Testamentti kavereille

Anonyymi

Millaisella systeemillä kantsisi testamentata valtaosaltaan hyvin likvidiä omaisuuttaan useille (pääosin toisiaan tuntemattomille) saajille (hlöitä yhteisöjä) siten, että pesän osakkaina tulisi olemaan kuitenkin vain pieni ns. luotto-ydinryhmä, eikä siis kaikki saajat?
Ei ole minkäänlaisia perillisiä.

4

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kummallinen vaatimus ja yksinkertainen tehdä-

      Testamentaa ydinryhmälle ja lisää velvoite luovuttaa osa omaisuutta määräaikaan mennessä, siis osa "likvidiä" määrätyille.

      Yksinkertaista jonka jokaisen aivot tajuaisi.

      • Anonyymi

        Hmmm... jos tuollaisen tosiaan testamenttiinsa kirjottaisi, niin tulkittaisiinkohan "tuo velvoite luovuttaa..." -osuus erityistestamenttina - siis jos siinä olisi täsmäosuudet mainittuina?

        Mikäs tuossa ap.n vaatimuksessa on "kummallista"?
        Voi hyvinkin olla fiksua kohdentaa pesän hallinta pikkuporukalle, jolloin asioiden hoito varmaankin sutjakoituu huomattavasti verrattuna, jos pesän osakkaita olisi vaikkapa kaikki 75 testamentin saajaa pitkin-poikin maata... ;)

        Tee erityistestamentit kaikille - ja lisäksi jätä loppuomaisuus halutuin osuuksin sille "ydinryhmälle". Tällöin ydinryhmäläisillekin jää kuitenkin erityistestamentin osuus tai osa siitä, jos käykin niin, että varoja onkin vähemmän kuin mitä on luvattu eritystestamenteissa (tällöin kaikkien osuuksia vähennetään osuuksien suhteessa).


    • Anonyymi

      Jokos se olisi milloin ajankohtaista tuon ajatellun testamentin toteutua, arviolta.
      Kuikapaljon sitä sitten likvidiä olisi testamentata.
      Luulisin että kannattaisi vai yhdelle antaa velkakirjaa vastaan, ettei syntyisi mitään häämminkiä ja eikä valtio saisi mitään perintöveroa.
      Katsokaas nyt, kun nykyään kaikki on velkaa muutenkin ja rahat on puhtaana pimeenä.

    • Anonyymi

      Asia on ihan yksinkertainen, toisin kuin edellä joku valopää kuvitteli.

      Testamentin tekijällä on valta määrätä, ketkä testamentinsaajista ovat osakkaita ja ketkä eivät. Ts. testamenttiin lista saajista ja toinen lsita niistä, jotka ovat osakkaina kuolinpesässä näistä saajista.

      Yksi hyvä keino on myös, että määrää testamentin toimeenpanijan, joka määrää kuolinpesän asioista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      63
      6013
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      115
      5314
    3. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      389
      4180
    4. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      148
      3344
    5. Aleksei Miltsakov - venäläinen uusnatsi antaa oppitunteja lapsille

      34-vuotias Miltsakov palvelee Le Monden mukaan yhä Ukrainassa tiedusteluun ja sabotaasiin erikoistuneen Russitš-yksikön
      Maailman menoa
      46
      3063
    6. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      61
      2830
    7. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      133
      2171
    8. Käykö tiekarhu tasapuolisesti Hyrynsalmen teillä??

      Mitä olette mieltä?
      Hyrynsalmi
      27
      2170
    9. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      19
      1970
    10. Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista

      Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell
      Ikävä
      85
      1969
    Aihe