Taparikollisille tuli 1.1.2021 joitakin muutoksia elämäntapaansa. Ennen taparikollinen, jolla ei ollut tuloja, eikä omaisuutta sai varastaa kaupasta miten monta kertaa tahansa joutumatta vastuuseen, vaikka kiinni jäikin, jos ei varastanut kuin sen verran, että siitä seurasi poliisin kirjoittama näpistys sakko, sitä kun ei saanut muuntaa vankeudeksi, eikä ulosottomies voinut muuta, kuin levittää käsiään.
Nyt saa jäädä kiinni enintää kuusi kertaa, koska seitsemännestä kerrasta joutuu käräjille ja siellä vaaraan, että se muunnetaan vankeudeksi.
Jotta rangaistus ei olisi liian ankara Eduskunta pudotti lusittavien päivien enimmäismäärän 60 päivästä 40:een ja nosti muunnettavien päiväsakkojen määrän 3:sta 4:ään. Eli, 1.1.2021 jälkeen 4 päiväsakkoa vastaa yhtä päivää vankeudessa.
Sakon muuntorangaistus 1.1.2021 jälkeen
Anonyymi
1
1120
Vastaukset
- Anonyymi
Jaa, taas on lieventynyt laki ja mikäs siinä, heikompiosaisia kansalaisia nämä sakonmuunnon kohteet yleensä ovatkin. Lain tulee olla kohtuullinen.
Pari vuosikymmentä sitten, kun istuin käräjiä, tuomittiin joka toisesta sakosta yksi päivä vankeutta ja maksimi oli 90 päivää. Niitä oli melko paljon, jotka saivat maksimin. Tuskin sitä kuitenkaan istuivat, koska sakon voi maksaa vielä vankilan portillakin, jolloin vapautuu sakonmuuntotuomion istumiselta. Usein tuomion jälkeen maksuhalut kasvoivat merkittävästi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1895109- 181812
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka631636Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1271527Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s101507Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit511185Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961084Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249307980- 196945
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7840