Oikeusministeriö: Ulosoton suojaosuuksiin ja velkajärjestelyssä olevien velallisten välttämättömiin elinkustannuksiin korotus ensi vuonna
Palkan ulosmittauksessa velalliselle jätettävän ulosoton suojaosuuden määrää sekä velkajärjestelyssä olevien velallisten välttämättömiksi elinkustannuksiksi laskettavaa rahamäärää korotetaan ensi vuoden alusta.
Oikeusministeriön tiedote 30.11.2020
Ulosotossa olevalle velalliselle jätettävä suojaosuus on 22,71 euroa päivässä velallisen itsensä osalta ja 8,15 euroa päivässä velallisen elatuksen varassa olevan henkilön, esimerkiksi lapsen, osalta.
Velkajärjestelyssä olevien velallisten välttämättömiksi elinkustannuksiksi laskettavia rahamääriä puolestaan korotetaan kansaneläkeindeksin muutoksen mukaisesti. Esimerkiksi yksin asuvan henkilön tai yksinhuoltajan välttämättömien elinkustannusten määräksi lasketaan ensi vuoden alusta alkaen 540 euroa kuukaudessa. Näistä kustannuksista velallisen ei tarvitse esittää erillistä selvitystä.
Ensi vuonna myös velkajärjestelyn lisäsuoritusvelvollisuus nousee 2 003 euroon. Tämä tarkoittaa sitä, että velkajärjestelyssä olevan henkilön on maksettava velkojille lisäsuorituksia, jos nettotulot nousevat kalenterivuoden aikana yli 2003 euroa.
Lisätietoja: erityisasiantuntija Antti Rein
Ulosoton suojaosuus nousee hiukan!
2
137
Vastaukset
- Anonyymi
Korotus on pieni,mutta kokoomuksen ollessa hallituksessa tätäkään ei olisi tullut,vaan olisivat kiristäneet ulosottoa kuten jo kerran tekivät kun indeksi meni miinukselle.
Tässä odottelen vaan kunnes joku puolue huomaa ne 300 000 potenttiaalista äänestäjää jokta kyllä vastaavat äänestämällä sille puolueelle joka nostaa ees satasella parilla suojaosuutta!Siihen saakka norjalainen ryöstö jatkuu maassamme! - Anonyymi
Jos oikein laskin, tämä uusi suojaosuus yhdessä eläkkeen korotuksen kanssa nostaa maksettavaa uo-summaa kohdallani noin eurolla. Kun eläke nousi muutamalla eurolla, nousi myös ulosoton määrä samalla kurssilla. Ja edelleen keikun siinä köyhyysrajan alapuolella eli toimeen on tultava yksinasuvana alle 750 euron tuloilla. Asumistukea seittämänkymppiä, toimeentulotukea ei myönnetä. Liian rikkaana pitävät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053161Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391610Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951462- 921369
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461324Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561236Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803