Ylläpito: Miksi poistatte viestejä perusteettomasti ?

Anonyymi

Aloittamani keskusteluketju:

https://keskustelu.suomi24.fi/t/16718378/debian-loytyyko-ajurit-(lenovo-ideapad-120s)-

on poistettu perusteettomasti !

Viestiketjuun on perusteettomasti kävä kyllä tullut joitakin asiattomiakin viestejä (kuten varsinkinLinux -aiheisilla keskustelualueilla usein tapahtuu).

MUTTA:

Eikö olisi asiallista poistaa VAIN ne asiattomat viestit, eikä koko keskusteluketjua ?

Ja jos pelätään, että niitä asiattomia viestejä on tulossa lisää, niin silloin voisi myös lukita ko. keskusteluketjun siten, ettei siihen voi enää kirjoittaa uusia viestejä (tai ainakin "puolilukita" se siten, että ketjuun tulossa olevia uusia viestejä ei julkaista ilman etukäteismoderointia).

Osaisikohan ylläpito myös palauttaa asiattomasti poistettuja viestejä?

Vai puuttuuko suomi24 keskusteluista toiminto, jolla moderaattorit voisivat joko lukita ketjun niin, ettei siihen voi enää vastata, tai ainakin puolilukita se niin, että myöhemmin kirjoitetut vastaukset julkaistaan vain ennakkomoderoituna, tällä voitaisiin vähentää häiriköintiä (josta tosiaan näyttää tulleen ns. "yleinen tapa" erityisesti Linux -keskustelualueella).

Koska Debian linuxiin kuuluu varsin vahvana "avoimen lähdekoodin periaate", niin debianin oletusasennusmedia ei sisällä suljettuja ajureita (=ajuri julkaistu ilman lähdekoodia).

Ei ole kaikille käyttäjille itsestäänselvää, mistä löytyy debianin asennusmediasta sellainen versio, jossa myös suljetut ajurit ovat mukana.

Kaikki meistä eivät ole Linux -asiantuntijoita, vaikka olisimmekin Linux -käyttäjiä.

0

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

        Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
        Maailman menoa
        351
        2153
      2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

        Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
        Maailman menoa
        51
        1695
      3. Milloin bikineistä

        Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
        Maailman menoa
        154
        1343
      4. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

        Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        89
        1244
      5. 143
        1188
      6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

        Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
        Kaste
        502
        1161
      7. Olimmeko molemmat

        ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
        Ikävä
        85
        1102
      8. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

        Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
        Suomalaiset julkkikset
        9
        1068
      9. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

        Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
        Kaste
        470
        1067
      10. Mun on ikävä sua J ,

        Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
        Ikävä
        48
        992
      Aihe