Ajattelin kysellä löytyykö täältä keskosia tai niiden vanhempia? Itselläni vasta raskausviikkoja kasassa 27, mutta nyt jo rampannut alvariinsa sairaalassa kipeiden supisteluiden vuoksi, jotenkin en jaksa uskoa,että vaavi pysyy sisällä enään tuota 12 viikkoa. Toivoisinkin että joku kertoisi kokemuksia lapsen kehittymisestä ja siitä onko vielä kauhean suuri vaara menettää lapsi, jos se päättäisi syntyä? Lääkärit vain puhut ympäripyöreitä, eikä niistä nyt ota mitään selkoa... :(
Keskosia?
Hanna
6781
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vaikka toki huolestuttaa. Kaverini sai poikansa siinä 24llä viikolla (vai olikohan se 25), ja alkuongelmien jälkeen kaikki on suhteeellisen hyvin. Toki alku oli rankka, mutta pikkuinen painoikin muistaakseni puolen kilon pintaan :(. Nyt lapsi on reipas ja iloinen 2vuotias. Sunkin tilanne tuohon verrattuna on aika hyvä- viikkoja on enemmän ja ongelma tiedostettu. Niin kliseeltä kuin kuulostaakin, nykyajan lääketiede pystyy vaikka mihin. Tsemppiä teille kummallekin:)
Mulla alkoi kipeät supistelut viikolla 23 ja sen jälkeen aina välillä sairaalassa huilaamassa ja koko ajan sairasloma päällä ja vuodelevossa on pitänyt olla.
Ihan en aina tuota vuodelepoa noudattanut, vaan silloin kun olo oli parempi, liikuin hiljakseen.
Nyt on viikkoja 36 ja vauva edelleen mahassa. Supistukset ovat muuttuneet todella kipeiksi ja siitä johtuen olenkin melkein sohvan ja sängyn vankina.
Mulle sanottiin, että vauva ei kyllä pysy laskettuun aikaan asti mahassa, mutta eipä vaan ole pikkuprinsessa vieläkään syntynyt vaikka päivittäin varotteleekin...
Eli ota siis vaan rauhassa ja huilaile paljon voinnin mukaan. Mulle sanottiin, että "liian pienet" keskosetkin omaavat hyvät mahdollisuudet selvitä hengissä.
Meidän neiti syntyi raskausviikolla 30, painoi vähäv alle 1500g ja oli 40 cm pitkä.Nyt jo eskarilainen.Mitään ei ole ollut,ei edes oikeastaan tavallista sairastelua pahemmin.
Normaalin ikätason mukainen kehitys vuoden iästä lähtien,siihen saakka vähän jäljessä.
...itse keskonen. Kaks ja puoli kiloa painoin syntyessä. Liian aikaisin synnyin, olisko ollu viikolla 36, tarkkaa tietoa ei edelleenkään ole itsellä tiedossa. Silloin sain täydellisen verensiirron muutaman tunnin ikäisenä. Oli ollu kaikenlaisia vaivoja vissiin. Mutta jotenki mua vieläkin "suojellaan" kun ei ole kaikkea kerrottu. Itse olen nyt raskaana viikoilla 40 4 :) Ainakin oma vauva on iso :)
Nykyisellä "teknologialla" saadaan onneksi pienen pieniäkin pelastettua! Itse en enää olisi mikään niin kamalan pieni jos nyt syntyisin.
Älä stressaa, (helppo niin on sano) koeta ajatella positiivisesti. Ja keskity lepäämiseen. Kyllä sun pikkuinen selviää, kun saa hyvää hoitoa nykyisin :)
Aurinkoista kevättä!
meillä tyttö syntyi rv 26 (joulu päivänä) ja painoi 580 grammaa,sitkeä ja elämaän haluinen tyttöni painaa nyt jo 2400g ja risat päälle,tässä on opittu elämään päivä kerrallaan,onneksi tyttö jo päässee lähipäivinä kotiin.tsemppiä kaikille "kohtalo" tovereille
PS:erityis kiitokset TAYS:in keskolaan
Hassu kysymys varmasti taaskin, mutta äitini syntyi pienikokoisena 4vkoa etukäteen ja itse synnyin pienikokoisena (2kg 350g) 3vkoa etukäteen. Ja mietin mites käy oman pikkuisen kanssa? Tosin viikkoja meillä vasta 8 ja toivonmukaan kaikki meneekin hyvin :)