Auto hävittää tehot 2litrainen diesel mondeo 2009 wm

Anonyymi

2009 vuoden mondeo hävittää välillä tehot ja tuntuu että turbo ei lähde mukaan mikä voisi olla vialla

3

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ehkä auto on tullut vain tiensä päähän. Kyseessä kuitenkin 11vuotias auto elikkä jo näitä nykyajan autoja joihin ei voi luottaa. Osta vähän yli 10vuotta vanhempi Ford niin tuskin tulee enää monimutkaisia ongelmia. Tuon ikäinen auto on jo täynnä kaikkee sähköhärpäkkeitä ja helposti vikaantuvia komponentteja.

    • Anonyymi

      Todennäköisesti menee/mennyt ns vikatilaan. Noissa turbodieseleissä on aika tavallinen ilmiö että varsinkin kaupunkiajossa kun öljyjä vaihdetaan varsin suurten ajokilometrien välein on öljy yksinkertaisesti niin likaista että lika(palamisjätettä ) kertyy turbon laakereihin ja turbo ei pyöri niin kuin pitäisi, Nykyautojen öljyn suodattimet ovat tosi pieniä ja tukkeentuvat myös helpommin. Jos vika johtuu likaisesta öljystä on se aika heppo korjata. Uudet hyvät öljyt ja filtteri , seuraava öljynvaihto jonkun 300-500 km.n jälkeen ja toistetaan vielä kerran. Puhdistuu paikat ja alkaa toimia. Turbodieseleillä ei todellakaan kannata ajaa liian kauan samoilla öljyillä. On omakohtaista kokemusta ja tuohon sain myös tietoa korjaamopäälliköltä joka on takuulla asiansa tietävä . 40v noiden kanssa työskennellyt.. Turbodieselit joissa hiukkassuodatin, Lyhyt kaupunkiajo tukkii hiukkassuodattimen jos autolla ei välillä käydä ajamassa isomalla tiellä ja suht kovilla kierroksilla että hiukkassuodattimen puhdistus toimii. Turbodiesel,jossa automaatti ja hiukkassuodatin on kaikkein alttein suodattimen tukkeutumiselle koska moottori käy lähes aina kaupunkiajossa varsin matalilla kierroksilla. Moottoritiellä ja kovilla kierroksilla tarvitaan joku vähintäin 10-20 km.n ajo että filttreri puhdistuu.
      Itse ajan turbodieselillä toki manuaali. ja vaihdan öljyt viimeistään 10000 km kohdalla ja noita oireita ei ole ollut. Ennen ajoin 15000 samoilla öljyillä ja muutaman kerran meni vika tilaan joka toki korjaantui kolmanne öljyn vaihdon myötä.

    • Anonyymi

      Mulla oli saman tyyppistä vikaa.
      Vaihdettiin egr- venttiili. Vika hävisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      204
      13907
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      54
      7080
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      191
      6758
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      97
      4689
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      72
      4630
    6. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      21
      4431
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      72
      4295
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4102
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      100
      3876
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3660
    Aihe