Kamppailulaji

Anonyymi

Kumpi kannattaisi valita jos alkaa harrastamaan kamppailulajia, Han Moo Do vai Taekwondo? Mitä eroja noilla käytännössä on? Aloittaakohan moni Aikuinen harrastamaan kamppailulajia? Sattuuko noissa lajeissa tehtävät liikkeet esim.potkut ja lyönnit ym? Tehdäänkö noissa kasvojen alueelle lyöntejä tai potkuja ym? Miten silmälasit haittaavat?

9

2204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse en han moo do:sta tiedä mitään, mutta Itf taekwon-Doa harrastan.

      Lajin voi aloittaa koska tahansa, joskushan se pitää aloittaa! Alkeiskurssilla ollessani (teini-ikäisenä) samalla kurssilla oli useita aikuisia.

      Taekwon-Do on taistelulaji, ja meillä opettaja sanoi aina, että kaikki, mitä opetellaan, tehdäb itsepuolustustilanteita varten, mutta ne opetellaan tekemään niin, että niillä voi tarvittaessa iskeä hyvinkin lujaa. Taekwon-Don idea on ”yhdellä iskulla voittoon”.
      Otteluissa kuitenkin potku/lyönti pyritään tekemään hyvin kevyesti. Erityisen tärkeää tämä on alemmilla vyöarvoilla. Mustilla vöillä saatetaan potkaista jo aika lujaa. Ottelussa tyrmäysvoittokin on mahdollinen.

      Yleensä treeneissä osutaan kasvoihin vain vahingossa. Otteluissa kuitenkin päähän potkiminen on sallittua ja siitä saa enemmän pisteitä kuin esim. Kylkeen osuessa.

      Kannattaa käyttää hammassuojia.

      Silmälasit eivät haittaa harrastamista, mikäli pysyvät päässä. Saattavat toki hajota, jos joku potkaisee kovaa naamaan.

      Ja vielä tuosta lajin historiasta, laji on jaettu kahteen, wtf ja itf -versioon. Itf on näistä se ns. ”Alkuperäinen” ja wtf kilpailu- ja ottelupainotteisempi versio. Itf:ssä on enemmän itsepuolustusta.

      Lajissa on myös paljon teoriamateriaalia, mitä lukemalla pääsee kyllä hyvin sisälle lajiin.

      Tsemppiä valintaan! =)

    • Anonyymi

      Tarkennus;
      Tyrmäysvoittokin on mahdollinen MUSTILLA VÖILLÄ.

    • Anonyymi

      Ei kannata aloittaa mitään noista. Hanmoodo on kotikutoista näpertelyä, ITF viherpiipertävien vasemmistolaisten Pohjois-Korea trippailua ja WTF serkkunsa suomiversio täynnä toinen toistaan epärehellisempää porukkaa.... Treenaa alkuperäistä karatea tai vaikka thainyrkkeilyä.

      • Anonyymi

        Ja tämän kirjoitti aikuinen?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja tämän kirjoitti aikuinen?

        Se koira älähtää, johon kalikka kajahtaa.


    • Anonyymi

      Taekwondo ei ole mikään todellinen taistelulaji. Katso videolta kun thaiboxari potki edessään pyörivältä taekwondomestarilta kankunkin mustaksi. Thaibox vs taekwondo 10 -0 .

      • Anonyymi

        Aika lapsellinen kommentti. Ei eri kamppailulajeja voi verrata tolla tavalla toisiinsa, niissähän on ihan eri tavat ja tarkoitukset.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aika lapsellinen kommentti. Ei eri kamppailulajeja voi verrata tolla tavalla toisiinsa, niissähän on ihan eri tavat ja tarkoitukset.

        Onneksi hän ei viitannutkaan ITF:ään, koska kirjoitti taekwondo, eikä Taekwon-Do.


      • Anonyymi

        Kun näit älajien paremmuuksia aina vängätään niin lähdetäänpä realiteeeteista liikkeelle.

        1. Missä lajissa oppii ilman aiempaa taustaa itsepuolustusta=selviytymistä nopeiten?

        2. Missä lajissa riski itsensä telomiselle tai pidemmän päälle vaurioittamiselle on pienin?

        3. Mitä lajia tavis jaksaisi harrastaa pidempään ilman että haluaisi tulla sellaiseksi kuin lajien paremmuudesta henkeen ja vereen kinaavat?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      94
      4135
    2. 66
      3393
    3. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3044
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2519
    5. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2336
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      198
      2092
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2041
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      41
      820
    9. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      746
    10. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      70
      735
    Aihe