kääpiökoiran kasvattajista

Minulla olisi yksi kysymys. Tiedän tapauksen jossa kaverini sai koiran pennun kun lupasi käyttää sitä näyttelyissä. Hän kiilasi tuolloin 10 ihmisen ohitse varauslistassa. Ymmärrän että kasvattajat haluavat lupaavat pennut käyvän näyttelyissä, mutta kyseinen pentu ei ollut kovin lupaava.

Eli näinkö toimitaan? Jos lupailet näyttelyistä niin saat pennun kun kotikoiraa etsivät jäävät odottamaan toista pentuetta vuoden päähän?
3568
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

kasvattajilla on oikeus valita ostajat. Nykyään ei millään tahdo saada pennun ostajia näyttelyihin edes muutamaa kertaa. Ja uskoisin kasvattajan tuntevan rotunsa sen verran että ei ihan onnetonta näyttelyihin kehoita viemäänkään. Tuomarit arvostelevat ja siihen on tyytyminen.Mistä sinä voit tietää pennun arvon. Usein erittäin lupaavastakaan pennusta ei tule sitä näyttelyn tai rodun tähteä.Ja pentu joka näyttää vaatimattomalta pentusisarruksiinsa verrattuna niin voipi olla ihan yllättäjä omassa rodussaan.Sen ulkomuodon lisäksi tarvitaan sitäitsevarmuutta ja sitä että koira nauttii esiintymisestä ja itsensä näyttämisestä. Usein tällaisella koiralla on aivan ilmiömäinen ryhti kehässä ja ellei ole rodun erikoistuomarista kysy ja muuten vastaa rotumääritelmää niin Voila....siinä se on.
Itse olen erittäin tiukkapipoinen kasvattaja. Valitsen pennuilleni uudet kodit erittäin tiheällä seulalla. Ja jos joku ostaja täyttää kriteerini paremmin kuin toinen, niin valinta ei ole vaikea.

Äänestä
  • mielestäni on kuitenkin tärkeämpää että pentu saa hyvän ja rakastavan kodin, kuin se että sitä on pakko viedä kaikenmaailman näyttelyihin. tosin kyllä meidänkin pennun kasvattaja "suositteli" että käyttäisimme poikaa pari kertaa jossain näyttelyssä ihan vaan "kokeeksi" että mitä siitä sanotaan. no niin me teimme. pentumme pärjäsi ekassa näyttelyssään tosi hienosti ja nyt on monta uutta näyttelyä luvassa :) (eilen oli yksi, tosin se oli mätsäri) olen tosin aina ollut jotenkin kiinnostunut noista näyttelyistä, mutta joskus käy niinkin, että menee koiran kanssa näyttelyyn ihan vaan kokeilemaan, ja sitten niistä innostuukin tosi paljon, vaikka aluksi olisi ollutkin vähän negatiivinen asenne koko näyttelytouhuun. ja kasvattajahan se päättää, kenelle pentunsa myy. monesti on ehtona, että pentu myydään vain näyttelyistä kiinnostuneeseen kotiin (mikä on minusta aika tyhmää, ei ketään voi näyttelyihin pakottaa, ja sitä paitsi pennusta ei vielä täysin nää, tuleeko siitä mitään "näyttelytähteä" vai ei), mutta tokihan sitä koiraa voi pari kertaa näyttelyissä käyttää, ei se paljoa vaivaa vaadi :)

    Äänestä

  • naglo kirjoitti:

    mielestäni on kuitenkin tärkeämpää että pentu saa hyvän ja rakastavan kodin, kuin se että sitä on pakko viedä kaikenmaailman näyttelyihin. tosin kyllä meidänkin pennun kasvattaja "suositteli" että käyttäisimme poikaa pari kertaa jossain näyttelyssä ihan vaan "kokeeksi" että mitä siitä sanotaan. no niin me teimme. pentumme pärjäsi ekassa näyttelyssään tosi hienosti ja nyt on monta uutta näyttelyä luvassa :) (eilen oli yksi, tosin se oli mätsäri) olen tosin aina ollut jotenkin kiinnostunut noista näyttelyistä, mutta joskus käy niinkin, että menee koiran kanssa näyttelyyn ihan vaan kokeilemaan, ja sitten niistä innostuukin tosi paljon, vaikka aluksi olisi ollutkin vähän negatiivinen asenne koko näyttelytouhuun. ja kasvattajahan se päättää, kenelle pentunsa myy. monesti on ehtona, että pentu myydään vain näyttelyistä kiinnostuneeseen kotiin (mikä on minusta aika tyhmää, ei ketään voi näyttelyihin pakottaa, ja sitä paitsi pennusta ei vielä täysin nää, tuleeko siitä mitään "näyttelytähteä" vai ei), mutta tokihan sitä koiraa voi pari kertaa näyttelyissä käyttää, ei se paljoa vaivaa vaadi :)

    kaikki olisivatkin niin positiivisia kuin sinä naglo. Olisi meille kasvattajillekkin tosi hyvä saada työstämme arvio, kun kaikki aina vain haluavat ne parhaimmat sinne kehiin, ja totuus on kuitenkin se, että valta osa menee kotikoiriksi, oli sitten syytä tahi ei.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


nuori tyttö kirjoitti:

Minulla olisi yksi kysymys. Tiedän tapauksen jossa kaverini sai koiran pennun kun lupasi käyttää sitä näyttelyissä. Hän kiilasi tuolloin 10 ihmisen ohitse varauslistassa. Ymmärrän että kasvattajat haluavat lupaavat pennut käyvän näyttelyissä, mutta kyseinen pentu ei ollut kovin lupaava.

Eli näinkö toimitaan? Jos lupailet näyttelyistä niin saat pennun kun kotikoiraa etsivät jäävät odottamaan toista pentuetta vuoden päähän?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu