Itsehoito traumaperäiseen stressiin?

Anonyymi

Mulla pitkään jatkunut stressi joka vaivaa. Haluan hoitaa sitä itse luonnollisin keinoin. Onko vinkkejä mikä auttaisi siihen?

13

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Luonnon menetelmä on jeesus ja rukoilu anteeksantamusta Jeesuksen veressä niille jotka väärin teki ja sitä meissä oleva liha ei tahdo tehdä, vaan Jeesuksen sana sanoo niin ja jos pystymme taivuttamaan karkean puunrunkomme eli mielemme siihen suuntaan, että murrettuun rikottuun saviastiaan saa tulla Kristuksen valoa, niin se saviastia eheytyy hetki hetekeltä kirkkaammaksi, Jumalaa saa siis kokeilla luonnon lääkkeenä traumoihin ja on hyvä olla vanhan testamentin uskova jotka uskoi yksin Jumalaan, mutta paras on olla uuden testamentin uskova, koska Jeesus tuli täyttämään sen mikä vanhassa testamentissa luvattiin, tuli tuomaan pyhän Hengen täydessä täyteydessä, joten saat Jeesukseen uskovana ajoittain tässä pahassa maailmassa tuntea pyhän Hengen taytettä ja se jaksaa kantaa tän elämän läpi.

      Itse tiedän mitä traumat on, syttyvät pienestä sytykkeestä kuin rikki ja roihahtavat liekkiin, jossa välillä on vihaa niitä kohtaan jotka trauamatisoi, (heodän takana on saatana) välillä masennus, koska traumatisoijan ka jos se on yksityinen voi sanoi tuntui pahalta, mutta jos traumatisoija on sadisti hän saa suäytykettä jos hän huomaa että hän saa sinut voimaan huonosti.
      Jos traumatisoija on valtio tai valtion palkkaa saatava, unohda heidän ka ei voi keskustella, he vetäytyy ylemmyyden tunteeseen ja kostaa..


      Luonnon lääkkeet oravan, jäniksen jälkien etsiminen metsässä?
      Sisisustus?
      Valokuvaus?
      Muotoilu vaikka muovailuvahalla?
      Leipominen erikois muotoisia Viipurin rinkeleitä ja kuivattaa seinälle taideteokseksi?

      Katsoa tv7. Fi..
      Kuunnella rene Laulajainen tai tuhannet haaveet (suonto tapani) levyjä you tube,
      Ihan ilimatteks, siunausta.

    • Anonyymi

      Onko ap kokeillut mindfullnessia?

    • Anonyymi

      Etsi netistä tietoa vagus-hermoon liittyen. Sieltä vinkkejä ja tietoa.

    • Anonyymi

      Prof. Bessel van der Kolkin kirjaa Jäljet kehossa: trauman parantaminen aivojen, mielen ja kehon avulla olen kuullut kehuttavan. Laitoin sen tänään tilaukseen.

      • Anonyymi

        "Prof. Bessel van der Kolkin kirjaa Jäljet kehossa:"

        Erittäin hyvä kirja.

        Hengitystavalla on vaikutusta ahdistuksen lieventämiseen. Pitäisi saada aikaan palleahengitys. Ensin rentouta hartioita, minkä nyt stressaantuneena pystyt. Pyöräytä vaikka niitä pari kertaa. Ota mukava asento istuessasi. Käännä kämmenet ylöspäin, tosiaan siis, avoimeksi ja kattoon päin. Anna käsien levätä sylissä, kämmenet avoimina ylöspäin, ja rentouta käsivarret. Hengitä pallean kautta. Älä tsemppaa liikaa hengittämisessä, ettei mene suorittamiseksi. Itseäni auttaa kun keskitän ajatukset sanaan "pallea" ja sitten henki kulkeekin jo helposti. Kun ei liikaa yritä. Ohjeeseen kuuluu lisäksi koettaa ottaa kasvoille pieni hymyntapainen. Se ei ainakaan minulta luonnistu aina helposti, mutta kun teen sen, se yllättävästi auttaa rentoutumaan. On tutkittu juttu, että se ilme mikä ihmisellä on, vaikka teeskenneltykin, muuttaa tunnetilaa hieman sen suuntaiseksi (kuulostaa hullulta, mutta totta).

        Tämä on siis asiantuntijoiden antama ohj. Kyse on tosiaan vagus-hermosta ja sympaattisen/parasympaattisen hermoston toiminnasta. Ahdistuneena ja ylivirittyneenä sympaattinen hermosto on liian kovassa vauhdissa ja parasympaattinen lamaannutettuna.

