Muualla euroopassa on jo totta ja pitäisi saada meilleki ja pian.
Kun verensiirrostakin kieltäydytään se rokotusrekisteri olisi omiaan helpottamaan sotejuttuja .
Rokottamattomat rekisteriin
10
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Jotka kieltäytyvät rokotuksesta, sairastuttuaan siihen, maksavat hoidostaan todellisten kulujen mukaan.
Todelliset sairaala, lääkärin ja lääkkeiden maksut ilman Kelaa.
Silloinhan on reilu peli.- Anonyymi
Just nuinnikkäin menee esim espanja. Ihme hihhuleita jos ei ota ilimasta rokotusta.
- Anonyymi
Ei onnistu suomessa. Perustuslaki kieltää. Loukkaa yksilövapautta ja ihmisen yksityisyyttä sellainen rekisteri. Vaatii vuosien prosessin tuon lain muuttaminen ja tuskin onnistuu sittenkään.
- Anonyymi
Onhan rokotusrekisteri ollut käytössä maailman sivu. Minä olen vanha harppu, minun kaikki rokotukseni löytyvät sieltä terveystiedoistani, joka ikinen ihan calmette- rokotuksesta alkaen.
Jos on rokotettu muualla kuin omalla p.kunnalla, nekin näkyvät tiedoissani.
Näin on kaikkien immeisten kohdalla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onhan rokotusrekisteri ollut käytössä maailman sivu. Minä olen vanha harppu, minun kaikki rokotukseni löytyvät sieltä terveystiedoistani, joka ikinen ihan calmette- rokotuksesta alkaen.
Jos on rokotettu muualla kuin omalla p.kunnalla, nekin näkyvät tiedoissani.
Näin on kaikkien immeisten kohdalla.Vanhan harpun rokotukset näkyy mutta rokottamatta jääneet ei.
Näin se on tulevaisuudessakin, ei negatiivirekistereitä saa perustuslainmukaan olla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vanhan harpun rokotukset näkyy mutta rokottamatta jääneet ei.
Näin se on tulevaisuudessakin, ei negatiivirekistereitä saa perustuslainmukaan olla.Mihikä virastoon sitä pittää ilomottautuva jos ei ota piikkijä.
Käypikö se jos soittaa puhelimella vaikka terkkarriin.
Negrotiivi rekisterissäei jiähä pois,missä se vanha harppu on ottanut
ne piikit. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vanhan harpun rokotukset näkyy mutta rokottamatta jääneet ei.
Näin se on tulevaisuudessakin, ei negatiivirekistereitä saa perustuslainmukaan olla.Kai ne näkyvät, kun niitä ei mainita. Kun kaikki kirjataan, jokin puuttuu, sitä ei silloin ole pistetty.
Eihän sellaista kirjata, jota ei ole. Ei tällä ole perustuslain kanssa mitään tekemistä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mihikä virastoon sitä pittää ilomottautuva jos ei ota piikkijä.
Käypikö se jos soittaa puhelimella vaikka terkkarriin.
Negrotiivi rekisterissäei jiähä pois,missä se vanha harppu on ottanut
ne piikit.Jos ilimmottautusit ensin vaikka a-klinikalle tai mielisairaspolille. Siellä sinnuu jo ootellaan. Hopihopi!
- Anonyymi
-----Jotka kieltäytyvät rokotuksesta, sairastuttuaan siihen, maksavat hoidostaan todellisten kulujen mukaan.------
Kuten myös:
- ylipainoiset
- viinaa juovat
- tupakoitsijat
- liukkailla keleillä kaatuvat (kun ei ole piikkejä kengissä käytetty)
- liian vähän liikkuvat
- epäterveellisesti syövät
- jne.... löytyyhän näitä itsemaksavia- Anonyymi
Kuuleppas viisas! Nyt on kysymys yleisvaarallisesta tartuntataudista.
En ole tiennytkään, että allamainitutkin ovat tarttuvia ja siten rokotteella estettäviä epidemioita:
- tupakointi
-viinan juonti
-lihavuus
-liikkumattomuus
-liukastelu
-epäterveellisesti syöminen
Käsittääkseni nämä ovat yksilöä koskevia vaivoja/tapoja, eivätkä niin ollen tarttuvia.
Rokottamaton voi tietämättään tai tahallaan tartuttaa kymmeniä, jopa satoja muita ihmisiä. Näin vielä nyt, kun rokotteita ei ole saatu Suomeen kuin pieni ripaus. Nyt olemme kaikki vielä samassa veneessä, tartutamme toisiamme, ties miten kauan. Joku lääkäri arvaili, että tätä vauhtia kymmenen vuotta. Eeuu vie rokotteensa ihan muualle kuin omalle alueelle. Kai siinä raha puhuu, mikäpäs muu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1836480Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto935392Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143735Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1233377Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1983093Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat742345Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12098Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val451684Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191646- 981346