Auto hävittää tehot 2litrainen diesel mondeo 2009 wm

Anonyymi

2009 vuoden mondeo hävittää välillä tehot ja tuntuu että turbo ei lähde mukaan mikä voisi olla vialla

3

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ehkä auto on tullut vain tiensä päähän. Kyseessä kuitenkin 11vuotias auto elikkä jo näitä nykyajan autoja joihin ei voi luottaa. Osta vähän yli 10vuotta vanhempi Ford niin tuskin tulee enää monimutkaisia ongelmia. Tuon ikäinen auto on jo täynnä kaikkee sähköhärpäkkeitä ja helposti vikaantuvia komponentteja.

    • Anonyymi

      Todennäköisesti menee/mennyt ns vikatilaan. Noissa turbodieseleissä on aika tavallinen ilmiö että varsinkin kaupunkiajossa kun öljyjä vaihdetaan varsin suurten ajokilometrien välein on öljy yksinkertaisesti niin likaista että lika(palamisjätettä ) kertyy turbon laakereihin ja turbo ei pyöri niin kuin pitäisi, Nykyautojen öljyn suodattimet ovat tosi pieniä ja tukkeentuvat myös helpommin. Jos vika johtuu likaisesta öljystä on se aika heppo korjata. Uudet hyvät öljyt ja filtteri , seuraava öljynvaihto jonkun 300-500 km.n jälkeen ja toistetaan vielä kerran. Puhdistuu paikat ja alkaa toimia. Turbodieseleillä ei todellakaan kannata ajaa liian kauan samoilla öljyillä. On omakohtaista kokemusta ja tuohon sain myös tietoa korjaamopäälliköltä joka on takuulla asiansa tietävä . 40v noiden kanssa työskennellyt.. Turbodieselit joissa hiukkassuodatin, Lyhyt kaupunkiajo tukkii hiukkassuodattimen jos autolla ei välillä käydä ajamassa isomalla tiellä ja suht kovilla kierroksilla että hiukkassuodattimen puhdistus toimii. Turbodiesel,jossa automaatti ja hiukkassuodatin on kaikkein alttein suodattimen tukkeutumiselle koska moottori käy lähes aina kaupunkiajossa varsin matalilla kierroksilla. Moottoritiellä ja kovilla kierroksilla tarvitaan joku vähintäin 10-20 km.n ajo että filttreri puhdistuu.
      Itse ajan turbodieselillä toki manuaali. ja vaihdan öljyt viimeistään 10000 km kohdalla ja noita oireita ei ole ollut. Ennen ajoin 15000 samoilla öljyillä ja muutaman kerran meni vika tilaan joka toki korjaantui kolmanne öljyn vaihdon myötä.

    • Anonyymi

      Mulla oli saman tyyppistä vikaa.
      Vaihdettiin egr- venttiili. Vika hävisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      154
      2079
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      308
      1769
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1577
    4. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      80
      1241
    5. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1220
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1160
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1081
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1017
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      976
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      23
      967
    Aihe