        Myös Trauma - ja dissosiaatioyhdistys Disson sivuilta tietoa traumoista ja rentoutumisesta : www.disso.fi

        Ruokavaliolla on merkitystä yleisestikin mielen hyvinvoinnille ja psyyken hengissäselviytymiselle:

        Psykobiooteista apua ahdistukseen ja masennukseen
        https://madinfinland.org/psykobiooteista-apua-ahdistukseen-ja-masennukseen/


    • Anonyymi

      Anna stressi Jumalan kannettavaksi, Hän kyllä tukee aina tarvittaessa, sinun pitää vain luottaa Jumalaan

    • Anonyymi

      Älä ajattele stressiä tuovia asioita, ja poista elämästäsi kaikki mikä tuottaa tarpeetonta stressiä.

      Minullakin oli mm. tilanne jossa eräät 'ystävät' aina kutsuivat illanviettoihin yms., joiden ajattelu ja valmistautuminen näihin yms. aiheutti stressiä etukäteen ja sitten siellä oleminen kun tuntui että saa leikkiä sairaanhoitajaa koko ajan, ja sitten kotona jälkeenpäin, niin mm. kaikki tällainen aiheutti ylimääräistä ja tarpeetonta stressiä.

      Sitten minulle aivan yhtäkkiä alkoikin tulla 'yllättäviä menoja', enkä enää päässyt noihin 'tapaamisiin', ja kohta minua ei enää edes kutsuttu niihin.

      Stressikuormani keveni suunnattomasti.

      Parista työpaikasta olen myös lähtenyt suosiolla muualle ylimääräisen ja tarpeettoman stressin johdosta.

    • Anonyymi

      Liikunta. Musiikki. Meditaatio.

    • Anonyymi

      Hei! Trauma näkyy kehossa "koteloituneena". Itse huomaan tiedostamattomasti jännittäväni lihaksia. Keho ei pysty rentoutumaan kun odottaa koko ajan jotain pahaa tapahtuvan. Jatkuva stressi ei ole hyväksi. Joskus traumat ovat niin syvällä ja mieli ja keho tavallaan yrittävät suojella meitä että mieli tavallaan jakautuu. Jokainen ihminen tekee tätä pienissämäärin. Lääķeitä en suosittele koska dissosaatio voi pahentua ja jäädä piiloon. Mieli on kuin talo. Jos pohja on pilalla ei sille kannata rakentaa ennen kuin pohja kunnossa. Johtaa uusiin ongelmiin ja koko rakenteen pettämiseen. Alitajuntaa kannattaa tutkiskella sillä se tiedostamatta käsittelee aiheita. Itse näin unia talosta jossa on puoli jota en ollut tiennyt. Kiehtova, käytettävissä oleva mutta unohduksissa. Kärsin siitä että en saa enää kosketusta tunnepuoleeni.

      • Anonyymi

        Ihminen on kokonaisuus sitä kai lähinnä yritän sanoa. Kannattaa löytää itselleen mieleinen keino käsitellä asiaa. Oli se maalaaminen, joogaa, muuta liikuntaa, mietiskelyä, musiikkia jne. Jos uni häviää pitää toimia sillä alitajunta ei voi työskennellä ja voi pahimmillaan johtaa jopa psykoosiin. Alitajunta alkaa tuolloin työskennellä hereillä ja todellisuus hämärtyy.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihminen on kokonaisuus sitä kai lähinnä yritän sanoa. Kannattaa löytää itselleen mieleinen keino käsitellä asiaa. Oli se maalaaminen, joogaa, muuta liikuntaa, mietiskelyä, musiikkia jne. Jos uni häviää pitää toimia sillä alitajunta ei voi työskennellä ja voi pahimmillaan johtaa jopa psykoosiin. Alitajunta alkaa tuolloin työskennellä hereillä ja todellisuus hämärtyy.

        Ja huom. nämä keinot eivät ole rahastusta. Valitettavasti henkisyys,mielenterveys ovat oivia keinoa rahastaa. Jeesuskin sanoi että on helpompi kamelin mennä neulansilmukan läpi kuin rikkaan päästä taivaan valtakuntaan. Ehkä nämä löytyvät sinusta itsestäsi. Onnea matkaan!


    • Anonyymi

      Aikoinaan helpotti paljon, kun kirjoitin ahdistavista kokemuksista ja niiden synnyttämistä ajatuksista käsin paperille. Kun tarpeeksi iso määrä lehtiöitä oli täyttynyt teksteistä, poltin ne aina mökillä nuotiolla. Tärkeää oli siirtää pahat asiat pään sisältä paperille ja lopulta savuna ilmaan.

      • Anonyymi

        Minuakin kirjoittaminen helpottaa. Käyn terapiassa, mutta tällä hetkellä liian harvoin. Olen ottanut tavakseni väliaikoina puhua nauhurille. Sellaiselle pienelle, joka kulkee taskussa. Ja kirjoittaminen tosiaan myös.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      177
      4995
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4376
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3107
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2952
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1747
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1719
    Aihe