Kenen puoleen kannattaa kääntyä jos haluaa ulkoiselta muistilla saada tiedot talteen. Herjaa: ei käytettävissä levyn rakenne vioittunut tai lukukelvoton. Ihan uusi ulkoinen muisti.
Vastaukset 13
- Anonyymi
Sitten pitää ottaa yhteyttä ihan suoraan sen ulkoisen muistin valmistajaan. Vain ne siellä tehtaalla voi tutkia sitä muistia tarkemmin omilla työkaluillaan.
Itse tosin Linuxin työkaluilla palautin digikameran muistikortilta ihan kaikki isäni ulkomaanmatkalta ottamat valokuvat, mutta en usko että ainakaan kovin helposti lähtisin ainakaan kenenkään tuntemattoman muistikortteja tms. tutkiskelemaan... - Anonyymi
Nappasin tuhannesosan sekunnin väärässä järjestyksessä ulkoisen kryptatun levyn irti koneen käynnistyksessä. Levy ei ymmärtänyt sen jälkeen mitään.
W 7 teki 6 tuntia työtä ja korjasi levyn kuntoon.- Anonyymi
Hienoa että asia tuli kuntoon ja sait tietosi takaisin! Olethan varovaisempi ensi kerralla!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hienoa että asia tuli kuntoon ja sait tietosi takaisin! Olethan varovaisempi ensi kerralla!
Ensikertaa varten kannattaa varautua ennalta, riittävän backup satsin avulla.
- Anonyymi
En ole ketjun aloittaja. Viestini oli neuvo.
- W 7 korjasi -
- Anonyymi
Ei niitä tarvitse saada takaisin koska eivät ole tärkeitä..
Jos laitat googleen "datan palautus" niin löytyy paljon firmoja jotka tuollaista palautusta tekee, ilmaisiakin ohjelmia löytyy jos haluaa itse kokeilla.
- Anonyymi
Näin on, mutta mm. muistikorttien kanssa suosittelen kääntymään laitevalmistajan puoleen datan palauttamiseksi koska niillä on omat työkalut päästä suoraan kiinni siihen fyysiseen muistipiiriin tarvittaessa jos ohjelmistojen avulla ei onnistu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näin on, mutta mm. muistikorttien kanssa suosittelen kääntymään laitevalmistajan puoleen datan palauttamiseksi koska niillä on omat työkalut päästä suoraan kiinni siihen fyysiseen muistipiiriin tarvittaessa jos ohjelmistojen avulla ei onnistu.
Eikä tule kääntyä vaan kärsiä seuraamukset ettei ole ottanut varmuuskopioita.. Ei ihminen muuten opi koskaan pitämään omista tiedostoista huolta..
- Anonyymi
Linuks korruptoi levyt. Siitä oli uutisissakin.
- Anonyymi
Laia linkki. Mulla ei vielä kuluneen 20 vuoden aikana ole korruptoinut lainkaan!
- Anonyymi
Kopioi ddrescuella talteen mitä voi.
https://www.technibble.com/guide-using-ddrescue-recover-data/ - Anonyymi
Ei kannata. Arvaat kyllä miksei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu501168- 16815
- 68732
- 63725
- 47694
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa69688Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131615Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31585Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.9540Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45508Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i8500- 4472
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24463Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �104459Pitäisikö seksille asettaa huvivero?
(ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen113434- 16421
Olet pelottava ilme vakavana
Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳26417- 33398
- 35389
- 31389