihto. Toinen ja vaikeammin todettava on eläimet, pikkueläimistä lepakko jätöksineen tuottaa melkoisen määrän pistävää tuoksua. Asustelee ullakolla lähellä lämpimiä hormeja, tyypillinen ilmavuodon kohta alipaineella. Voivat olla asuneet vuosia siellä, talon asukas ei välttämättä nähnyt kertaakaan. Eläinystävänä ei tiedä muuta konstia kuin puhdistaa paikka ja keväällä yrittää estää verkoilla pesiminen,

      • Anonyymi

        Myös kastunut mineraalivilla voi olla melkoisen pistävänhajuista. Viemäröinnistä (pesualtaan viemäriliitoksen tiivisteen vuoto tms.) tulee yleensä paljon "maanläheisempi" tuoksu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      336
      11534
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      38
      3507
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      79
      3067
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      103
      2805
    5. 92
      2676
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      50
      2495
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      158
      2419
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      275
      2304
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1491
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      14
      1460
    Aihe