Kun nostaa mootoriveneeseen ankurin niin savea ja savea tulee pohjasta ylös, likaa paikat yms. Pitäis keksii jokin viritys millä saisi ankkurin/narun ulkopuolelle kuivumaan, Onko kysestä onkelmaa muilla ja onko niksejä? ja miten kannattaa kiinnittää uimatasot, siihen jo saisi ankkurinkin kuivumaan.
Ankkurin säilytys ilman savea
pilssi2
31185
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itsellä on tapana jättää ankkuri hetkeksi muutaman kymmenen sentin syvyyteen satamapaikasta poistuttaeksi. Tällöin yleensä savi ehtii liueta pois ainakin suurimmaksi osaksi.
Minulla on takakaiteessa ankkuriteline ja kettinkiboxi. Kts. esim. http://www.arifin.fi/tuotteet/?kategoria=20 ja http://www.arifin.fi/tuotteet/?kategoria=12. MH-Metallilta ja NOAlta löytyy vastaavia tuotteita. Kysy venetarvikeliikkeestäsi.
Toki minäkin uitan mutaista ankkuria hetken aikaa veneen perässä ja nostan ankkurin/kettingin vasta sen jälkeen takakaiteen telineisiin kuivumaan. Pysyy sisätilat siistimpänä.
Joo täytyy alkaa miettii uimatasojen muotoja. Siihen saa tilat ankkuriboksille. Olisiko vinkkejä uimatasojen kiinnitys systeemiin.