Kohdunpoisto ja myoomat

Anonyymi

Hei ! Viikon päästä operaatio naistenklinikalla. Isoin myooma 14cm ja sillä 7 veljestä. Maha on kuin potkupallo. Kertokaa kokemuksia parantumisesta ja ihan kaikesta. Pelottaa.

1

195

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Harmi, ettet saanut vastauksia. Yleinen periaate on, että hoito ei saa aiheuttaa enemmän harmia kuin hoidettava vaiva. Eli useimmat selviytyvät ihan mukavasti. Tietysti joillekin tulee komplikaatioita. Opiskelin aikanaan terveydenhuoltoalaa, ja muistan, että jollakin naisella oli todella iso myooma. Hän palasi myöhemmin uudestaan osastolle, koska oli saanut jonkinlaista sisäistä verenvuotoa. Eli kivun takia palasi. Hyvin siinäkin loppujen lopuksi kävi.

      Olet varmaan jo leikattu. Miten meni?

      Yleensä kannattaa kertoa sairaalassa, jos pelkää. Pelkoja voidaan lievittää tiedon avulla (ja tarvittaessa vaikka lääkkeellä).

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      102
      4609
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      27
      2405
    3. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      110
      2282
    4. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2189
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      421
      1974
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      172
      1526
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      100
      1279
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      32
      1075
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      976
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      79
      860
    Aihe