Metsästys ja aseluvat tiukempaan syyniin

Anonyymi

Hienoa sakkia nämä metsämiehet. Huvikseen ampuvat naapurien kissoja ja omilla pojillaan tapattavat "miehuudentunnustuksena" lemmikkikoiransa, sitten mieslaumassa jahtavat ilvestä seisten pyssyjen kanssa tienvarressa ( passipaikat jopa reilun sadan metrin välein) , ilves pitää saada hengiltä kun se tappaa kissoja ja koiria. Ovelimmilla metsästäjillä on ns.kyttäyskoppeja metsässä jossa lämmitys, videot ( pornoa ) ja viinaa. Nämä on niin monesti nähty ja totisinta totta.

22

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tietämys huipussaan.

      • Anonyymi

        Äitis ei ollut huipussaan kun sinut sai.


      • Anonyymi

        Ap:n tarina valitettavan tutunkuuloista.


    • Anonyymi

      Naapureiden kannatta huolehtia kissoistaan paremmin. Valvoa niiden ulkoilua asiallisesti ja lakien edellyttämin tavoin sekä olla päästämättä eläintä HEITTEILLE kulkemaan.

      Kissoja, joista omistajat asiallisesti huolehtivat, on hyvin hankala tappaa ainakaan salaa.

    • Anonyymi

      Taidat olla montakin kyttäyskoppia kiertänyt, kun tiedät videot ja viinat ja kaikki ???

      Missähän tuommoisia olisi, kun meilläpäin tuppaavat olemaan turhankin karuja laitoksia ?

      Ja samalla voit kertoa, että mitä otusta jahdataan videoiden voimin? Meillä kun ei ole sähköjä kopissa, ja eläimetkin ovat aika herkkiä ylimääräisille äänille.

    • Anonyymi

      Ai niin... saatiin kaksi ilvestä tänään !
      Harmittaako nyt vihervassaria ?

      • Anonyymi

        Se koira älähtää johon kalikka kalahtaa, hah. Mitään muuta ette saakkaan.


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Mietin nyt näin vuoden aluksi mitä skeidaa sieltä vihersuustasi oikein ulostat:) Tuo mitä suollat ei ollenkaan pidä paikkaansa,on todella rikollista sinulta että leimaat kaikki aseen omistajat sekä metsästäjät,Sänä annat erinomaisen kuvan teistä vihreistä puolueena jonka etenkin pk seuvulla betonikolosseisaan asuvat vihernaamat uskovat ihan kaiken mitä heille sanotaan/ Samaan aikaan teidän puolueen ulkoministeri tekee rikoksia itse sisäministeri on ihan pihalla kaikesta

      • Anonyymi

        Noilla kirjoitusvirheillä ei ole kummoista koulutodistusta ole saanut. Tappaa osaa, mutta kirjoittaa ei.


      • Anonyymi

        Onpas jollakin metsästäjällä pinna kireällä. Tuollainen puolueiden parjaaminen johtaa vääjäämättä siihen, että ammut kiivastuksissasi jonkun ihmisen, luultavammin metsästyskaverisi tyyliin "puhdistin asetta".


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Noilla kirjoitusvirheillä ei ole kummoista koulutodistusta ole saanut. Tappaa osaa, mutta kirjoittaa ei.

        Miksiköhän "kiroitus vihreistä" ei koskaan huomauteta sellaista henkilöä jonka kanssa ollaan samaamieltä, mutta poikkeuksetta vastustajaa kyllä?
        No, onhan se helpompi tapa ohittaa itse dialogi aiheesta ja tehdä itsestään marttyyri.


    • Anonyymi

      Samanlaisia havaintoja myös pohjois-karjalassa. Tappajat on tappajia kyttäysrunkkukopeissaan.

    • Anonyymi

      Aloittaja on täysin oikeassa nimenomaan aselupien tiukemmasta syynistä, nykyäänhän on paljon lyhyitä aseita ihmisillä mukanaan julkisillakin paikoilla, niinpä julkisten paikkojen lyhytaseniekkoja ihon värin estämättä tulee tiukemmin syynätä siltä varalta, onko aseeseen hallussapitolupa.
      Ja oli tai ei hallussapitolupaa, tulee aseniekka ohjata neljän vuoden uudelleenkoulutusleirille jossa koko ajan opetetaan voiko julkisella paikalla tai ilman hyväksyttyä käyttötarkoitusta kantaa asetta mukanaan.

      • Anonyymi

        Eipä tainnut olla Tampereen saunassakaan aselupia, joten lupien syyni lienee turhaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eipä tainnut olla Tampereen saunassakaan aselupia, joten lupien syyni lienee turhaa.

        Tanpereen saunatapauksia tmv. riittää, kun syyni on huonoa tai liian vähäistä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tanpereen saunatapauksia tmv. riittää, kun syyni on huonoa tai liian vähäistä.

        Rasistit


    • Anonyymi

      Noin 600 ilvestä tapettu 3 vuoden aikana, ootte varmaan ihan saatanan ylpeitä onnettomat ?
      Kertoo paljon näiden herrojen naurettavuudesta , jäädessään kiinni suden salakaadosta kuulustelujen ja santion pelossa ampuu itsensä, näin kovia kavereita siis.

      • Anonyymi

        Kiitos vain kyllä olen ylpeä ensimmäisestä ilveksen kaadostani ja siitä, että saamme hallita elinvoimaista ilveskantaa metsästämällä joka viime vuodet fiksusti toteutettuna on tarkoittanut jatkuvasti hieman kasvavaa ilveskantaa, mutta hallituissa rajoissa.
        Tähänhän metsästys perustuu eli kestävään metsästykseen perustuen.
        Samoin myös karhunkin osalta. Vuosittainen kannanhoidollinen metsästys pitää karhut ihmisarkoina, mutta kanta pysyy kasvavana/vakaana ja takaa taas seuraavaksi vuodeksikin metsästettävää.
        Siksi meillä on jo pinta-alaan nähden runsaat ilves ja karhukannat jotka kattavat 2000 plus yksilöä joita voidaan jatkuvasti metsästää.
        Susi voisi olla samanlainen tasaisesti kannanhoidollisen metsästyksen kanssa kasvava ja arvokas riistaeläin, mutta kun anarkistit eivät sitä halua on susi ainaisessa ahdingossa, ihmiset vihaisia ja jatkuvasti susiasiassa napit vastakkain.
        Etenkin senkin selvittyä, että susi halutaan pitää tiukasti rauhoitettuna suden luonteen takia sen käydessä metsästyskoirien kimppuun. Näin vihreät käyttää sutta lähinnä vain oman metsästysvastaisen ideologian ajamiseen eivät varsinaisesti suden lukumäärän takia. Koska karhu ja ilves ei uhkaa metsästyskoiria, niin siksi kiukuttelua niiden metsästyksestä ei yleisesti ole.
        Säälittävintä siis käyttää sutta politikoinnin ja ideologian välikappaleena, jossa häviäjänä on susi itse.


    • Anonyymi

      Aloittajaa varten on täällä ihan oma palsta, metsästyksen vastustajat mene sinne nillittämään.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      270
      2282
    2. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1001
    3. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      55
      979
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      960
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      921
    6. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      42
      854
    7. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      21
      838
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      736
    9. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      299
      684
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      677
    Aihe