Rymättylä?

Hei,
Tietääkö kukaan, missä oli Vallisten kartano Rymättylässä?
Perheeni oli siellä sotaa paossa aikanaan 40-luvulla.
Millään haulla ei paikkaa tunnu enää löytyvän, mutta joku vanhempi saattaisi vielä muistaa.
7374
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Oletko varma paikasta? Mynämäeltä löytyy iso vanha Vallaisten kantatila ja kansakoulu. Mynämäelle saapui paljon evakoita sodan aikana.

Äänestä
  • Takuuvarmasti oli Rymättylässä tuo paikka jossa Turusta olimme sotaa paossa. Mutta oliko talon nimi sama kuin sita pitäneitten Vallisten, se on epävarmaa.

    Äänestä

Rymättylässä olen asunut koko ikäni ja en ole koskaan kuullut mistään Vallisten kartanosta joten ei täällä varmasti sellaista ole ollut.

Äänestä
  • Kiitos tiedosta.
    En ole ihan varma onko talon/kartanon nimi Vallinen, mutta 40-luvulla taloa pitäneitten sukunimi oli kyllä Vallinen, vanhaemäntä Aleksandra.
    Minulla on muutama valokuva, mutta niistä ei paikkaa pysty määrittämään.

    Äänestä

  • Rymättylässä ei ehkä ole ollut kartanoita, mutta isoja maatiloja on aina ollut, ja on edelleen.

    Äänestä

Rymättylän Heinäisissä on jo kauan sitten ollut talo nimeltä Vallis. Mahdollisesti sama talo, joka on nimeltään Iso-Vallinen.
t. Jari

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Hei,
Tietääkö kukaan, missä oli Vallisten kartano Rymättylässä?
Perheeni oli siellä sotaa paossa aikanaan 40-luvulla.
Millään haulla ei paikkaa tunnu enää löytyvän, mutta joku vanhempi saattaisi vielä muistaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu