tikkako??

Oli läjä kuusenkäpyjä sähkötolpan juurella metsässä.
Sähkötolpan yläpäässä oli kolo kuin tikka olisi hakannut siihen. Olisiko ollut tikan tekosia? Mitä tikka syö kuusenkävyistä, siemeniäkö vai pikkutököitä? T. tietoa haluava
3193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

se oli..

Äänestä

Käpytikan vuotuiset runsaudenvaihtelut ja vaelluksetkin kytkeytyvät havupuiden siementilanteeseen. Löytämäsi tolppa on käpytikan ns paja, jossa se käsittelee talven mittaan melkoisen käpymäärän.

Äänestä
  • vastauksistanne. Niiaus.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


polun tallaaja kirjoitti:

Oli läjä kuusenkäpyjä sähkötolpan juurella metsässä.
Sähkötolpan yläpäässä oli kolo kuin tikka olisi hakannut siihen. Olisiko ollut tikan tekosia? Mitä tikka syö kuusenkävyistä, siemeniäkö vai pikkutököitä? T. tietoa haluava

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu